Farkındalıklı Sevginin 5 Niteliği

Kaliteli bir ilişki ile kötü ilişkiyi birbirinden nasıl ayırt edersiniz?

Gerek iş yaşamında, gerekse özel yaşamda olsun hepimizin arzu ettiği kaliteli ilişkiler; görülmek, anlaşılmak anlamak, sevgi- saygı çerçevesinde anlamlı ve doyumlu iletişim içinde olmak istiyoruz. Ama kimi zaman yaşadığımız haksızlıklar, kırgınlıklar ile bu tür ilişkilerin olabileceğine güvenimiz ve umudumuz zayıflıyor.

Olgun İlişkiler kitabının yazarı Psikolog David Richo, güzel bir ilişkiyi geliştirmek için 5 nitelikten bahseder.

1-   Dikkat –(Attention)

2-   Kabul – (Acceptance)

3-   Takdir- (Appreciation)

4-    İlgi- (Affection)

5-   İzin Verme- (Allowing)

Şimdi bu niteliklerin ne demek olduğuna ve kendimize, başkalarına nasıl verbileceğimize bakalım.

1-   Dikkat –(Attention)

Dikkat- kendimizin farkında olmak, başkalarını farkında olmak ve başkaları bize olan sevgi ile olan ilgisinin farkında olmaktır. Bu da anda olmayla, kendimizi bilme, tanıma ve ilgimizi karşımızdakine verbilmiş olmayla mümkündür. Başkalarının farkında olma, sevgi dolu ilgi içinde olmayı gösterir. Birilerinin farkında daha fazla oluruz, ama kendi ihtiyaçlarımızın ve isteklerimizin farkında olmada daha az özen gösterebiliyoruz.

Başkalarına sevgi verirken, verdiğimiz sevgiyi onların takdir edeceğini ve geri alacağımızı düşünürüz ancak çok azını geri alırız. Bu bize öğretilmiş yanlış bir sevgi dersidir.

Hepimiz; yakın ilişki içinde bulunduğumuz kişiler tarafından en derin duygularımızla, ihtiyaçlarımızı görülmek isteriz; karşımızdaki bizi anlasın ve çabalarımızı takdir etsin, ihtiyaçlarımızı karşılasın ve korkularımızı gidersin isteriz. Karşımızdakinin bizi görebilmesi dikkatini bize verebilmiş olması ile bağlantılıdır.

Eğer bu aralar önemsenmediğinizi, es geçildiğinizi, dinlenilmediğinizi fark ediyorsanız, kendinize dikkatinizi vermeye başlayın. Duygularınıza dikkatinizi verin, hoşunuza giden, gitmeyen şeyleri ayırın. Bunları bir yerlere yazıp dönüp bakmanızın ve kendinize vermeye başlamanız faydanıza olacaktır.  Bunun yanında gün boyunca kendinize neler söylediğinize dikkat etmek kendinize sevgi yönünden ne tür sözler söylüyorsunuz gözlemlemeniz açısından çok faydalı bir egzersizdir.

Kendinize kullandığınız dili gözlemleyin eğer negatif ve yargılayan konuşma daha çok ise ve pozitif, destekleyen sözler haline getirin.

Kendi kabınız boş iken dolu başkalarının kabını doldurmanız zordur.

Aynı şekilde kabınızı iyice boşalttığınızda yakınlarınızdan, sevdiklerinizden istediğiniz derece sevgi alamayınca öfke, kızgınlık ve içerleme hissedebilirsiniz.

2-   Kabul – (Acceptance)

Kabul; merhamet, sevgi, saygı ve anlayış ile görülmek demektir. Gerçekten yakınlık için emniyetli, kabul edilmiş, rahatlamış ve değerli olduğumuzu hissetmek isteriz. Bunları ilişkilerinizde hissediyor musunuz? Eğer ilişkilerinizde kaygılı, endişeli, ihtiyaç sahibi, içine kapanık, sindirilmiş (gözü korkmuş), temkinli hissediyorsanız, gerçekten sağlıklı fonksiyon göstermek için ihtiyacınız olan kabulü alamadınız anlamına gelir. Bu kabulü belki başkaları size vermiyor, belki de siz kendinize vermiyorsunuz ve çevrenizden kabul edilmemişlik olarak alıyorsunuz. Belki de gerçekten içten bir ilişki içinde olup olmadığınızı ve doğru kişi ile iletişimde olup olmadığınızı sorgulama zamanı geldi.

Kendinize vereceğiniz kabul, size özgüven, özdeğer, umut ve haketme hissi verir. Başkalarından alacağınız kabul ise denge, güvenlik, özgüven ve sakinlik verir.

Başkalarını kabul etme becerimiz de önemlidir.

Gerçek anlamda kabul: diğer insandaki gerçeği görmek, onlarla ilişkinizdeki gerçekleri görmek ve ilişkiyi sürdürmek için ilişki ve kendinizi farklı biri gibi göstermeden, gerçekler temelinde ilişkimizi yürütmektir. Yani birisi sevgi dolu ya da acı verici olduğunda, ya da kızgın olduğunda, içerleyen tarzda olduğunda, davranışın ne olduğunun farkında olmaktır, ne olmasını arzu ettiğinizi hayali ile davranmak değil. Başkalarından bize kibar, nazik davranmalarını istemeye hakkımız vardır ancak onları zorlamaya hakkımız yoktur. Kabul etmek gerçeği görmek ve gerçek üzerine hareket etmektir.

3-Takdir: Sevilmeyi ve kabul görmeyi hissetmek için çok önemlidir. Çoğunlukla ilişkideki tatmin düzeyini arttıran takdiri karşı tarafa göstermeyiz. Kendimizi takdir etmek ve başkalarını takdir etmek kendimizdeki sevginin ve bağlantının artmasını sağlar.

Eğer bir ilişkide takdir edilmediğinizi hissediyorsanız, karşılıklı olarak birbirinizi takdir ettiğiniz yönlerinizi söyleme alışkanlığınız yok mu? Karşınızdaki kişi size takdir ettiğini söyleme kapasitesine sahip mi? Yoksa aranızda ifade edilmemiş, ya da çözülmemiş kırgınlıklar, öfke mi var? Bunların üstesinden gelinebilir mi? Karşılıklı takdirin olmadığı ilişki zamanla tat vermez ve kolaylıkla içerlenir hale gelir ve bir süre sonra ölür.

4- İlgi- (Affection)

İnsanlar olarak duygusal, ruhsal ve fiziksel düzlemde ilgiye ihtiyacımız vardır. İlgi gösterilmeyen yeni çocukların öldüğüne dair çalışmalar vardır. İlgi 3 bileşeni kapsar: dikkat, kabul, takdir ve bunları doğrudan davranışlarla kanıt olarak göstermeyi içerir.

Burada dikkate ilginizi çekmek istiyorum. Dikkat bölünmemiş bir zihinle karşınızdakini ilgili ile dinleme, aktif dinleme, anlamaya çalışmadır. Düşünsenize bir çocukken ebeveynleriniz sizi ne kadar dikkatle dinliyor, söylediklerinize önem veriyordu? Eğer dikkat ile dinlememişlerse, gözünüzün içine bakıp konuşmamışlarsa bilinki büyüyünce değersizlik, önemsiz hissetme ve ilişki problemleri yaşayabilirsiniz.

İlişkileriniz yakın, özenli, sıcak, güvenli, çekici ve sevgi dolu mu? Çoğu insan ilişkisinde uzak, önemsemeyen, nazik olunmayan ve manipülatif olduğundan yakınır. Bu durumda sevgi dolu ilgi yoktur. Bu hem yakın ilişkilerimizde hem de bizim için önemli olan ilişkilerimizde dikkate alınması gereken bir niteliktir.

İlgi, önceki 3 niteliğin gösterilmesi ile gelişir, bu nedenle 4. olarak sıralanmıştır.

5-   İzin Verme- (Allowing)

Kendinize ve diğer insana/ insanlara kendileri olmalarına izin vermektir. Çok fazla kurallar, zorunluluklar ve beklentiler bizim kendimiz olmamızı engeller, bunları başkalarından bekliyor isek, insanların da bizim yanımızda kendileri olmalarını, rahat ve özgür hissetmelerini, kabul edildiklerini hissetmelerini önler.

İzin vermek demek başka insanları kontrol etmeye çalışmamak ve başkalarının da bizi kontrol etmelerine izin vermemek demektir.

İzin vermeyi uyguladığımızda başkalarının duygularını değiştirmeye uğraşmayız, ya da onları törele edemeyecekleri ya da aşağılayan bir şeyler yapmaya zorlamayız; kişisel inançlarını değiştirmeye uğraşmayız, ya da farklılıklarından, hatalarından dolayı onları suçlamayız.

Kendinize verebileceğiniz en güzel hediye yapmak istediğiniz birşey için izin vermektir;

  • Hata yapmaya izin vermektir,
  • Denemeye izin vermektir,
  • Kendini ifade etmeye izin vermektir,
  • Oynamaya izin vermektir.

İzin vermek, koşulsuz sevginin özelliğidir. İzin vermek ilişkilerinizde sınırlar koymayacağınız anlamına gelmez. Tolere edilemeyecek davranışlara sınırlamalar getirmek, başkalarını kontrol etmeye çalışmakla aynı şey değildir. Sınırlar koymak kendinizi korumaktır, kontrol etmek ise başkalarının sizin yapmaya zorlamaktır.

Eğer bir insan ilişkinizide sizi kontrol etmeye çalışıyorsa ne yapma zamanı gelmiştir?

Yukarıda saydığımız beş niteliğin ilişkinizde varlığına, ne ölçüde olduğuna ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakmanızı öneririm.

Doğru bir değerlendirme ve uygulama kendinizle, yakınlarınızla ve çevrenizle olgun ve kaliteli ilişkiler kurmanızı sağlayacaktır. Böylece karşılıklı doğru fonksiyon gösteren, sağlıklı ve destekleyen sevgi ilişkiler olacaksınız.

Hergün farkındalıklı, sevgi dolu, kaliteli ilişkiler oluşturmanız dileklerimle,

Şu yazılarım da ilginizi çekebilir: 1- İlişkileriniz İhtiyaçlarınızı karşılıyor mu?, 2- Sevgi mi? Bağımlılık mı? Sağlıklı Sevgi Nedir?, 3- Kendinizi önemseyin, anlamlı başarılar yaratın, 4- Bir üst versiyona geçmeye hazır mısın?, 5- Kendinize Şefkat Günlüğü

Benim hakkımda detay bilgi için tıklayın…
Benimle çalışanlar neler dedi öğrenmek için tıklayın…
Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Nilgün Yetiş / Dönüşüm Koçu

Eğer bültenlerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak için tıklayın…