Bugün Aslında Dündü

Ya eğer bakış açınızı ve davranışlarınızı değiştirmek olayların seyrini değiştiriyorsa?

Ya eğer içinde bulunduğunuz kısırdöngü sizin eskimiş düşünce ve davranış sisteminiz ise?

Birşeyleri farklı yapmak için bir kendinize bakmak ister miydiniz?

Geçenlerde Ankara’da -uzun zamandan sonra sırf kendi keyfim için aile ziyaretine giderken Ankara’dan geçmeye karar verdim- Düşünbil Akademi’nin Nietzsche Sempozyumu’na gittim. Konferans genel olarak çok doyurucu idi. Eğer siz de felsefenin tadını alanlardansanız bu tür etkinliklere katılmanızı öneririm.

Konuşmacılardan Edebiyatçı Rabia Köylü‘nün Nietzsche ‘nin felsefesinin filmlerde yansımalarını anlattı ve bana çok keyifli geldi.

Filmlerden Bengi Dönüş (bknz dipnot)  kavramına göndermeler içeren Groundhog Day filmini izlemeye öncelik verdim. Bu filmin benim için bir özelliği de “Mindset” konusunda (Zihin Yönetimi) katıldığım bir koçluk programından sürekli bahsediyorlardı. Açıkcası ne olduğunu anlamamıştım. Amerikalıları bilirsiniz, bir jargonları vardır, bu da öyle birşey diye düşünmüştüm.

Filmin Konusu:

Düşünün işinin rutinliği ve potansiyelinizi iyi kullanamadığınızı düşündüğünüz TV hava durumu işinizden Dağsıçanı Günü Şenliklerine yayınını yapmaya gönderiliyorsunuz, söylene söylene. Ertesi gün uyandığınızda hep aynı günü, 2 Şubat Dağsıçanı Festivali ’nin yapıldığı günü yaşıyorsunuz.

ny-groundhog

Şaka gibi hissettiğiniz, bu zihin bulanıklığının gerçeklik olduğunu anlayıp bir türlü durumu değiştiremediğinizi görüyorsunuz. Ve işte orada ipler kopuyor. Bir çıkış yolu bulmanın gerektiğini fark ediyorsunuz, bu anlamsızlık ve ölümsüz durumdan çıkabilmek için.

“İnsan, bir an önce kargaşasını, kendine anlam veren bir düzene çevirmezse, yıldız doğurtmazsa karanlığına, yok olacaktır.” –“Böyle Buyurdu Zerdüşt” Önsöz’ünden

groundhogdayBir sürü deneme sonuç vermeyince aynı davranışlarla farklı sonuçlar almaya çalışmanın bir faydası olmadığını görerek, bir süre sonra farklı tepkiler vermeye başlıyorsunuz. Aynı tuzaklara düşmüyor, bazen çıkarınız için değişiyorsunuz, bazen denemek için.

Film hayatımızı seçimlerimizle nasıl değişitirebileceğinin güzel bir anlatımı.

Şahsen seyrederken aktörün aynı sahneleri tekrar tekrar çekmesinin bile ne kadar zor ve sıkıcı olmuş alabileceğini düşündüm. Düşünsenize her günümüzü tekdüze sıkıcılıkta yaşayabiliyoruz; farklı, anlamlı, kalbe dokunan bişeyler yapmadıkça, birilerinin kalbine dokunmadıkça…  Belki de hayatı ileri götüren SEVGİ ve SEVGİ yaşamaya ve paylaşmaya verilen özen…

Kendinizi çaresizlik içinde görüyorsanız, “böyle gelmiş, böyle gider” diyenleriniz var ise bu filmi seyretmenizi ve sıkıcı, değişmez görünen gününüzde ve hayatınızı değiştirmenin nasıl bilinçli mimarı olduğunuzu görmenizi öneririm.

Filimi daha önce seyrettiyseniz, sizde bıraktığı izlenimleri aşağıda paylaşırsanız memnun olurum.

Eğer dönüşüm yolculuğunuzda  aynı yollardan geçmiş ve nelerle karşılaşabileceğinizi bilen bir rehberle çalışmak isterseniz programlarımı incelemek için BİZ sayfama uğramanızı öneririm.

Sizin gibi düşünen liderlerle bir arada olduğunuz bir gelişim platformunda olmak isterseniz Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” katılmak için tıklayın….

Güzel Günler dileklerimle…

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği Koçu

ny-linkedin-yeni-tanitim

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
Nilgün Yetiş

Dipnot:

1- Bengi dönüş (sonsuz dönüş, ebedi dönüş ya da ebedi tekerrür) düşüncesi, zamanın döngüsel bir formda olduğu ve olayların bu döngüsellikte sonsuza dek yinelenmiş olduğu, yinelendiği ve yineleneceği tezini içermektedir. Bu düşünceyi etik anlamda oluştaki yaratıcılığın, en yüksek yaşama gücünü elde etmenin, acıyla başa çıkmanın ve Üst-insan’ı meydana getirme aracı olarak geliştirmiştir. Ayrıca bengi dönüş, aktif nihilizmin kendini gösterdiği güçlü sınıfın ön koşuludur.

2- Bengi dönüş, Nietzsche’nin başyapıtı olan Böyle Buyurdu Zerdüşt‘ün ana sorunudur. Bengi dönüşten ilk kez Şen Bilim‘de şöyle söz eder: “Yaşadığın ve yaşamakta olduğun bu hayatı, yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacaksın; içinde yeni hiçbir şey olmayacak: Yaşamındaki her acı her sevinç her bir düşünce ve her bir soluk, tarif edilemeyecek kadar küçük ya da büyük her şey, arka arkaya ve aynı sırayla, sana dönecek – ağaçların arasından süzülen şu alacakaranlık ve şu örümcek bile, şu an ve ben kendim bile. Varoluşun sonsuz kum saati, içinde toz lekesi olan sen ile yeniden ve yeniden başaşağı çevrilecek!”