Korkularının Hayatına Ne Çok Etkilerinin Olduğunun Farkında mısın?

Korku, karşınıza çıkan sorunlara çözüm bulmadaki içsel ve dışsal kaynakların yetersiz olduğuna inancınızdan kaynaklanmaktadır. Kendinizde hayatınıza baktığınızda korkularınızın büyük çoğunluğunun gerçekçi olmayan, koruma güdüsü ile üretilen duygu olduğunu görürsünüz.

İnsanları bloke eden en büyük korkular:

1-Alay edilme, dalga geçilme korkusu – ki bu daha çok arkadaşlar ve kardeşler tarafından yapılması korkusudur. Yapılan araştırmalar en büyük korkunun ait olduğu topluluk tarafından utandırılma ve alay edilme korkusu olduğunu göstermektedir.

2- Başarı korkusu (başarılı olduğunda nasıl başa çıkacağının bilememenin verdiği korku)

3- Başarısızlık korkusu

4- Reddedilme korkusu
5- Kaybetme korkusu (para, iş, sevdiklerin, itibar… vs)
 
Siz korkularınızın ve sizi nasıl etkilediğinin farkında mısınız? Çoğumuz kafamızı kuma gömmüş vaziyette sanki hayatımızı yönetiyor-muş gibi davranırız. Diğer türlüsünde yetişkin olarak adlandırılmayacağımızı sanırız. Tanıdık geldi mi?

Korkunun geldiği yer kıtlık bilincidir. Korku sevginin karşıtıdır. Hayatınızda sevgi yaşama yasağı hissediyor ya da sevgiyi özgürce yaşamayı çocukluktan öğrenmemiş iseniz hayatınızda çokça korku yaşamanız muhtemeldir.

“Korku, insanın kendi elleri ile yarattığı şeytanın kullandığı bir araçtır. Kişinin özgüveninden kaynaklanan inanç ise bu şeytanı alt edecek, kendi elleriyle yarattığı bir silah olmanın yanı sıra, yine kendi elleriyle yarattığı, mükemmel bir hayat kurmanın aracı  ve aslında bundan da fazlasıdır.

İnanç, başarısızlığın ve yenilginin geçici bir tecrübeden başka bir şey olmadığına inanmayan insanın arkasında duran evrenin karşı konulmaz gücüyle bağlantı kurmanın bir yoludur.” Napoleon Hill

Eğer korkularınız fobik hale gelmemiş ise,  iş ve sosyal yaşamınızda korkuların üstüne çıkmak ve keyifle var olmanızda dönüşüm koçluğu size çok yardımcı olabilir. Fobilerde psikolojik destek almak en doğrusudur.

Eğer yenilgiye uğradığını düşünürsen yenilirsin,
Eğer çesaret edemediğini düşünürsen edemezsin,
Kazanmak ister, ama kazanamayacağını düşünürsen,
Kazanamayacağın neredeyse kesindir.

Eğer kaybedeceğini düşünürsen kaybedersin,
çünkü biz gördük ki,
Başarı insanın iradesi ile başlar,
Herşey kafanın içindedir,

Eğer dışlandığını düşünürsen dışlanırsın,
Yükseleceğini düşünmelisin,
Bir ödül kazanmadan önce,
Kendinden emin olmalısın,

Hayattaki kavgaları her zaman,
Güçlü ya da daha hızlı olan kazanmaz,
Ama er ya da geç kazanan insan,
KAZANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNENDİR!

Korkularınız üzerine gidin, sizi fazlaca paralize ettiğinin farkına vardıysanız gerektiğinde psikolojik destek alın. Çok yoğun olmayan korkular koçluk da yardımcı olmaktadır.

Korkularınıza yenilmek yerine size ne söylediğinin farkına varmak daha önemlidir. Bu nedenle:

  • Korku hissettiğinizde beyinin yaratıcı kanallarına giden sinyaller kesiyor ve ilkel beyin (amigdala) devreye gidiyor; “kaç-savaş-don” taktiği ile bizi yönlendirmeye başlıyor ve istemediğimiz sonuçları alabiliyoruz. Tekrar yaratıcı kanalları aktive etmek için kendinize sesli olarak “şu an korku hissediyorum” “şu an …’dan korkuyorum.” şeklinde sesli konuşmanız, mantık beyniniz, neo-korteksi devreye girmesine yardımcı olacaktır. Böylece yaratıcı mekanizmanın faaliyete geçerek size çözümler üretmesine yardımcı olacaksınız. Bu durumu bedeninizde ve nefesinizde de rahatlama olarak hissedebilirsiniz,

– Yine gün içinde nefes egzersizleri, kısa yürüyüşler, korkularınızı yazarak çalışmak çok faydalı ve bilincinizi daha fazla faaliyete sokan aktivitelerdir ve sizi güçlendirir.

– Korkularınızdan daha çok, bu korkular olmasaydı neler kazanabileceğiniz üzerine yoğunlaşarak faaliyete geçin.

– Etkilendiğiniz insanların başarı hikayelerini okuyun, mümkünse onlarla tanışın, ilham alın.

Kendinize dolu dolu yaşama izni verin, korku yerine sevgi ile güzel bir hafta yaratın, kendinize ve çevrenize,

Eğer iş ve yaşamınızı ileri seviyeye çıkarmak, arzu ettiğiniz pozisyonu almak, işi kurmak için koçluk size nasıl yardımcı olur, bilgi almak ve görüşme planlaması için tıklayın…

Korkularla ilgili yazı serim devam edecek. Bu yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınızla da paylaşın ve çevrenizde korkunun yerine bilincin ve sevginin yer almasına katkıda bulunun…

İyi günler,

Nilgün Yetiş
İş & Başarı ve Dönüşüm Koçu