Eğer iş sahibiyseniz,  ya da sizin yaptığınız satışlar istediğiniz gibi gitmiyor diyorsanız, satış performansını arttırmak  istiyorsanız size pozitif zihin programlama yönteminden bahsedeceğim.

Satış yapmayala ilgili bazı yanlış inançlar da var, kimilerinin satışçı olarak doğduğuna, bir yetenek olduğuna dair. Ama yanlış, satış da diğer yetenekler gibi üzerinde sıkı çalışma, deneme-yanılma ve öğrenmeye, ustalaşmaya kararlı olma ile gelişir.

Pozitif zihin yönetimi ile satışları arttırma çok önemli bir egzersizdir, kendi işini yapan, sıcak satış işinde çalışan ve satış yapma becerilerini geliştirmek isteyen herkesin uygulaması gereken yöntemlerdir. Görüşmenizi satışa çevirmek için, satışa başlamadan önce zihninizi KARARLI bir hale getirmeniz gerekir. Zira:

Zihin %20 bilinç ve %80 bilinçaltından oluşur.

Başarılı Satış, %20 Bilgi, %80 hazırlıktır,

İşte başarı %20 bilgi, %80 duygusal zekadır.

Bilinçli zihin mantık, analitik düşünme kısmına hükmederken, bilinçaltı duygularla çalışır.

Kendinizle ilgili konuşmalarınızı ne kadar duygu yüklü yaparsanız o kadar sonuç alırsınız.

“Yaşayan biɾ mıknatıssınız. Hayatınıza çektikleɾiniz, baskın olan düşünceleɾinizle tam biɾ uyum içindediɾ.” Brian Tracy

İnsanların iyi satış yapmalarını etkileyen iki büyük korku vardır;

 • Hata yapma korkusu
 • Reddedilme korkusu

Bu iki korkuyu yenmek için hem korkularınız üzerinde çalışmalı hem de hergün düzenli zihninizi pozitif imajınızı oluşturacak şekilde kendinize olumlamalar söylemelisiniz.

Sabah ve akşam saatlerinde yapacağınız olumlamalar kadar, her satış görüşmesi öncesinde aşağıda yazdığım olumlamaları yapmanız çok önemlidir ve zihinsel kaslarınızın gelişmenize ve içinizde pozitif self-imajınızın olmasına destek olur.

Şimdi bir görüşmeye başlamadan önce kendinize söyleyeceğiniz güçlü afirmasyonlar (mantra- olumlama) ile satış yapma güveninizi arttırma yolunu anlatacağım;

Satış görüşmesine başlamadan önce kendinize,  5 ila 10 dakika bir hazırlık süresi tanıyın.  İki ayağınızı da yere sağlam bastığınızı farkedin, birkaç derin nefes alın verin, gözleriniz açık ya da kapalı aşağıdaki olumlamaları hissederek söyleyin;

 • Kendimi beğeniyorum, (bunu tekrar tekrar 10-20 defa içten ve dıştan söyleyin)
 • Kendimi çok seviyorum.
 • Satış yapmada çok iyiyim. 
 • Ben muhteşem bir satışçıyım ve bu harika bir satış görüşmesi olacak.
 • İnsanlar benden satın almayı bayılıyorlar ve çevrelerine öneriyorlar.
 • Görüşmelerimi çok kolay satışa çeviriyorum.
 • Müşterilerimin ihtiyaçlarını çok iyi anlıyorum ve müşterilerime doğru ürünü sunuyorum. Onlar da benden satın almaktan çok memnun oluyorlar, başka arkadaşlarına da öneriyorlar.
 •  Satışlarımı sevgiyle ve karşılıklı başarı ve fayda ile kapatıyorum.
 • İnsanlar benden alsınlar almasınlar, benimle görüşmekten çok memnun kalıyorlar, gittiğim heryerde sevgi, saygı ve takdir ile karşılanıyorum.
 • İnsanlar benden alsınlar, almasınlar benimle çalışmaktan memnunlar ve beni başka alıcı müşterilere öneriyorlar.
 •  İnsanların hayatlarına ve işlerine değer katan satışlar yapıyorum bunun için çok mutluyum ve şükran doluyum.

Tüm bunları hissederek söyledikten sonra yapacağınız görüşme için telefonu açın ya da görüşeceğiniz kişinin ofisine girin. Bu olumlamaları söyleyin, tekrar tekrar. Şunu da hatırlayın zihin tekrarlardan öğrenir.

Hatta yazın cüzdanınızda taşıyın, ya da ses kaydı haline dönüştürün, kendi sesinizden dinlemek de çok etkili olacaktır. Sonuçları benimle de paylaşırsanız memnun olurum.

Eğer satış becerilerinizi arttırmada koçluk ile size yardımcı olabilirim. detayları öğrenmek için nilgunyetis@yahoo.com adresinden bana yazabilirsiniz.

İyi günler, bol satışlar dileğimle,

Not-1: Eğer Bültenime abone olup, yayınlarımın ve sizlere özel kampanyalarımdan haberdar olmak isterseniz, abonelik için tıklayın…

Not-2: Eğer yazıyı beğendiyseniz yazıyı çevreniz ile paylaşıp ihtiyacı olanların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.