Zor zamanlarda kariyerini nasıl yönetirsin?

Dünya ve ülkemiz dönem dönem beklenmedik zorluklara maruz kalabiliyor.

Ekonomik sıkıntılar olduğunda, belirsizlikler yüksek olduğunda biz insanoğlu güvenlik ararız.  Ancak aradığımız güvenliği mevcut durumdan beklemek bizleri çıkmaza sokar. Sonuç; hayal kırıklığı ve güvensizlik.

Bazen aradığımız güvenliği bulmak için daha önce hiç çıkmadığımız sularda yüzmekte fayda olabilir.

Şahsen çalıştığım sektör ülkemizde çalışma imkanları çok geniş ve çok da kolay olmayan bir sektördü; havacılık. Hele de kriz ortamlarından çok da kolay etkileniyordu. Bir kriz olduğunda, bir anda ülkeden çok sayıda uçak çıkışı olduğu gibi, firmalar kapanıyor, iş kapıları kapanıyordu. 2002 bankalar krizi gibi. Ben de bu dönemde sızlanmak yerine krizi fırsata çevirmeyi seçtim. (Tüm aklım fikrim havacılığın daha iyi olduğunu bildiğim yurtdışında çalışmaktı.)

7 yıllık iş geçmişim vardı. Mesleğimi çok seviyor, havacılık sektöründe çalışmaya devam etmek istiyordum. Ancak Türkiye’deki kalan firmaların çalışma şekilleri ve şartları aradığımı bulmaktan uzak idi. Ben de kendi kariyerime kendim yön vermeye karar verdim. Bir altı ay yılmadan online iş arayışından sonra Qatar Airways’den teklif aldım. Doha’ya gittim, 3 sene Teknik Denetçi olarak çalıştım.

Döndüğümde hem işimde ileri gitmiş, hem bir sürü deneyim ve hem de Türkiye’deki ekonomik krize takılmadan durumu, finansal olarak da kendime avantaja çevirmiş olarak dönmüştüm. Bu tecrübelerimden kariyer planlama ve yönetme adına, sizinle paylaşmak istediğim önemli noktalar var:

  • Kariyerinizin yöneticisi siz olun,
  • Kendinizden bir marka yaratın. Aranan olun. Bunun için en sonda yazdığımı yaşamınız boyunca düzenli uygulayın.

  • Global bir oyuncu olacak şekilde kendinizi geliştirmeye başlayın, böylece zor zamanlarda daha esnek hareket edebilme imkanınızı geliştirirsiniz,
  • Mevcut işinizi ileriye götürecek projeler düşünün, planlayın, uygun ortamlarda ilgili ve yetkili pozisyonlara tanıtımını yapma yolları bulun ve tanıtımını yapın,
  • Gerçekten sizi yansıtan çarpıcı ama doğru bir CV hazırlayın, CV’nizi güncelleme konusunda gerekirse profesyonel destek alın, öne geçin.

  • Global, sektörünüzde öncü iş sitelerine abone olun, güncel profil açın ve iş ilanlarını takip edin,
  • Kendinizi ifade etme, cümle kurma, ses tonu kullanımı ve tonlama konularında kendinizi geliştirin, Diyafram kapasitenizi geliştirmek için nefes egzersizleri yapın ve öğrenin. En önemlisi de bunlar sonucunda sunum tekniklerinizi, iyi bir toplantı yönetme becerilerini geliştirin.

  • Yabancı diliniz orta düzeyde ise geliştirmek için çaba gösterin. Kursa yazılın, özel ders alın, gün içinde aktif kullanma oranınızı geliştirin, mevcut işiniz bunu gerektirmiyor olsa bile. Şans, hazırlıklı olana güler.

  • Arkadaş çevrenizi gözden geçirin ve sizi ileriye götürecek ve sizin de ileri gitmesine katkıda bulunmaktan onur duyacağınız, keyif alacağınız arkadaşlarınızı çevrenize alın. Eğer vaktinizi duygusal, fiziksel olarak çalan arkadaşlarınız var ise ilişkinizi azaltın veya bitirin. ( Kişisel Gelişimin önde gelenlerinden Jim Rohn gelişme durumunuzun en yakınınızdaki 5 arkadaş ile ilişkili olduğunu söylemektedir)
  • En büyük sermayenizin kendiniz olduğunu bilin ve kendinize yatırım yapın. İllaki şirketin sizi geliştirmesini, eğitmesini beklemeyin, siz hangi konularda ilerlemek ve hizmet etmek istiyorsanız, o konularda eğitimler alın, destek alın. Her ay paranızın %10’unun kişisel gelişiminize yatırın -o ay bu konuda birşey yapmıyorsanız da bankanızda bir fon oluşturmuş olursunuz-. %10’unu geleceğinize yatırın. (Toplam %20)

ve başarının tadını çıkarın, yeni nesillere İLHAM OLUN….

Sizin gibi düşünen liderlerle bir arada olduğunuz bir gelişim platformunda olmak isterseniz Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” katılmak için tıklayın….

Nilgün Yetiş /İş & Başarı ve Dönüşüm Koçu 

Ben, İş ve Başarı Dönüşüm Koçuyum. Danışanlarıma potansiyellerini açığa çıkararak keyifli, doyumlu, başarılı ve kazançlı işe ve hayata sahip olmayı gösteriyorum.

18 yılı aşkın şirket kurulumu, yöneticilik & liderlik deneyimim, kişisel gelişim ve koçluk eğitimlerim ile; yaratıcılık, mitoloji, Jung Psikoloji’si, liderlik, enerji ve beden çalışmalarını kullanarak danışanlarımın önlerinde oluşturdukları engelleri aşmalarını, gerçekleri ile tanışmalarına, istedikleri yaşamı ve işi yaratmalarına yardımcı oluyorum. Her insanın içinde açığa çıkmayı bekleyen yaratıcılık ve yetenekler olduğuna ve bunlarla doğru şekilde temas edildiğinde dünyaya eşsiz hediyelerini sunarak keyifli ve zengin bir hayat yaşayacaklarına inanıyorum. İş ve hayatta özgüven, yaşam sitili ve zenginlik oluşturmak benim için büyük bir zevk ve keyif alanım.

Eğer size işinizi büyütme ve kendi liderliğinizi alma yolculuğunuza nasıl yardımcı olduğumla ilgileniyorsanız, internet sitemde referansları inceleyebilir, kişisel, grup ve kısa yoğun -retreat- çalışmalarım ile size ve ekibinize göre ayarlanmış çalışmalarım için “BİZ” sayfama bakabilirsiniz.