Neye açlık Çekiyorsunuz?

Hiç işyerindeyken stresli olduğunuzda eliniz bir şeylere gidiyor, evde bir boş vaktinizi geçirirken buzdolabının yanından ayrılmıyor musunuz? Ya da yapmak istemediğiniz ama yapmaktan alıkoyamadığınız –küçük, masum, normal- diye adlandırdığınız bağımlıklarınız var mı? Bu bir yemek, atıştırmalık, alışveriş ya da sigara olabilir.

Beden, zihin, ruhunuzda beslediğiniz, sakladığınız fazla bagajların farkında mısınız? Siz mi yüklendiğiniz yoksa farkında olmadan kabul mü etttiniz?  Fiziksel enerjimiz bizi canlı tutan önemli enerji kaynağımızdır. Hareketsizlik ve fazla kilolar ise farkında olmadığımız ya da görmezden geldiğimiz özlemlerimizin ya da korkularımızın birikmiş fiziksel hali olabilir.

Beden, Zihin, Ruhsal alanların birbirlerine etkilerini inceleyen Deepak Chopra’nın aynı adlı (What Are You Hungry For?) kitabının tanıtımından kısa bir kesit:

“Çok yeseniz de doymadığınızı hissettiğiniz oluyor mu? Zamanla kilo aldığınızı görüyor, hareket etseniz de fayda etmediğini düşünüyor musunuz?

Acaba gerçekten yemeğe mi açlık duyuyorsunuz yoksa başka şeylere mi?

İş stresi ve büyük şehirlerdeki yaşam hızının bizleri sıkıştırdığı hayatlarda yaşarken, zaman dahil, ruhumuzun yapmak istediği şeye açlık çekebiliyoruz. Bu açlığı da en kolay haz veren yemek, içecek (sigara ya da alkol) ile gidermeye çalışabiliyoruz).

Ruh değişiklik ister, güven ister, büyümek ister, bir yerlere ait olmak ister.

Beden dengeye açlık çeker. Fiziksel, ruhsal, duygusal, zihinsel dengede olduğunu bilmek ister. Yoksa stres hormonları ile ilkel kontrol mekanizmasını devreye sokarak bizi korumaya alır.

Bu nedenle ilkel mekanizmamızın bizi arzu etmediğimiz sağlıksız şeylerle koruması yerine FARKINDALIĞIMIZI geliştirerek arzu ettiğimiz hayatın, bedenin, duyguların yaratıcısı olabiliriz. Nasıl mı? Tabii ki güçlü sorular sorup, bunlara cevap almak için kendimize sakin, rahat alan açarak.”

Aşağıda neye açlık çektiğinizi bulmak için size 25 güçlü soru sunuyorum. Bu soruları cevaplamak için yanınıza bir not defteri ve kalem alın, kendinize bir saat kadar rahatsız edilmeyeceğiniz bir alan ayırın. Öncelikle hafif bir müzik ile 15-20 dakika meditasyon yapmak, kendinizle daha rahat bağlantı kurmak için faydalı olacaktır. Soruları sorun, cevapları yazın. Bakın ne dikkatinizi çekiyor.

Üzerinde çalışmanız gerektiğini farkettiğiniz bir durum varsa altın çizin ve çalışmaya başlayın. Gerekirse bir uzmandan yardım alın. Bu bir psikolog, bir doktor, psikyatrist, diyetisyen, bir zihin yapısı (mindset) koçu, bir spor koçu, evde ya da işte bir yardımcı olabilir. Belki de farkedeceğiniz kendinizle halleşmeye zaman ayırmamış olmak olabilir. Farkındalık kazanmak öncelikli adımdır. Ancak bir sonraki adım kararlı aksiyonlar almaktır.

 

İşte 25 güçlü soru;

 1. Şu an en fazla neye açlık çekiyorum? Başarı, iyi bir gelir, düzenli bir aile hayatı, sevgi dolu bir ilişki?
 2. Yemeye ihtiyacım var mı? Gerçekten aç mıyım?
 3. Gerçekten ne hissediyorum? Duygularınızla bağlantı içinde misiniz, yoksa onları bastırıyor musunuz?
 4. Gerçekten nelerden hoşlanıyorum? Hoşlandığınız şeyleri yapmaya vakit ayırıyor musunuz?
 5. Bedenim şu anda nasıl hissediyor? ne söylüyor?
 6. Hissettiğim açlık benden ne istiyor, bana mesajı ne?
 7. Hissettiğim açlığı şu an bedenimde nerede hissediyorum?
 8. Bu açlığı nasıl ölçebilirim? Ne renk, nasıl bir dokusu var, boyutu ne? Sıcaklığı? Ağırlığı ne kadar?
 9. Şu an en çok neyi arzu ediyorum?
 10. Bu açlığı hissetmeden hemen önce hayatımda neler oluyordu? Duygusal ne hissediyordum?
 11. Yeterince protein, yeterince sebze, meyve yiyor muyum?
 12. Çok fazla şeker, kafein, yağlı yiyecekler yiyor muyum?
 13. Su içmeye ihtiyacım var mı? Susadım mı?
 14. Çok oturdum mu? Harekete mi ihtiyacım var?
 15. Yeterince zeki miyim? Yeterince çekici miyim?
 16. Bu açlığa gösterdiğim tepkiler hayatımı nasıl yönlenidiriyor?
 17. Neden korkuyorum, çekiniyorum?
 18. Neye tutkum var?
 19. Nasıl hissetmek istiyorum?
 20. Açlığımı dindirmek için yaptığım bu davranışlardan daha akılcı başka ne yapabilirim?
 21. Eğer para, zaman ve yemek konusunda hiçbir kısıtlamanız olmasaydı ne yapıyor olurdunuz?
 22. Hayatınızda yeterince eğlence, neşeli şeyler yapma izniniz var mı?
 23. Yeterince uygun hızda besleniyor muyum?
 24. Bazı yeme, eğlenme, keyif alma kurallarınız var mı?
 25. Benim durumumda en iyi arkadaşım olsa ne söylerdim?
 26. Açlıklar öncelikle farkındalıkla çözülür, güçlü sorulur sorup, sorulara yürekten cevaplar vererek.
 27. Bunun yanında gün içinde de açlık hissettiğiniz zaman kendinize sorun “Şu an ne hissediyorum, açlık mı? Tatminsizlik mi? Zorlama mı? Acele mi?”

Ayrıca, bedeninizle bağlantı kurmak, beden bilgeliğinize güveninizi arttıraracak bir çalışma önereceğim:

 • Ani Açlık hissetiğinizde sakin bir yere geçin. Elinizi kalbinize koyun  ve kendinize sorun “şu an neye açım” “bu gerçek açlık mı, yoksa birşeylerin yerine geçmek üzere mi?” diye sorun. Gelen cevabı dinleyin.
 • Eğer cevap alamıyorsanız şunu sorabilirsiniz; “Şu an huzurlu muyum, huzursuz mu hissediyorum?; Yoksa takdire, sevgiye, ilgiye açım da, sıkıntıdan böyle mi tepki veriyorum?” Gelen cevaba göre, açlığınızı sağlıklı yoldan giderme yollarına bakın.
 • Bu çalışmayı bedeninizden bir yanıt almasanız da devam etmeniz ve içinizen gelen küçük sessiz öz benliğinizin sesini duymaya gayret emeniz, kendinizle gerçek bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca kendinize şefkat gösterme çalışmaları da ypmanız sahte açlığı yenip, kendinize yumuşak, sevecen ve kabul eden birisi olarak destek olmanız açısından çok faydalı olacaktır. Şefkat çalışması ile ilgili yazılarımı okumanızı öneririm.

Atalarımızın dediği gibi;

“Sağlam kafa, sağlam vucutta bulunur”.

Bu nedenle vücüdu dinleyip, gerçekten ihtiyacı olan sağlıklı gıdaları verip, diğer açlıklarımızı de kendimizi ver bakış açımızı geliştirip, daha cesur olup sağlıklı yollardan hallederiz.

Sağlıklı, doyumlu, mutlu günler dilerim,

Nilgün YETİŞ

Başarı Koçu

STRATEJİ KOÇLUK ÇALIŞMASI: Kendinize farkındalıkla ilerlemeyi hediye etmek ve açlığınızı sağlıklı şekilde yönetmek isterseniz 75 Dakikalık strateji koçluk çalışması satın almak için tıklayın…

İlgili diğer yazılarım: 1- Şefkat Günlüğü , 2- Kendine Özen Göstermenin 16 yolu, 3- Kırılganlıklarınızı hangi arkadaşlarınızla paylaşamazsınız?

Çalışmalarım ve güncellemelerim e-mailinize gelmesini isterseniz sayfamdaki e-mail kayıt kutularından kayıt yapabilirsiniz.