Para Yönetiminde Ustalaşmak İster misiniz?

Biliyorsunuz zaman zaman para bilinci ile ilgili yazıyorum, para bilincini geliştirmek isteyenlere koçluk yapıyorum. Para bilinci koçluk çalışmam finansal danışman olmaktan ziyade parasal bilincinizi, para ile ilişkinizi geliştirmeye yönelik. Çünkü paraya iyi ya da kötünün ötesinde bakarsanız bu dünyada yaratmak istedikleriniz için kaynaklardan biri olduğunu görürsünüz.

Bazen mail alıyorum istedikleri işte olmadıklarına, istedikleri maaşları alamadıklarına ya da eğitimlerine rağmen istedikleri pozisyon ya da para kazanma seviyesinde olmadıklarına yakınan.

Para çoğunlukla güçle ilişkilendirilir ve bu nedenle de korkulur. Eğer çalışan kesimindenseniz paranın üstünüzde gücü olduğunu düşünürsünüz. Kendi sorumluluğunuzun bile kısıtlı ve başkalarının elinde olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Doğru mu? Yanlış mı?

Dönüşüm Koçu olmam nedeni ile geliştirmek istediğiniz alan dahilinde her yönden ilişkilerinize bakıyoruz, geliştiriyoruz, değiştiriyoruz ve dönüştürüyoruz. Amacımız parayla ilişkiniz, kendinize çekmeniz ve yönetme becerinizde sizi yeni seviyeye, daha siz daha bütün olduğunuz seviyeye çıkarmak.

Parayla ilişkinizde sıkındı var ise bu temelde kendinizle ilişkinizden başlayıp, yaşamla, işinizle, sevdiklerinizle, dünya ile ve para ile ilişkinize kadar gidiyor.

 • Kendinizi ne kadar önemsiyorsunuz? Ne kadar değer veriyorsunuz?
 • Dış onaya bağlımlı mısınız? alışverişlerinizi yönlendiren dışarının onayını mı almak? Yoksa kendinizi onaylayıp yapmak istedikleriniz yapıyor musunuz?
 • Gerçek arzularınızı elde etmek eğer para ile ilgili ise ne yapıyorsunuz? Erteliyor musunuz? Hemen alıyor sonra pişman mı oluyor musunuz? Almak için “haketmen gerekir” mi diyorsunuz?

Eğer hayatınızı daha iyi bir noktaya getirmek, bu noktadan insanlığa ve kendinize, ailenize hizmet etmek istiyorsanız ilişkilerinizdeki bilincinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu nedenle de birlikte sizi engelleyen inançlarınızı gözden geçiriyoruz. Bunun içinde sorgulamaya, değişime, gelişime ve gereken çalışmayı yapmaya açık ve hazır olmanız önemli.

Parasal bilincinizin gelişmiş olması da istediğiniz hayatı yaratmak için çok önemli.

Para ile ilişkimiz ailemizin paraya bakış açısı ile orantılı olarak kendini gösteriyor, eğer erken yaşta kendimize gelip, aynı düzenin insanı olmaktan vazgeçmediysek.

Şöyle bir bakın ailenizde para ile ilgili neler konuşulurdu, ya da konuşulmazdı. Mesela genel karşılaştığımız inançlar, hatta kemikleşmiş negatif atasözü haline gelmiş inançlar:

 • Para ağaçta yetişmiyor,
 • İşin yoksa şahit ol, paran çoksa kefil ol,
 • Parası (akçesi) ucuz olanın kendisi kıymetli olur,
 • Para kazanmak için çok çalışmak lazım,
 • Paramız yok (çoğunlukla birşey isteyen çocuğa verilen kestirme cevap, ki çok hatalıdır, çocuğa kıtlık bilincini aşılar)
 • Çok para kirlidir,
 • Para kirlidir. ( kadınlar özellikle paraya dokunmak bile istemeyebiliyorlar)
 • Zengin olmak kolay değil.
 • Çok para haramsız, çok söz yalansız olmaz.
 • Kötü gün için para biriktir. (iyi bir dilekmiş gibi görünürken, bilinçaltına kötüyü beklemeyi çağrıştırır. Bunun yerine “iyi günler için biriktiriyorum” demek daha yapıcıdır.)

Pozitif olanlar:

 • Ak akçe kara gün içindir,
 • Kiminin parası, kiminin duası,
 • Para ile değil, sıra ile,
 • Terlemeden para kazanılmaz- solumadan can verilmez.

Bir kız çocuğu idiyseniz para pek yanınızda konuşulmamıştır, bu nedenle para yönetimi konusunda tedirgin, endişeli ve hatta hiç konuşmak istemeyip, elinizdekini de sevdiklerinize verme eğiliminde olabilirsiniz. Ya da erkek çocuğu idiyseniz para kazanma ve parayı elinizde tutmayla ilgili sıkı disiplin almış olabilirsiniz.

Bu inançlarınız varsa öncelikle sizi nasıl sabote ettiği yönünde gözlem yapmanız ve çok etkin iseler dönüştürmek üzere çalışmanız ve arzu ettiğiniz para ve başarıları, işleri kendinize çekmeniz için dönüştürmeniz gerekmektedir. 

***

Not: Eğer bu yıla kararlı ve parayla ilişkinizi geliştirerek girmek isterseniz size uygun çok güzel bir Online Parasal Bilinç Eğitim Programım var.

Bu program ile parasal bilincinizin köklerine inecek ve değiştirme, dönüştürme imkanı bulacak ve para yönetiminizde güçleneceksiniz.

Bolluk bilincinizin her geçen gün gelişmesi dileği ile,

***

Not: Eğer kendinize ve hayallerinize “EVET” demede duygusal, ruhsal, fiziksel engellerinizi fark edip, etkilerini kaldırmak ve yaşamınızı yukarı ivme ile ilerlemek istiyorsanız tanışma 20 Dakika Lazer Koçluk Görüşme randevusu için tıklayın….

Konu ile ilgili diğer yazılarım: 1- Para Problem Olmasaydı Şimdi Ne yapıyor Olurdun?, 2- Parasal Bilincin Geliştirilmesi için Okunması Gereken 11 Kitap, 3- Para Nerede?