Günümüz Kaotik İş Yaşamında Başarılı Liderlikte Yin-Yang Enerjilerini Doğru Kullanımı

İş yaşamı artık eskisi gibi değil; global, gelişen, dinamik, kaotik, kompleks.

Günümüzde bilinmezlik oranı (VUCA- Volatility- Uncertainity- Complexity- Ambiquity) artarken, şirketlerin çoklu liderlik becerilerini geliştirmeleri de bir elzem haline geldi.

Liderlik artık karizmatik, ulaşılamaz, tek başına kanun koyan, otokratik olmaktan çıkmak zorunda olduğu Dünya’daki batan devler ile kendini göstermektedir.

Liderler hem sürekli değişen durumlara uyum sağlamaları gerekirken, hem de günlük işleri sakinlik ve denge ile yürütmeleri hem çalışanlarının güvenini, hem de devamını sağlamaktadır.

Bu nedenle liderin doğu felsefesinde Yin-Yang olarka adlandırılan Feminen- Maskülen enerjileri çok iyi anlaması ve yönetmesi faydasına olacaktır.

Yin-Yang, yaşam enerjisinin (chi) alçalan yükselen durumlarını ifade eder. Biri olmadan diğeri olmaz. Kadın olsun, erkek olsun hepimizde olan enerjisel yapıdır. Jung‘un araştırmaları ile psikolojiye girmiş ve Jung Analitik Psikolojisinde çoğu kavramı açıklamak için kullanılmıştır.  (1980’lerde de iş yaşamının yoğun maskülen, ataerkil yapıda yönetilmesinin zararları görülerek, Daniel Goleman’a yaptırılan araştırmalar ile ying özelliklerinin de iş yaşamında önemini vurgulamak üzere Duygusal Zeka kavramı ortaya konulmuştur.)

“Kişi aydınlık figürleri imgeleyerek değil, karanlığın bilincine vararak aydınlanabilir.” Carl Jung

Elementler birbirlerinin tam zıddı görünse özelliklere sahip olmalarına rağmen, birbirleri ile ilintilidir ve ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır. Birbirlerine üstünlükleri yoktur. Hepsinin görevi, katkısı ayrıdır.

Resme baktığınızda siyahın içinde biraz beyaz, beyazın içinde de biraz siyah olduğunu görürsünüz. Yani hayatımızdaki hiçbirşey ne tamamen siyah ne de tamamen beyazdır. Denge için içinde bir miktar diğer özelliklerden olması gerekir.

 Yin- dişil-Feminen niteliklerdir, “Olma” hissetme halidir. Şimdinin modern dünyasında duygusal zeka denilen ve uyum sağlama becerisi olarak gösterilen özelliklerdir,

 Yang- eril-maskülen niteliklerir. “Yapma” halidir. Ancak sürekli “yapma” durumunda olursanız bir noktada ya kronik yorgunluk yaşarsınız y da “burn-out “denilen tükenme sendromuna geçersiniz. Ara ara dinlenip, tekrar odaklanmak en iyisidir.

Şimdi Yin-Yang özelliklerine bakacak olursak:

 

Burada Yin-Yang’ın bilincinde olarak kullanımının belirsiz durumları farkındalıkla yönetmede katkısı şöyledir:

Vizyoner olmak, konuşma, iletişim, dinleme becerilerini geliştirme, anlama, yaratıcılık, dişil özelliklerdir, sağ beyin aktiviteleridir. İş sahibiyseniz, eğer sağ beyin aktivitelerinizi geliştirmezseniz işinizin geleceğini  unutun,

Eğer çalışansanız, bir yerde yöneticiyseniz; kendinize iyi bir gelecek planlamayı bırakın, öncelikle sağ beyininiz geliştirin. Belki gelişmiş ama siz kendisini göstermeye izin vermiyor olabilirsiniz. Kendinize izin verin, kafanızda dönüp duran amigdalanın yönetimi ele geçirmesine izin vermeyi bırakın ve geleceğinizi yaratın.

Eğer sağ beyinle yönetim konusunda profosyonel desteğe ihtiyacınız olur ise benimle nilgun@nilgunyetis.com adresinden temasa geçebilirsiniz. Ki eğer çok ataerkil bir yapıdan geliyorsanız, ya da öyle bir yerde çalışıyorsanız muhtemelen de profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olur.

Güzel bir hafta dileklerimle…

 

spark2

DUYURUM:

Genç Lider Koçluk Programım hakkında bilgi almak için tıklayın…

Yoğun Çalışan Kadınlara Yönelik Bahar Koçluk Programım için tıklayın….

 

spark2

 

Nilgün Yetiş /İş & Başarı ve Dönüşüm Koçu 

20 yıllık ulusal ve yurtdışı firmalarda yönetici ve mühendislik iş tecrübesine eklediği dönüşüm koçluğu ile Nilgün, alanında lider olan ve/veya olmak isteyen; büyük, küçük işletmelere ve iş sahiplerine ve profesyonellere zihinlerini genişleterek yatırımlarını ve kariyerlerini daha anlamlı ve daha fazla kazanca çevirmenin yollarını göstermektedir.  Sadece koçluk almaya kendini taahüt eden ve koçluk yapılabilirlik derecesi yüksek olanlarla çalışmaktadır.

Nilgün’ün çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesine tıklayın….

Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık’ı Facebook’da takip için tıklayın….

Nilgün’ün bültenlerini ve size özel bilgilendirmelerini almak için tıklayın….