Online Koçluk Nedir ve Neden Gereklidir?

Zamandan ve mekandan bağımsız olma çoğumuzun arzu ettiği bir özgürlük değil mi?

Günümüzün teknlojik imkanları insanlığın hayatını daha komplike hale getirmek için değil, daha kolaylaştırmak ihtiyacından doğmuştur. Ancak doğru kullanmadığımız zaman esiri olabiliyoruz. Mesala TV hem haber almak, hem eğlenme, hem öğrenme amaçlı iken, dizi ve haber programları bağımlılıklarından dolayı vaktimizi çalan meta haline gelmiştir. Keza cep telefonu ya da facebook da öyle.

Büyük şehirlerde yaşayanlar hem iş stresi, hem trafik, hem yaşama telaşı içinde kendi hayallerini unutabilmekte ya da vazgeçebilmekte, daha küçük şehirlerde yaşayanlar da gelişime engel olarak zamanı ve mekanı gösterebilmekte.

Bu noktada gerçekten gelişmek, performansını arttırmak, potansiyellerinin farkına vararak etkin kullanmak, hayatını, konumunu ilerletmek, hayallerini yakalayıp gerçekleştirmek isteyenlerin imdadına online koçluk yetişiyor. İster yurtdışında olur, ister yurtiçinde İstanbul ve İzmir haricinde yaşayın farketmez, yeterki arzu ettiğiniz hayatı yaşamak ve hayallerinizin peşinden gitmek isteyin.

Gerçekten gelişmek isteyenler için zaman ve mekan sınırlama olamaz. Ben İzmir’de yaşarken kişisel gelişimle ilgili ihtiyacım olan eğitimin İstanbul’da olduğunu gördüm; 3 yıl haftasonları kendime yatırım yaprak eğitimlere gittim, daha yetmedi, yurtdışına gittim. Yurtdışından skype ile koçluk aldım. Yurtiçinde de skype’i hocalarım ile görüşmek için kullandığım da olmuş idi.

Koçluk sadece büyük şehirlerde yaşayanlara çözüm sağlayan bir imkan değildir. Yeterki siz doğru kaynağa ulaşmayı isteyin. Artık farklı şehirde ya da ülkede yaşıyor olmak bir engel değildir.

Ki özellikle yurtdışına yönetici konumunda gidenlerin, ya da fazla bir destek almadan gidenlerin orada bulundukları sürede dönem dönem koçluk almalarının önemli olduğunu düşünüyorum. Hem memleket özlemi ile tıkanma yaşamalarının, duygusal hatalı kararlar vermelerinin önüne geçebilir, hem de performanslarını yaşadıkları ülkenin güzelliklerinden faydalanarak etkin bir dönem geçirmelerine faydalı olabilir. Yeterki hedefleriniz, gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz olsun.

Ben nasıl online koçluk yapıyorum?:

Online koçluğu da bir iş modeli olarak benimsedim, gerçekten ihtiyacı olan ve gelişmek isteyen yurtdışı ve yurtiçindeki daha çok müşteriye erişmek ve kendi esnek çalışma imkanlarımı yaratmak için.

Daha çok telefon üzerinden olmak üzere skype ile de koçluk yapıyorum. Ön görüşme ile tanıştıktan sonra, çalışılacak içerikte mutabık kalıyoruz ve size anlaşma gönderiyorum. İmzalamanız ile haftalık ve/veya duruma göre daha uzun periyotlar ile koçluk görüşmesine başlıyoruz. Bir koçluk görüşmesi süresi belirlediğimiz ihtiyacınıza göre 30 dak, 45 dakika, 1 saat, 2 saat ya da 90 dakika blok şeklinde olabilmektedir.

Zaman zaman yüzyüze de koçluk yapıyorum. Ancak telefon/skype koçluğunun da yüzyüze koçlukdan farkı yok. Önemli olan siz sakin, rahatsız edilmeyeceğiniz alanı ve zamanı ayırın ve görüşmeye odaklanın ki bu da müşteri sorumluluğudur.

Zaman içinde şunu da gördüm ki, telefonda yapılan koçluk, skypeda yüzyüze yapılan koçluktan daha da etkili olabilmektedir. Danışan kendi iç dünyasına daha fazla odaklanabilmekde daha fazla dönüşüm yaşanmaktadır. Danışan görsel engelleyenlerden de uzak kalarak içine ve sürece daha fazla odaklanabilmektedir.

Not: Eğer sizde koçluk almak istiyor, ancak zaman ve mekan sıkıntınız var ise zamanınızı etkin kullanmak için online koçluk imkanlarımı deneyin derim. Bu sene işinizi, ilişkilerinizi, kariyerinizi ve genel liderlik becerilerinizi yeni seviyeye taşımakta kararlı iseniz özel fiyatlı tanışma ve strateji görüşmesi randevusu için tıklayın….

Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Paylaşımlarımın e-mailinize gelmesini ve yeni programlarımdan haberdar olmak tıklayın,

Nilgün Yetiş

İş & Başarı ve Dönüşüm Koçu 

20 yıllık ulusal ve yurtdışı firmalarda yönetici ve mühendislik iş tecrübesine eklediği dönüşüm koçluğu ile Nilgün, alanında lider olan ve/veya olmak isteyen; büyük, küçük işletmelere ve iş sahiplerine ve profesyonellere zihinlerini genişleterek yatırımlarını ve kariyerlerini daha anlamlı, doyumlu ve daha fazla kazanca çevirmenin yollarını göstermektedir.

Çalışmalarım hakkında daha fazla bilgi için BİZ sayfama tıklayın….

Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık’ı Facebook’da takip için tıklayın….

Periyodik koçluk bültenlerimi ve size özel bilgilendirmelerimi almak için tıklayın….

Konuyla ilgili diğer yazılarım:

1- Hangi Koçluk Çalışması Size Göre?2- Bir Koçun İşinizdeki ve Yaşamınızdaki Rolü3-Ekip Liderleri ve Yöneticiler için Koçluk Becerileri4- İş Koçluğu