Ya sizi durduran ne yapacağınızı bilememe korkusuysa?

“Ve bir tomurcukta sımsıkı kalma riskinin, çiçek açma riskinden çok daha acı verdiği gün geldi.” Anais Nin

Çalışmalarımda gözlemlediğim birşey var: kimi insan koçluk çalışması almaya çok hevesli olup, tam “Evet” deme anına gelince kendi kendini ve şirketini baltalayıp vazgeçen ya da yarısında baltalayıp bırakıyor. Bu durumu gözlemleyince insanların ilerlemelerinin önünde korkularına yenilmelerini üzülerek izliyorum. (Bu yazımı kelimelere eklediğim linklerle birlikte okur, not alır ve uygularsanız çok faydalanırsınız).

Oysaki aydınlıktan önceki en karanlık anı tam da şafak sökme anıdır ve bir kısım insan tam da hedefine çok yaklaşmış ve bir adım üste çıkacakken korkuları pençesine düşmektedir.

“Mal kaybeden bir şey kaybetmemiştir. Onurunu kaybeden çok şey kaybetmiştir. Cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir.”  Goethe

Ya sizi durduran ne yapacağınızı bilememe korkusu ve bir de üstüne üstlük yardım isteyememe korkusuysa?

Bu korkular sinsi korkulardır ve en güzel hayallerinizin size ulaşmasını engeller.

Ne yapacağını bilmeme korkusunun altında da yatan kıtlık bilincidir. Çözüm bulmadaki kıtlık… Eskiden öyleydi, üretim az, çeşit az, teknoloji geri. Ama şu yaşadığımız yıllar olasılıkların sonsuz, imkanların ulaşılabilir olduğu çok zengin yıllar. Bunları etkin kullanmak için gereken çabayı göstermek için yapılacak tek şey tekrardan beyininize düşünme görevini vermek.

Düşününce değerlendirirsin, düşününce çözüm bulmaya çalışırsın. Eski bildiklerinden, öğretilmişlerden de faydalanabilirsin ama seni engellemesine izin vermeyi bırakırsın.

Eğer imkanların az olduğu bir ailede büyüdüyseniz bu korkuya takılma oranınız yüksektir; ya da çok bol imkanları olup da tembellikten bu imkanları verimli şekilde kullanamayan bir aileden geliyorsanız yine takılabilirsiniz.

Aslında çözüm bulma kapasitesi kıtlık hissi ile devreye giren ilkel beyin (AMİGDALA) yı devre dışı bırakıp, daha fazla neo-korteks ile düşünme becerinizi geliştirmeniz ile gelişebilecek bir özelliktir.

Yapılan araştırmalarda insanları durduran en büyük 7 korkunun şunlar olduğunu gösteriyor: 

1- Eleştirilme korkusu

2- Fakirlik Korkusu

3- Yaşlılık ve Yaşlanma korkusu

4- Hata yapma korkusu /başarısızlık korkusu

5- Başkalarını rahatsız etme korkusu

6- Aptalca/abes görünme endişesi

7- Başarılı olma korkusu

olduğunu göstermektedir.

“Hiç hata yapmayan, hiç keşif de yapmamıştır.” Samuel Smiles
Seninkisi hangisi?

Geleceğinizle ilgili, önünüzde duran problem hangisi? İnsanlara ve /veya karşınıza çıkan imkanlara güvene-me-me korkunuz var ise? Ya gerçekten kendinizi, imkanlarınızı nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız, yine de hiç risk almayacak mısınız?

“Yüzleşmeye cesaret edemediğimiz korkular, sınırlarımızı belirler.”
Robin Sharma

Eğer korkuların seni yönetmesine izin verirsen tüm potansiyelinin ve hediyelerinle bu hayata hizmet etme ve keyif alma gibi şansın olmaz.

“Unutma, ne zaman elinde iki seçenek olsa yenisini seçmelisin; daha zor olanı, daha fazla farkındalık isteyeni.” Osho
“İnançlı olabilmek, cesur olmayı tehlikeye atılabilmeyi acı ve düş kırıklığına hazırlıklı olmayı gerektirir. Emniyet ve güvenliği yaşamın birinci koşulu sayanlar inançlı olamazlar.” Erich Fromm
Bu korkularınızdan kurtulmak için önerim:
  • Korkularınızı sorgulayın, sizi korumak için doğal bir korku mu yoksa sizin büyük potansiyeliniz ile var olmanız engelleyen beyninizin ürettiği bir fantazi mi?

“Sorgulanmamış bir hayat, yaşanmamış hayattır.” Sokrates

Sorgulama için elinize bir kağıt kalem alarak şu soruları sormaya başlayabilirsiniz,

  1. Bu korku benim korkum mu? Yoksa anne-babamın ya da yakınlarımdan birinden aldığım bir korku mu?
  2. Bu korku benim iyiliğime mi hizmet ediyor, kötülüğüme mi?
  3. Bu korkunun bana getirdiği ikincil kazançlar nelerdir?
  4. Bu korku ile yaşamaya devam edersem daha neleri kazanacağım ya da kaybeceğim?
  5. Bu korkum olmadan da ben olabilir miyim?
  6. Uzman gördüğünüz, bilgili gördüğünüz size yardımcı olabilecek kişilerden yardım isteyin, bu profesyonel yardım olabilir, arkadaş yardımı olur,

Yalnız olduğunuzu hissini veren egonun oyunlarına gelmeyi bırakın, bilincinizi yukarıya çıkarın, bunun için mindfulness (farkındalık egzersizleri- meditasyonları ile düşüncelerinizi gözlemleyin, Byron Katie The Work çalışmaları öğrendikten sonra kendinizin de yapabileceği çalışmalardır)

Yaratıcı düşünme ve yaratıcılık kabiliyetlerinizi ve yaratıcı çözüm bulma kabiliyetlerinizi arttırın.

Eğer koçluk ile profesyonel destek alarak hedeflerinize ulaşmak isterseniz ön görüşme formu için tıklayın….

Güzel bir hafta dileklerimle,

Nilgün Yetiş

İş & Başarı ve Dönüşüm Koçu