Destan Yaratmak-Kartalın Yeniden Doğuşu

Doğal yaşam bizlere almamız için çeşitli dersler sunar. Kartallarla ilgili bana ilham olan, sizinle paylaşmak istediğim bir hikaye var;

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır.     Kartalın yaşı 40′a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.     

           Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. 

            Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.   

              Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.    

en-guzel-kartal-resimleri-07

Kartalın yaptığı bir YENİDEN DOĞUŞUN sembolüdür;  yavaş yavaş ölmek yerine yaşamayı seçmenin DESTANIDIR. Seçimin, iradenin SEMBOLÜDÜR.

Çift Başlı Kartal sembolü, tarihte kurulmuş Türk devletlerinin sembolü olmasına rağmen, ironik bir şekilde toplumumuzda 40 yaşların gelince yaşamdan yavaş yavaş elini ayağını çekmeye başlıyor. 40’lı yaşlar “ununu eleyip, eleğini asılacak yaş” gibi görülüyor.

Hele de kişi  iş ve yaşamda istediği ya da bekleneni yakalayamamışsa, kendisini toplumdan ve iş yaşamından çekmeye başlıyor. Ve bu düşünce şeklinin artık Türkiye’de ciddi şekilde değişmesi gerektiğine inanıyorum. 40-50-60 yaş farketmez. daha yapılacak çok şey var, ruhunuzun genç olduğuna inanıyorsanız ve hissediyorsanız daha verecek çok şeyiniz var demektir. Değişimin kendisi olun. Etraf neder, dışlanıyoruz, kabullenilmiyoruz, işten el çektiriliyoruz diye bakmayın. İçinizdeki kartalı ortaya çıkarın.

pexels-photo-large-2

Sadece insanlarda değil, şirketlerde de;  Türkiye’de iş ilanlarına baktığınızda 30’unu geçmemiş olsun, 30’una kadar yemiş yutmuş olsun, 40 hüneri olsun ama 40 yaşında olmasın. 40’ına doğru geldiyseniz sanki tedavülden kalkmıştır. Hem kırk yaş üstü doğru dürüst istihdam edilemiyor, hem de yeni mezunlar birsürü tecrübe istendiği için işssiz kalıyor.

Aslında “kırklı yaşlarla” ilgili gerçek şudur:

1- İnsanların kişiliği 30-40’larında oturmaya başlamıştır ya da oturmuştur,

2- Hayata bakışı netleşmiştir,

3- Bilgi birikimi ile ekiplere liderlik, koçluk yapabilirler,

4- Gençlerin yetişmesinde yol gösterici olacak kişilerdir,

5- Eskiyle yeniyi çok güzel harmanlayacak bir yaştır,

6- Akılcı kararlar alma kapasitesi artmıştır, şirketleri rahatlıkla ileriye götürecek kaptanlar olmaya başlamışlardır.

Bugüne kadar es geçtiyseniz de önemli değil yenilenmek ve Kartalın doğuşu için şunları yapmaya başlayabilirsiniz;

1- Spora başlayın, düzenli spor yapın,

2- Nefes egzersizleri öğrenin nefesinizi açın Nefes hayat demektir, nekadar nefes alıyorsun, o kadar yaşıyorsun.

pexels-photo-133749-large

3- Bir hobi edinin, bugüne kadar yapmak isteyip de artık benden geçti dediğiniz şeyi inadına yapın. “Yok çocuğum çoluğum, sorumluluklarım var” demeyi de bırakın. Çocuğunuza en güzel örnek sizsiniz; ona yapmasını söylediğiniz şeyleri siz yapın; daha güçlü ve bağımsız bir çocuk yetiştirirsiniz,

4- Kendinize özen gösterin; kadın olun, erkek olun düzenli bakım yapın, yaptırın.

5- Yediklerinize dikkat edin, gerçekten severek, sizi besleyen canlı gıdalar tüketin. İnsan bedeni 7 yılda bir yenileniyor. Bilinçli şekilde bedeninizi yenileyin.

6- Kendinizi şımartın, sevdiğiniz şeyleri kararında yapmaya izin verin; şefkatli ve destekleyici bir ebeveyn gibi.

7- Kendinize şefkat gösterin; kendi kabınız dolu olmadan, başkalarını da besleyemezsiniz. Sizi görmelerini, takdir etmelerini beklemeyi bırakın. İlk siz takdir edin kendinizi; küçük, büyük herşey için.

8- Bilgileriniz yenileyin, tazeleyin; işinizle ilgili bilgilerinizin eskidiğini düşünüyorsanız, firmanızdan eğitim talep edin, göndermiyorlarsa siz kendinize yatırım yapın siz gidin,

9- Kendi mitolojinizi çıkarmaya başlayın; bir günce tutun, yaşadıklarınızı yazın, hayattan aldığınız dersler, gördükleriniz, gittiğiniz yerler, başarılarınız, keyifli anlarınız.

journal-1090599_960_72010- Hayattaki önceliklerinizi belirleyin, bu sefer kendi mitolojiniz ile hayatınızı dizayn eden siz olun.

İngiltere’de insanlar 70-80 yaşına kadar çalışıyor, geziyor. Kuzey ülkelerinde yaşa bakmadan çalışmak istiyorsanız ve üretkenseniz, herhangi bir işte çalışabilirsiniz, tekerlekli sandalye ile bile dağlara tırmanya çalışıyorlar, yaşamdan kopmuyorlar. Bizdeki yaş kompleksi yok.  Önemli olan sen ne yapmak istiyorsun.

Gücün, kudretin, ruhsal yükselmenin, vizyon sahibi olmanın sembolü olan kartalı siz de hayatınızda karşınıza çıkan zorluklara ve yenilenmelerde yol gösterici olmanız dileği ile sevgiyle ve hoşca kalın,

Nilgün YETİŞ

Dönüşüm Koçu

Anlamlı İş & Başarı

***

Bu sene işinizi, ilişkilerinizi, kariyerinizi ve genel liderlik becerilerinizi yeni seviyeye taşımakta kararlı iseniz, Bireysel Koçluğun size nasıl faydalı olacağını okumak için tıklayın,

Tanışma ve strateji görüşmesi randevusu için tıklayın….

Eğer bültenlerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız sağ köşedeki abonelik kutusuna bilgilerinizi girebilirsiniz.

İlgili Diğer Yazılarım: 1- Görmek İstediğiniz Değişimin Kendisi Olun2- Kendine Özen, 3- Dönüşüm Koçluğu Nedir?