İstediğin İşi Yaratman Mümkün

“Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır.” Mevlana

Sevgili Mevlana’nın güzel sözlerinden biri. İş yaşamında iyi yerlere gelmiş arkadaşlarım bir süre sonra duruma dayanamayıp ayrılıyorlar, benim gibi. Yeni bir arayış içindeler. Mesele para değil, mesele iyi bir statüye sahip olmak değil. Mesele insanca yaşama, insanca muamele görme, insanca yöneticilik yapma, yaptığın işten zevk alarak çalışmak… Patronların, üste çıkmış sözde yöneticilerin saçma davranışları altında ezilmeyi bırakma… Kimisi daha iş bulmadan ayrılıyor. Bir kopuş, bir feda etme şeklinde. Önce kendini işe feda ederken, ayrılırken haklarını feda edip ayrılabiliyor.

Eğer bunları sağlamıyorsa iş yeriniz önce hayalleriniz ölmeye başlıyor, sonra ruhunuz içten içe çekilmeye. Bir süre sonra bulunduğunuz yerde küçüldüğünüzü bile hissedebilirsiniz. Kimilerine bu yazdıklarım tuhaf gelebilir. Zira iş yaşamı kültürü olarak herşeyi devletten bekleyen, itaatkar bir doğu kültüründen geliyoruz. Girişimci olmayan.

Eğer girişimci bir aileden geliyorsanız büyük ihtimalle zaten bir işiniz olduğu için okumanıza, iyi bir eğitim almanıza, iyi okullarda okumanıza gerek olmadığı düşünülerek ya paralı eğitim ya da ortalama bir eğitim ile işin başına geçirilebiliyorsunuz. Sonuç tonla eğitimsiz patron ve bir süre sonra eğitime de kapalı olduklrı için firmalarının yok olmasına sebep olmaktalar. Kusura bakmayın bunu söylemek durumundayım. Tabii bir de okumuş olup cahil kalan yöneticiler var.

Sonuçta okumuş kesim, bu bilgisiz ve eğitimsiz, vizyonsuz patronların altında çalışmaktan bunalma, daralma, neyi nasıl yapacağını bilememe durumunda. Sadece kendi işini de kurabilme ihtimali olduğunu görenler bu fasit dairenin içinden çıkmakta.

Benim iyi eğitim almış, akıllı, enerjik sizlere önerim:

Cesaretinizi elinize alıp kendi işinizi kurmanız ve biran evvel girişimciliğe atılmanız. Eğitimli insanların en büyük hatası risk alamama, girişimci atılımda bulunamama. Eğer buradaki içsel engellerinizi aşarsanız içinizdeki yüksek potansiyelle, özgür bir yaşamı da yaratmayı başarabilirsiniz.

Türkiye’de iş yaşamının okumuş kesime el değiştirmesi gerekiyor ki ileriye gidebilelim;

  • daha insani iş ortamları yaratılsın,
  • insanlar keyif aldıkları yerlerde çalışabilsinler,
  • yeteneklerini, potansiyellerini doğru yerlerde kullanabilsinler,
  • Yetenekleri, fikirleri ölmeden değer görebilsin.

Yani bunun için konfor alanından çıkmak gerek. Maaşı, statüyü feda edebilmek gerek. Eskiyi bozup, daha iyi bir yeni yaratmaya cesaret etmek gerek.

Para için çalışmak yerine, paranın sizin için, sizin hayalleriniz için çalışabileceği gerçeğine inanmanız gerek. Hayallerinizin, fikirlerinizin size de iş kurdurabileceğine ve o işi yönebileceğinize inanmanız gerek. Velhasıl daha fazla beyaz yakalının girişimciliğe atılması gerek.

Para kazanmaya olan dirençlerinizi gözden geçirin, olumsuz inançlarınızı ve sevdiğiniz işi yaparak para kazanma izni verin kendinize. (Parasal bilinçle ilgili yazdığım yazılarımı okumanızı öneririm.)

“Asla pişman olmayın! Eğer sonucu iyiyse, mükemmel. Sonucu kötüyse, bu bir tecrübedir.” Victoria Holt

Sevgili Beyaz Yakalı, çalışkan, zeki, yaratıcı çalışanlar, eğer içinizde bu girişimciliğe yönelik kıvılcımlar var ve bir sene içinde gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, iş koçluğu size nasıl yardımcı olabilir, nasıl çalışabiliriz öğrenmek ve ön görüşme için tıklayın….

Ve kendi geleceğinizi yaratıp yüksek potansiyelinizle insanlığa, geleceğe çok daha katkılarda bulunun….

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Koçu / Yönetici Koçu

Not-1: Yazılarımı takip eden sizlere hediye olarak hazırladığım bütçe çalışmasını indirmek için tıklayın….

Not-2: Eğer Bültenime abone olup, yayınlarımın ve sizlere özel kamanyalarımdan haberdar olmak isterseniz, abonelik için tıklayın…