En Çok Vakit Geçirdiğiniz İnsanların Başarınıza Etkileri

Kişisel gelişimin 1980’lerde önde gelen kişilerinden Tony Robbins’in de hem mentoru, hocası olan Jim Rohn’un meşhur bir sözü vardır.

“Sen en fazla vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalamasısın.”

Bilinç düzeyin onların ortalaması, gelir düzeyin onların ortalaması; hayattan beklentin bile onların ortalaması, çok başarılı, akıllı ve istekli olmana rağmen neden istediğin sıçramayı yapamadığını sanıyorsun?

Kimlerle en fazla kimlerle vakit geçiriyorsun? Onlarla neler paylaşıyorusun, neler konuşuyorsun, bunlar yaşamsal sonuçlarına nasıl yansıyor? Neler yapıyorsunuz birlikte, ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

Arkadaşların, yakınların başarını destekler mi? yoksa kıskanır mı? ya da sen yakınlarını destekler misin? onların başarıları için yol açar mısın? Onlara vizyon tutabilir misin? Onlar kendilerine inanmadığı zaman inanmalarını sağlayabilir misin? Onların hayallerinin bekçisi olabilir misin? Düştüklerinde kaldırabilir misin?

Ortalama durumlar ortalama sonuçlar oluşturur. Verimsiz bir topraktan verimli ürün bekleyemezsin, ekstra gübre, vitamin, su vs gibi şartlarla gelişimini desteklemek gerekir. Eğer seni desteklemeyen bir çevredeysen, ekstra çaba sarfetmeden olağanüstü sonuçlar beklemen gerçekci olmaz.

Yokluktan gelip başarılı olanların hayatını okursanız ne demek istediğimi göreceksinizdir. Ya kendiniz ekstra çaba sarf edip kendinize fırsatlar yaratacaksınız, ya birlikte zaman geçirdiğiniz insanları mümkün olduğunca bilinçli kişilerden seçecek ve onların da gelişimine katkıda bulunacaksınız. Ne kadar kazan-kazan uygularsanız, o kadar harika sonuçlar yaratırsınız.

Eğer çevrenizin ilerlemesine katkıda bulunmuyorsanız, iyi bir takım oyuncusu olamayabilirsin!

Eğer çevrenize de sizden daha başarılı ve etkin insanları almıyorsanız, çok büyük fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz. En önemlisi vaktin güzel geçiyor sanırken hayatı ıskalıyor olabilirsiniz.

Sonra hayatın sana gülmesini beklemeyin, ya da güldüğünde “neden yalnızım?”, “neden bu başarı beni tatmin etmedi?”, “uygun çevrede değilim, ailem böyle” diye söylenmeyin!.

Bu nedenle sizden ricam elinize bir kağıt kalem alın ve en çok vakit geçirdiğin 5 kişiyi listeleyin. Bu arkadaşlarının, yakınlarının özelliklerini yaz, başarılarını, maddi- manevi zenginlik durumlarını. Enerji veren mi, enerji çalan insanlarla mı bir aradasınız? Ya da siz enerji çalıyor musunuz? Sizi destekliyorlar mı, sen onları destekliyor musun? Eğer destekleyen, başarılı (anlamlı) insanlar çok yakınında değil ise, kendinize sorun;

Neredeyim, nerede olmak istiyorum?

-Vizyonuma göre mi yaşıyorum, yoksa toplum, ortam bana ne getirdiyse mi?

– Bu tür insanlarla nasıl arkadaş olabilirim, bunları nerelerden bulabilirim?

– Nasıl insanların bir arada olmak istediği bir insan olurum?

– Yakınımdaki insanları nasıl desteklerim?

Bunlara içtenlikle vereceğin cevap çok şey değiştirir. 

Belki reddedilme korkusu ile bir kutuya sığmaya çalışıyorsun, ya da sosyal anksiyeten var, yeni insanlarla tanışmaktan çekiniyorsun, ya da daha önce yaşadığın kötü deneyimler seni ilerlemekten alıkoyuyor.
Ya da iyi ama daha iyi olabileceğini düşünüyorsanız, neyi farklı yapabilirsiniz?

Evet arkadaşlarınızın listesini yapıp, ilişkilerinizin nasıl olduğunu sorgulamaya başlayın. Eğer farklı ve daha iyi yapılacak birşeyler bulduysanız nereden başlamaya, kimi aramaya karar veriyorsunuz?

Haberlerinizi bekliyorum.
Nilgün
Eğer sizin gibi gelişimine önem veren insanlarla buluşmak istiyorsanı, Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal media butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.