Hayatında pozitif değişimi yapabileceğine inanmıyor musun?

Değişiklik yapmak isteriz ama değişiklik egoyu ve ilkel beynimizi (amigdala) korkutur. Zira onların görevi mevcut, alışılmışı koruyarak bizi güvende tutmaktır. Bu nedenle “değişim yapmak istiyorum” yerine “hayatımda değişim yapmayı seçiyorum”u kullanın.  Ya da “dünya da, kendi dünyamda pozitif değişim yapmayı seçiyorum” ve söylediğinizde nasıl hissetiğinize bakın. (değişimle ilgili detay bilgi için “Are you ready to make a shift in your life” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz)

Evet gelelim pozitif değişimin oluşmasının evrelerine;

  • ARZU ve MERAK- Bitmek bilmeyen yeniyi öğrenmeye merak duyun. Merakınız yoksa ruhunuzun da elektrikleri kapanmış demektir. Kapandığında da yeniden aktive etmek ciddi çaba gerektirebilir, bu nedenle sürekli öğrenmeye, bilmeye “Neden?, nasıl?” soruları ile sorgulamaya devam edin. Merak keşfetme enerjisidir. Merak olmadan keyifli bir yolculuk yapmak, hatta yolculuğunuzu bitirmeniz zordur.
  • Yeteneklerinizi keşfetmeye özen gösterin, eğer aileniz siz çocukken bunu keşfetmede yardımcı olamamış olsalar bile siz kendi anne-babanız olun ve kendinize yatırım yapın, merak edin önce kendinizi keşfedin.

  • HEDEF- Gideceğiniz yeri bilmek –Kendi yetenek ve ilgi alanlarınıza uygun potansiyelinizi en güzel şekli ile kullanabileceğiniz, topluma ve insanlığa faydalı olacak bir bir vizyon oluşturun,
  • NİYET- Neden oraya gitmek istediğini bilmek; senin için ne ifade ediyor, neden onu istiyorsun, oraya vardığında ne olacak, ne hissedeceksin, kime ne diyeceksin. Nasıl bir tatmin hissedeceksin? Ruhsal, egosal?

  • ODAKLANMA- Gideceğin yerle ilgili sürekli hayaller kurmaya başlayıp, zihninde açık, net bir resmini kurabiliyor hale getirmelisin. Şöyle düşün; sen bir mimarsın ve elinde yeni yapacağın sitenin, evin projesi var, bu projeyi sonuna kadar tamamlamazsan tam nasıl başlayacağını bilebilir misin? Bahçenin genişliği, kaç kişilik ev olduğu, nasıl bir hayat yaşayacaksın, bahçede kaç ağaç olacak, rüzgar nereden esecek.. vs.
  • GÖRSELLEŞTİRME- Bu zihinsel resmi oluşturmak için tekrar tekrar zihninde canlandırman gerekiyor,
  • İÇ DİSİPLİN- Bunun yanında eğer o resimdeki kişi, şu an olduğun kişinin daha ileri bir versiyonu ise kendi kişiliğin üzerinde de çalışman gerekir, tekrar tekrar.

İlkokulda öğrendiğimiz ancak daha sonra kibir ile unuttuğumuz çok temiz bir öğrenme şekli var oda hareket, davranış iyice yerleşene kadar tekrar etmek. İnsanlar tekrarla öğreniyoruz. Eğer bir tekrara ihtiyaç duyuyor ve bundan dolayı kendinizi kötü hissediyorsanız, ya da çevrenizde yakınlarınız, arkadaşlarınız sizi “daha öğrenemedin mi” diye eleştiriyorlarsa dikkate almayın onları siz tekrarlarınıza devam edin. Ancak bilmeyen ve öğrenmeye caba harcamak istemeyen insanlar bu sözleri sözler.

Yolunuz açık olsun.

Eğer vizyonunuzu oluşturma ve kararlılıkla geleceği oluşturmada profosyonel desteğe ihtiyaç duyarsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Nilgün Yetiş /İş & Başarı ve Dönüşüm Koçu 

20 yıllık ulusal ve yurtdışı firmalarda yönetici ve mühendislik iş tecrübesine eklediği dönüşüm koçluğu ile Nilgün, alanında lider olan ve/veya olmak isteyen; büyük, küçük işletmelere ve iş sahiplerine ve profesyonellere zihinlerini genişleterek yatırımlarını ve kariyerlerini daha anlamlı ve daha fazla kazanca çevirmenin yollarını göstermektedir.  Sadece koçluk almaya kendini taahüt eden ve koçluk yapılabilirlik derecesi yüksek olanlarla çalışmaktadır.

Nilgün’ün çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesine tıklayın….

Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık’ı Facebook’da takip için tıklayın….

Nilgün’ün bültenlerini ve size özel bilgilendirmelerini almak için tıklayın….