Liderliğe Dönüşüm Zaman İster

Kelebeğin hikayesini bilirsiniz;

“Bir gün, bir kelebek kozası göre adam, oturup kelebeğin saatler boyunca bedenini bu küçük delikten çıkarmak için harcadığı çabayı izler. Ardından sanki ilerlemek için çaba harcamaktan vazgeçmiş gibi gelir. Sanki elinden gelen her şeyi yapmış ve artık yapabileceği bir şey kalmamış gibiydi.

butterflylifecycle

Böylece adam, kelebeğe yardım etmeye karar verir. Eline küçük bir makas alıp kozadaki deliği büyütmeye başlar. Bunun üzerine kelebek kolayca dışarı çıkıverir. Fakat bedeni kuru ve küçücük, kanatları buruş buruştu. Adam izlemeye devam etti. Çünkü her an kelebeğin kanatlarının açılıp genişleyeceğini ve bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu. Ama bunlardan hiç biri olmadı! Kelebek, hayatının geri kalanını kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı. ”

*****

Hayata atılmak ve rahatça kanat çırpmak zaman ister, herşeyin mevsimi, zamanı, döngüsü vardır. Olgun hale gelmesi için her canlının dönüşüme uğraması gerekir. Doğanın, kendi doğanıza saygı göstermek, sabretmek, sabrederken gereken çabayı göstermek arzu ettiğiniz sonuca götürür.

Çaba olmadan ilerlemek, kolay yoldan başarıya ulaşacağınızı sanmak büyük yanılgıdır. Ulaşsanız bile bir şekilde bedelini ilişkilerinizle, sağlığınızla kabaran kibirinizi tedavi ile ödeyebilirsiniz. Çaba ve sabır iki aktif eylemdir. Aşağıdaki anonim şiirde dediği gibi:

ny-firsatlar-s%cc%a7i%cc%87i%cc%87ri%cc%87-1

****

Gelişim için önerim:

1- An’da kalma becerilerinizi geliştirmeniz, olaylar kendinizi kaptırmadan yola çıkıştaki niyetinizi bilmeniz.

2- Niyetinize bağlı kalarak önünüze çıkan zorluk ve engelleri birer öğrenilecek ders ve ilerlemek için sizi güçlendiren deneyimler olarak görün,

3- Öğrendiğiniz dersleri bir sonraki adımı daha ustalık ve başarı ile atmak için güçlendiren bir çalışma olarak görün ve kendinizi takdir edin.

4- Böyle baktığınızda hayat ormanında neşeyle, canlılık ve yapabilme gücü ile ilerleme yetisini ve kendiniz zor zamanlarda yetkilendirme (empowerment) gücünü kazanmış olursunuz.

Sizin gibi düşünen liderlerle bir arada olduğunuz bir gelişim platformunda olmak isterseniz Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” katılmak için tıklayın….

İyi haftalar dileklerimle,

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Liderliği Koçu

Anlamlı İş ve Yaşam İçin

Not: Yazıyı beğendiyseniz, Linkedin, Facebook ile paylaşıp, faydalı bilginin yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Diğer Yazılarım: 1- Özdeğerlilik Nedir, Düşük Olduğunda Ne Hissedersiniz?, 2- Hiç Mobinge uğradınız mı?, 3- Zor Zamanlarda Kariyerinizi nasıl Yönetirsiniz?, 4- Dönüşüm Koçluğu Nedir?, 5- Hangi Koçluk Size Göre?