Dört Adımda İçinize Sinen Kararlar Verin

Bazen istediğimiz şeylerin bize nasıl geldiğini, nasıl karar vereceğimizi bilmeden elimizden kaçıp gittiğini görürüz ondan sonra da kaçan balık büyük olur deriz.

Bazen karşılaştığımız bir fırsat bizi hedefimize götüren bir sonraki adım olabilir. Ama zihin yapımız, inanç sistemimiz, korkularımız nedeni ile bu fırsatı görmeyebilir, yatırım yapmayabilir, başka bir fırsatın gelmesini beklerken önümüzde duranı kaçırabiliriz.

“Nasıl yani?” diye soruyor olabilirsiniz. Şöyle diyorum, mesela iyi bir pozisyonu hakkettiğinizi düşünüyorsunuz ama pozisyona başkası alınıyor ve şaşırıyorsunuz “niye?” diye… Kızıyorsunuz belki de sizi görmediler diye. Peki siz kendinizi ne kadar gösterdiniz, ne kadar o pozisyon için hazırdınız? Gerçekten içinizden bakın, yapamama ile ilgili hiç korkunuz yok muydu? Ya da sorumluluk alırsanız daha az kendinize zamanınız kalacağı endişeniz?

Ya da bir iş bağlantısını yapacaksınız, personelinizin yeterince eğitimli olmadığını düşünüyorsunuz ama işi alırsanız eğitimi aldıracağınızı düşünüyor ve vazgeçiyorsunuz.

Kapınıza gelen fırsatı kaçırmamak şu 4 soruyu sorun (Bu soruları keyifle takip ettiğim Zihin Yapısı Koçu David Neagle’den aldım). Herhalde içinize sinen yerden, yüksek vizyonunuza hitap eden kararlar vermeyi ve doyumlu bir kariyer ve hayat yaşamayı siz de istersiniz. Öyleyse sorular geçelim:

Eğer ilk 3 soruya cevabınız “EVET” ve son soruya cevabınız “HAYIR” ise bu fırsata gitmeniz faydanızadır… Bu sorulara samimi vereceğiniz cevaplar hem yüreğinize, hem de yüksek vizyonunuza hitap eden yolu size açacaktır.

“- Öyleyse neden yüreğimi dinlemek zorundayım?
-Çünkü onu susturmayı hiçbir zaman başaramazsın.”

Paulo Coelho – Simyacı

Bu soruları sırası ile sorun. Eğer ilk soruya aldığınız cevap “EVET” alamadıysanız, bu fırsat zaten sizin için değildir, dikkate almayabilir, eleyebilirsiniz.

Hedeflerinizle uyumlu olmak ve mantık zihninizi de devreye almak için 2. Soru iyidir. Üçüncü ve dördüncü sorular daha çok ruhsaldır ve evrensel dille uyum içinde olmayı ve daha fazla yüksek frekanslı fırsatın size gelmesini sağlar.

Dördüncü soruya net bir “HAYIR” cevabı almanız önemlidir. Çünkü sizin kazancınız başkalarının özgür iradesi ile seçimlerde bulunmalarını engellememelidir.

“Evrenin Ruhu’nu bizler besliyoruz ve üzerinde yaşadığımız dünya, bizim daha iyi ya da daha kötü olmamıza göre, daha iyi ya da daha kötü olacaktır. Aşk’ın gücü işte burada işe karışır, çünkü sevdiğimiz zaman, olduğumuzdan daha iyi olmak isteriz her zaman.” 

Paulo Coelho – Simyacı

Evrensel Yasaların “DAHA FAZLA YAŞAM” ilkesi, hayatı güzelleştirmek, daha iyi hale getirmek, daha ileri götürmek, bolluk içinde yaşamak  ve çoğaltmak üzerinedir. Bu aynı zamanda yaptığınız için kendinize ve bütüne, dünyaya katkısı yani manası açısından da sorgulamanıza ve netleşmenize yarar.

DAHA ÇOK YAŞAM İLKESİ DEMEK: Daha fazla zaman yaratma, daha mutluluk, daha tatmin, daha geniş bir zihin yapısına erişmek, düşünce ve iş yapma kapasitesini arttırmak, iş ve yaşam becerilerini geliştirmek, daha memnuniyet, daha bütünlüklü yaşamdır.

Yani bu kararınız sadece maddi anlamda değil, manevi anlamda size ne katacak? Zira ruhsal yönü ile bağlantı kurmadıkça, maddi yönünden edindiğiniz kazanç size gerçek kazanç olarak gelmeyecek, hayatınızı daha ileriye götürmeyecektir.

“Her zaman, ne istediğini bilmek zorunda olduğunu anımsa.”

Simayıcı- Paola Coelho

Soruların ilk üçüne “EVET”, 4. ‘ye “HAYIR” cevabını aldıktan sonra sıra harekete geçmeye gelir.

“Hayatında daha yüksek nitelikteki birşeyi istediğinde, daha düşük nitelikteki bir şeyi vermek gerekir.”

der David Neagle.

Yani yeniyi almak için gerekeni feda etmek gerekir: Bu para, zaman verme, eğitim, ders çalışma, bazen işlevi bitmiş ama kıyamadığın eşyaları, bilgileri bırakma olabilir.

Bu da çoğu kişinin çok da yanaşmak istemediği eylemdir, daha kolaylıkla, daha rahatlıkla gelsin isteriz. Uzun saatler çalışmayı, yeni bilgiler, beceriler öğrenmeyi, bunlar için para vermeyi istemeyebiliriz. Aslında büyük çoğunlukla tıkanma ve vazgeçiş bu noktada olmaktadır.

Eğer bu fırsatı almak için gereken her türlü fedakarlığı, çalışmayı yapmaya hazırım dediğinizde kendinize hedeflerinizi gerçekleştirme imkanı verirsiniz.

“Yüreğine acı korkusunun, acının kendisinden de kötü bir şey olduğunu söyle. Düşlerinin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek acı çekmez.” Paulo Coelho – Simyacı

Hedeflerinize ulaşma sürecinizi profesyonel koçluk desteği ile hızlandırma ve size rehberlik etmemi isterseniz, “nasıl çalışabiliriz?”i araştırmak üzere bana bir mail atabilirsiniz. 

Arzu ettiğiniz anlamlı kariyer, iş ve yaşam hedeflerine ulaşmanız dileğimle….

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Koçu

NOT: Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Bu yazının faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesisatınalma için tıklayın….

Haftalık bültenlerimi e-mailinize gelmesini istiyorsanız ve yazmamın faydalı olduğunu düşündüğünüz konular varsa kaydolmak için tıklayın…