Zeki ve Başarılı Erkeklerin okuması gereken 11 Kitap

Daha önce Başarılı Kadınlar için 11 kitap önerimi yazmıştım.

Sanmayın başarılı erkeklerin okumaya ihtiyacı yok. Tabii ki var, hele de bu zamanda erkeklerinin, hem modern dünyaya uyum sağlamak, liderlik becerilerini geliştirmek, yeni nesil liderlik özelliklerine adapte olmak, iç-dış huzuru ve dengede tutmak, hem kendilerini hem de karşı cinsle ilişkilerini tanımak, daha anlamlı hayat ve iş kurmak için daha çok okumak durumundalar.

Yani 21. yüzyılda yönetmemiz ve öğrenmemiz gereken konular çoğaldıkça adapte olabilme özelliğini de geliştirme alanında yapılan çalışmaları takip ile olmaktadır. Kitaplar da bu bilgilere ulaşmanın önemli bir yoludur.

 

pexels-photo-167669-largeNeden mi:

  1. Dünya sürekli bir değişim içinde; hem teknolojik, hem ekolojik, hem ruhsal yönden. Bu duruma adapte olabilmek için bol bol okumak ve bol bol gözlem yapıp derin düşünce ( tefekkürde bulunmak gerekiyor da ondan)
  2. Ataerkil düzenin artık işlemediğini ve dönüşmekte olduğunu, dönüşüm gerektiğini erkekler de görüyor ve önlerinde doğru dürüst rol model olmadığı için nasıl bir dönüşüm olduğunu bilememekten çaresiz ve çıkmazda hissediyorlar ve bunu da kimseye ifade edemiyorlar.
  3. Yöneticilik ve Liderlikte üst görevlere gelindiğinde yalnızlaşma ve bundan kaynaklanan kendini ifade edememe, yalnız hissetme, duygularını belli etkmekten çekinme,
  4. Bu hızlı ve değişken V.U.C.A  (Volatility, Uncertainity, Complexity, Ambiguity)  dünyasında, değişkenliğin etkilerini en aza indirerek, bilinci yukarı çıkarmak için,
  5. Duyguları ile iletişimleri küçük yaşta “erkekler ağlamaz, güçlü olmak durumundasın, duygularını gösterme” mottoları ile büyüyen erkeklerin artık bu inanç sisteminin işlemediğini uyguladıkları liderlik yöntemleri ve yöneticilerinden gördükleri dayatmalar ve iletişimsizlik ile de görmektedirler.
  6. Potansiyelleri ile var olmak eskisi gibi savaşlarla olmadığı için, artık eskiyle yeniyi harmanlayıp nasıl başarılı olacaklarını, nasıl bu dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkı sağlayacaklarını ve nasıl hayallerini gerçeğe dönüştürebileceklerini görmeye çok ihtiyaçları olduğu için.
  7. Artık liderlik kalpten yönetime geçti; değişim ve dönüşüm liderliği anlayışı ile ekolojik dengeye önem veren yapıların oluşturulması ve ürünlerin üretilmesi gerektiğinden yeni bir bakış açısı ile okumaları gerekmektedir.

Bu noktada kendi koçluk, eğitim çalışmalarım ve yöneticilik gözlemlerim ile derlediğim kitapları aşağıda sizlerle paylaşıyorum;

1. Erkeğin Özüne Giden Yol – David Deida

Şimdi ismi Üstün Erkeğin Yolu diye çevrilen kitabın önceki baskılarına rastlarsanız diye ilk ismini de yazıyorum.

“Omurgası sağlam olan ama kalpsiz maço imajından kurtulup evrim geçirme zamanı geldi”, diyor Deida, “kalbi kocaman olan ama omurgasız muhallebi çocuğu imajından kurtulup evrim geçirme zamanı da öyle.” Üstün Erkeğin Yolu ’nda günümüz erkeğinin karşılaştığı en büyük zorluğu aşmayı öğreneceksiniz: Sonsuz açık yüreklilikle, kalp ve omurganın arasındaki dayanışmayı keşfetmek.

 

Yaşamdaki amacınız nedir? Kadınlar gerçekte ne ister? İyi bir âşık olmak ne demektir? Bunları okuyan her erkek, daha önce aynı soruları kendine sormuştur, ama yanıtlar konusunda şansın yaver gitmemiş olabilir─şimdiye dek.

2- İş Dünyasında Zirveye Giden Yol– Marshall Goldsmith

Marshall Goldsmith Fortune 500 şirketlerine yönetici ve liderlik koçluğu yapmakta olan, alanında en saygın koçlardan biri olarak yılların tecrübesine dayalı önerilerini içeren bir kitap.

3- Duygusal Zeka- Daniel Goleman

Psikolog Dr. Goleman, çığır açan eserinde zeka kavramını yeniden tanımlıyor. Başarı ve zeka testlerinin temelindeki IQ ölçeğinin, örneğin bir çocuğun gelecekteki basarisini tahmin etmeye yetmediğini savunan Goleman, eski deyimle OLGUNLUK anlamına gelen duygusal zeka(EQ) kavramını açıklıyor.

“Yeni nesil liderlik artık şefkat, empati, anlayış, farkındalık, kalpten yönetim, otantiklik kavramlarına önem vermektedir.”

Yöneticilerin özellikle Y ve Z  kuşağını yönetme becerilerini geliştirmek için duygusal zekalarının gelişimine yatırım yapmaları gereklidir.

 

kahramanin-sonsuz-yolculug%cc%86u4- Kahramanın Sonsuz  Yolculuğu- Joseph Campell

Mitler üzerine yazan en tanınmış yazarlardan biri olan Joseph Campbell bu klasik yapıtında, dünyanın bütün mitolojilerinde “kahraman”ın yolculuğunu ve dönüşümünün izini sürerek tek bir arketipik kahramanın varlığını ortaya koyuyor. Ortadoğu’dan Hindistan’a, Güney Afrika’dan Sibirya’ya yayılmış insan coğrafyası üzerinde Gılgamış, Buddha, Odysseus, Thor, Cuchulainn hep aynı işlevi yerine getirir: insanı benzerleri arasında kendisi olacağı bir yolculuğa hazırlamak.

Psikanaliz, arketipik dönüşüm ilkesinin insan bilincinde hâlâ canlı durduğu ve çağdaş yaşamın her anında özünde mitsel olan dönüşüm-lerden geçtiğimizi söylemektedir. Kahramanın Sonsuz Yolculuğu günlük düşler ile mitsel öyküler arasındaki çakışmaları sergileyerek, çağdaş dünyada toplum ile birey arasındaki çatışmanın insan olmadaki özel önemini vurgulayan bir kitaptır.

5- Bolluk-Peter H. Diamandis

Evet! Bolluk, yaşadığımız günlerin karamsarlığına rağmen umudunu yitirmeden iyimserlik tohumları ekiyor. Su, gıda, enerji, sağlık, eğitim ve özgürlük, dünyamızın en sorunlu alanları olarak öne çıkarken; çözüm üreten beyinler buna nasıl tepki vereceğimize daha fazla odaklanıyor. Kendisi de Uçak Mühendisi olan ve Singularity University’yi kuran Peter H. Diamandis bu kitabında geleceğe dair iç açıcı umut veriyor.

Evet, gelecek çok daha güzel olacak. Ama nasıl? Bolluk’ta, dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla hayal ile gerçeğin kesiştiği yere yolculuğa çıkacaksınız. Teknoloji ve inovasyonun gücü ile sosyal girişimin yaratıcılığı birleştiğinde geleceğin bolluk düzeninin nasıl adım adım kurulacağını göreceksiniz. İnsanların enerjilerini hayatta kalmak için değil hayallerini gerçekleştirmek üzere harcadıkları bir dünya için..

6- Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik- Yaşar Kemal

Liderlik yapmaya yönelen insanların kendi topraklarının mitolojisini bilmeden bir topluluğa başkanlık etmeleri kısır kalamalarına neden olacaktır. Köklerinizden aldığımız hikayeler, masallar bize zor zamanlarda yol gösteren fenerlerdir. Joseph Campell’in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu’nu okuduktan sonra okursanız, çok daha anlamlı dersler çıkarabilirsibiz.

7- Yakın İlişki- David Deida 

Maskülen ve feminen enerjiyi anlamak ve yoğun modern hayatlarda ve iş dünyasında bütünlüğünüzü koruyarak doyumlu ilişkiler oluşturmayı anlatan önemli bir kitap.

meditation-1281253_960_7208– Çatışma Ortamında Barış Dili- Marshall Rosenberg

“Bir Sonraki Sözünüz Dünyanızı Değiştirebilir.”

Psikolog Dr. Marshall B. Rosenberg, bize günlük dilimizde de ifadesini bulacak içsel bir barış bilinci geliştirmenin yollarını gösteriyor. Barış Dili ilişkilerimizi ve yaşamımızın gidişatını daha iyiye doğru derinden değiştirecek içgörü, uygulanabilir beceriler ve güçlü araçlar sunuyor.

Barış Dili ilham veren hikayelerin yanında kırk yıl boyunca yer yüzünün en şiddetli köşelerinde arabuluculuk çalışmalarının deney ve tecrübeleri dolu. Kitapta; çatışma çözümleri, iş kültürünün, otoriter yapıların ve düşman resimlerinin dönüştürülmesi, şükran, kabul ve tahammül etme hakkında kapsamlı bölümler bulacaksınız.

“Öfke ve şiddetin dilimize hâkim olduğu günümüzde, tam zamanında çıkan muhteşem bir kitap.” Arun Gandhi

ruhsal-rehberim-yanimda9-Ruhsal Rehberim Yanımda- Susan McMahon

Ulaşılmaz, görülmez ve gizemli ruh bizim fiziksel varoluşumuzdan daha büyük bir şeyle bağlantımızdır. Oysa biz işimize veya ilişkilerimize odaklanır, içimize bakmayı ve ruhumuzu keşfetmeyi unuturuz. Ruhsal Rehberim Yanımda bu keşif yolculuğunda size rehberlik edecektir. Psikoterapist Dr. Susanna McMahon Doğu ve Batı dinlerinin bilgeliklerini, büyük filozofların düşüncelerini ve kendi hastalarıyla klinik deneyimlerini kullanarak kişisel dönüşüm için bir yol haritası çiziyor. Yedi basit ama derin adımıyla ruhun alanını nasıl keşfedeceğimizi gösteriyor. Her seferinde bir adım atarak içimizdeki sevgi ve iyilik gücüne ulaşmaya başlıyoruz. Bu yolculuğun sonunda sonsuzla bağlantı ve çok anlamlı ve sınırsız bir varoluş bulunuyor.

10- Zenginlik Bilimi – Walles Watless

Zenginlik bilincine ruhsal yönden bakan ve bolluk bilincini anlatan bir kitap.

11- Düşün ve Zengin Ol- Napoleon Hill

Yüzyıllardır aktarılan bir sır düşünün. Sadece en zenginlerin, en güçlülerin birbirlerine aktardığı bir sır. Tüm hayallere sahip olmanın yöntemini anlatan gerçek bir sır. Napoleon Hill 1900’lerin başında tanıştığı bu sırrı 25 yıl boyunca araştırdıktan sonra, sırrı çalıştıran, on üç adımdan oluşan bir formül çıkarmıştır. Gündelik yaşama olduğu kadar iş hayatına da önemli düşünce yenilikleri getiren özümsemek ve uygulamak için tekrar tekrar okunması gereken önemli bir kitap.

Keyifli okumalar,

Nilgün Yetiş

Başarı ve Dönüşüm Koçu

Koçluk ile gelişiminize nasıl yardımcı oluyorum?; Bireysel ve İş Koçluğu Programlarımı BİZ sayfasından inceleyebilir, ön görüşme için ilgili sayfadaki formu doldurabilirsiniz,

İlgili Diğer Yazılarım: 1- Parasal Bilinci Geliştirmek için 11 Kitap önerim, 2- Dönüşüm Koçluğu, 3- Başarılı Kadınların Okumasını Önerdiğim 11 Kitap.

ny-linkedin-yeni-tanitim