Nisan Ayı Kitap ve Film Önerilerim

Merhabalar,

Çok güzel bir Nisan ayı yaşıyoruz. Doğa çok güzel uyandı. Zaman zaman yağan yağmurların ardından taze havayı içime çekmek bana hayatın canlılığını, tazeliğini içime alarak yaşam enerjimi arttırdığım hissini veriyor bana ve ben, bu aya özel iki güzel öneride bulunmak istiyorum.

Daha önce bahsettim mi bilmiyorum ancak mitoloji, masal, hikaye, kıssadan hisse ve fabl meraklısıyım. Mitoloji ile ilgili güzel bir kütüphanem var. Jungian temelli Dönüşüm Koçu olmamdan belki anlamışsınızdır.

İnsanlığın olduğu kadar hepimizin de bir mitolojisi vardır ve bu mitolojisi ile bağlantıda bulunması, onu dönüştürebilmesi, kişiyi daha üst seviyelerde başarılar kazanmasına, daha insanlığa faydalı olmasına yardımcı olur.

Hayatımızda küçük büyük kahramanlık yolculuklarına çıkarız, kimisi yenilgi ile sonuçlanır, kimisi zaferle.. Yenilgi ile sonuçlananlara üzülmeyin, yeterki ders almayı bilin, zira bizi daha büyük zaferlere hazırlayan ev ödevleri gibidir.

İnsanın mitolojisini yaratması için de en az bir kahramanlık yolculuğuna çıkması; kazanımlarla dönerek yaşamını ve diğer insanların yaşamını dönüştürmesidir essas olan.  Ben de bu haftaki önerilerimi bunun üzerinden götürüyorum.

Kitap Önerim:

1- Kahramanın Yolculuğu – Joseph Campell

Mitler üzerine yazan en tanınmış yazarlardan biri olan Joseph Campbell bu klasik yapıtında, dünyanın bütün mitolojilerinde “kahraman”ın yolculuğunu ve dönüşümünün izini sürerek tek bir arketipik kahra-manın varlığını ortaya koyuyor. Ortadoğu’dan Hindistan’a, Güney Afrika’dan Sibirya’ya yayılmış insan coğrafyası üzerinde Gılgamış, Buddha, Odysseus, Thor, Cuchulainn hep aynı işlevi yerine getirir: insanı benzerleri arasında kendisi olacağı bir yolculuğa hazırlamak.

“Mitler ortak rüyalardır, rüyalar ise kişisel mitlerdir.”     Joseph Campbell

Psikanaliz, arketipik dönüşüm ilkesinin insan bilincinde hâlâ canlı durduğu ve çağdaş yaşamın her anında özünde mitsel olan dönüşüm-lerden geçtiğimizi söylemektedir. Kahramanın Sonsuz Yolculuğu günlük düşler ile mitsel öyküler arasındaki çakışmaları sergileyerek, çağdaş dünyada toplum ile birey arasındaki çatışmanın insan olmadaki özel önemini vurgulayan bir kitaptır.

“Meşhur ile kahraman arasındaki farklardan biri de;

Meşhur yalnızca kendisi için yaşarken,

Kahraman eylemlerini toplumu kurtarmak için gerçekleştirir.” 

                                                                                                Joseph Campbell

Bu kitabı okuyun. Elinizden bırakamayacaksınız.

2- Film Önerim

Millattan Önce 10.000 (10.000 BC)

Tarih öncesi dönemde kabilesinin ayakta kalması için bilinmeyen topraklara bir yolculuğa çıkmak zorunda kalan bir mamut avcısının hikayesi. Kabilenin ayakta kalma mücedesini epik bir şekilde anlatan sürükleyici ve etkileyeci bir fim. Aşağıdaki kısa bölümde filmden alınacak kahramanlık derslerini bulacaksınız.

Keyifli okumalar, keyifli seyirler…

 

Nilgün Yetiş

Dönüşüm Koçu

İş & Yaşam & Anlam