Hiç Mobinge Uğradın mı?

Bu aralar iş yaşamı ile ilgili insanlardan en çok duyduğum rahatsızlık Mobing ve iş yerinde iletişimsizlik, Sen de bundan muzdarip misin?

Hiç “mobing” e maruz kaldığını düşündün mü? ya da farkında olarak ya da olmayarak mobing yaptın mı? Eğer iş yaşamında ve astlar, üstler, kişilerarası ilişkilerde kendini ifade etmede sıkıntı yaşıyorsan, başkalarına yapmadıysan bile kendine yapmış olman muhtemel. Nihayetinde bu bir zorbalık değil mi?
Mobbing; Mevcut gücün ya da pozisyonun kötüye kullanılarak; sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama, tehdit vb. şekillerde tecelli eden duygusal bir saldırıdır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlayıp; işverenin ima ve alay ile karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeyi de içeren saldırgan bir ortam yaratarak onu işten çıkmaya zorlamasıdır.
***
pexels-photo-large
Geçenlerde okuduğum bir araştırmada “Mobing” in daha çok duygusal yönden az gelişmiş, duygularını ifade edemeyen toplumlarda görüldüğünü yazıyordu. Tabii ilk aklıma bizim memleket geldi, ama araştırma Almanya’da yapılmış, yani duygularından uzak olan sadece biz değiliz.
Kendine ifade etme izni vermiyor ve bu konuda geliştirmiyorsan kendine mobing uyguluyor olabilirsin. Bireysel gelişimin en önemli adımı FARKINDALIKTIR.
***
Bu konuda kısa bir paylaşımımı aşağıdaki videomdan izleyebilirsin.
ny-duygular-2
Mobing üstün alta yapabileceği gibi, aynı düzeyde arkadaşlar arası (Bullying) ya da ters mobing; altın üste yapması gibi olabilir ve iş gücü, emek ve para kaybının önüne geçmek için özellikle iş sahiplerinin, üst düzey yöneticilerinin, insan kaynakları yöneticilerinin bu sinsi hastalıklı uygulamaların önüne geçici önlem almaları çok önemlidir.

***

Çözüm: 

1-Gelişime açık olmak,
2- Duygularınızdan korkmamak, duyguları ifade etmekten çekinmemek,
3- Gerektiğinde psikolojik destek almak, koçluk almak,
4- İş yerinde duygusal zeka, etkin iletişim eğitimleri almak, aldırmak,
5- Kendinize öz saygınızı geliştirici çalışmalar yapmak,
6- Yönetici yaptığınız kişilerin duygusal yönden gelişmiş olmalarına önem vermek ve gerektiğinde psikolojik destek ile desteklemek,
7- Aktif ve etkin olarak kendinizi ifade etme becerinizi geliştirmek ve çocuklarınız, çalışanlarınız ve yakınlarınız için de uygulamaları için yüreklendirmek.
8- Açık iletişimi destekleyen iş ortamları ve destek sistemleri oluşturmak.
***
Önerdiğim kitaplar: 
1- Özgüven- Matthew Mckay, Patric Fanning,
2- Çatışma Ortamında Barış Dili – Marshall Rosenberg,
3- Duygularla Güçlenmek- Stefan Konrad, Claudia Hendl.
***
Ben size nasıl yardımcı olabilirim öğrenmek için sitemde http://www.nilgunyetis.com/biz/ sayfasından size uygun koçluk programlarımı inceleyebilir ya da sorununuzu ve istediğiniz çözümü yazan bir maili nilgun@nilgunyetis.com ‘ a gönderebilirsiniz.
Sizin gibi düşünen liderlerle bir arada olduğunuz bir gelişim platformunda olmak isterseniz Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” katılmak için tıklayın….
Kendinizi içtenlikle ifade ettiğiniz, görüldüğünüz, duyulduğunuz ve desteklendiğiniz ortamlarda olmanız dileği ile iyi günler,
Nilgün Yetiş
Dönüşüm Liderliği Koçu

Okuyabileceğiniz makaleler:

1- http://mobbing.gazi.edu.tr/posts/view/title/mobbing-nedir-37863
2- https://www.medikalakademi.com.tr/mobbing-nedir-nasil-ispatlanir-neler-yapilmali/
3- http://eticaretmag.com/is-yeri-mobbing-ne-demektir/
4-https://tr.wikipedia.org/wiki/Mobbing