Yaratıcı Zaman Yönetimi ile Gelirinizi Nasıl Arttırırsınız?

Zihnini iyi yöneten, zamanı iyi yönetir, yaratıcılığını geliştirir. Olaylara ve problemlere yaratıcı zihin yönetimi ile yaklaşır.

Eğer iş sahibi iseniz, yöneticiyseniz özellikle işinizde başarılı sonuçlar alma, iş hedeflerinizi gerçekleştirmede hem kendi zamanınızı hem de sizin için çalışanların zamanını çok iyi yönetme ve yönledirme ustalığı kazanmanız gereklidir.

Çok çalışkan, yüksek potansiyelli ve yetenekli olmanıza rağmen, bazen zamanın elinizden kayıp gittiğini, bir hamster gibi aynı fasit dairenin içinde dönüp durduğunuzu hissetiğiniz oluyor mu? İşleriniz artık size eskisi gibi keyif vermediği, daraldığınız, bunaldığınız?

Eğer cevabınız koca bir “EVET” ise bu yazıyı okumalısınız.

Zaman= Enerji,

Enerji= Duygu,

Zaman=Duygular.

Zaman, duygulardır.  Zaman bir duygu yönetimidir. Keyif aldığınız şeyleri daha fazla yaparak aslında kendiniz için zaman ve anlam yaratırsınız, ama çok azımız bu açıdan bakarak yaşamını yönlendiriyor.

Severek yaptığımız şeylerde zamanın nasıl geçip gittiğini anlamayız; tadı damağımızda kalır,”keşke biraz daha zamanım olsaydı” deriz.

Zaman yönetimi = zihin yönetimidir ve size aşağıda yazacağım 2 yöntemi uygulayarak, zaman yönetiminde ustalaşmanız ve kendi hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanmanız kaçınılmazdır.

“Zamanımız değerli” deriz değil mi?

Zaman=değer oluyor o zaman. Zamanınızda gerçekten değer üretiyor musunuz? Zamanınıza değer veriyor musunuz?

Asıl önemlisi her an değer üretmeye önem veriyor musunuz? Size aşağıdaki iki zamanı ayırmayı, böylece hayatınızı ve zamanınızı yönetme becerinizi geliştirmeyi öneriyorum.

1- Düşünme zamanı-  

Haftada en az bir saat kendinize düşünme zamanı ayarlayın –rahatsız edilmeyeceğinizi, sadece size aiten az bir saat –.

Bu bir saat sizin DÜŞÜNME ve ODAKLANMA zamanınız. Vizyonunuz, stratejilerinizi belirleme ve niyetinizi oluşturma, niyetinizde netleşme, hedeflerinizi küçük adımlara bölme ve sezgilerinizle buluşma ve yaratıcı kaynaktan destek alma üzerine kullanın.

Eğer iyi bir hedef takip edenseniz bunu  SABAH RİTÜELLERİ ile birlikte yapmanız sizi çok daha kolay sonuca götürür. (“vakit nakittir” diyenlerden ve hedefe odaklı olanlardansanız sabah ritüeli yazımı okumanızı özellikle öneririm.)

 

2- Uygulama Zamanı

 Haftada en az 2 saat hedeflerinizi tamamlama, öğrendiklerinizi  uygulama zamanı kullanın.  Zamanınızı etkin planlayın, bunun için takvim kullanmanız çok faydalıdır. Zamanın elinizden kayıp gitmesini önlemiş olursunuz. Artık zaman planlama için okadar işimizi kolaylaştırıcı aplikasyonlar varki sizin için etkili olan bir tanesini kullanarak takviminizi yönetmede ustalaşabilirsiniz. (Zaman yönetimi ile ilgili “How to Prioritise Your Daily Tasks”yazımı  ve okumanızı öneririm.)

NY-FLOURISHES-sarı

Şunu unutmayın; uygulamaya geçmeyen fikirin fantaziden öteye geçmeyeceğini de bilin.

Tamamlamadığınız ve uygulamadığınız hiçbirşeyden sonuç alamazsınız. %80 bile bitirmiş olsanız tam bitmiş değildir. Bu nedenle tamamlanmış syılmaz ve önünüzde engel oluştururlar. Bu nedenle karar verdiğiniz her ne ise tamamlama disiplini kazandırın kendinize. Bunun için net sınırlar belirleyin, kendiniz için yıkılmaz kurallar koyun ve uygulayın. Hedeflerinize ulaşmak için kendinin en büyük destekcisi kendiniz olun.

Yukarıdaki iki yönetimi yapmak için kesinlikle ve kesinlikle sağlıklı sınırlara sahip olma üzerine iç disiplininizi geliştirin, iç seslerinizi kısarak içsel güçlü olmanızı sağlayın.. İç disiplin sizi hayallerinize ve hayallerinizin ötesine taşıyacak alışkanlığınızdır.

Sevgi ile sağlanan iç disiplin ile acıdan çok sonuçta alacağınız kararlılığın getirdiği ödülleri düşünerek hareket ederseniz, bir süre sonra hayallerinizin ötesine geçtiğinizi görürsünüz.

Sevgilerimle,

Bu yazı ilginizi çekti ise zaman yönetimi ile ilgili şu yazımı da beğenebilirsiniz: “Zamanızı Yönetmenin 11 Etkin Yolu”

DUYURU

25 Eylül 2016 tarihinde Language Chamber- Mecidiyeköy ‘ de 11:00-14:00 arası “Anlamlı İş & Yaşam ve İlişkiler için İçinizdeki Harika Çocuğu Geri Çağırın”ücretsiz semineri ile sizlerle olacağım. Kontenjan 15 kişi ile sınırlı olup, rezervasyon için tıklayın.

NY-FLOURISHES-sarı

 

Not: Yazılarımı takip eden sizlere hediye olarak hazırladığım bütçe çalışmasını indirmek için tıklayın….

 

NY-linkedin share