Kazananların Sabah Rutini

Kazanan ve başarılı olanların hayatlarını incelediğinizde belli bir rutini, zihinsel, ruhsal hazırlığı takip ettiklerini görürsünüz ve dünya çağında kişisel gelişim uzmanları bir sabh rutinini takip etmeyi öneriyor. Ben de kendi denemelerimden yola  çıkarak basit ve uygulanabilir olan bir tanesini önermeye karar verdim.

Ritüel bizim kültürümüzde ve günlük dilimizde çok kullanan bir terim değildir. Aslında İngilizce. Anlamı: Ayin, tören, adet, alışkanlık.

Başarılı bir gün için, özelikle yurtdışından son iki yıldır aldığım koçluk çalışmalarında ısrarla tavsiye ettikleri bir güne hazırlık yöntemidir sabah ritüelleri. Aynı zamanda takip ettiğim başarılı kişilerin yaşamında kendilerini güne hazırlayan sabah alışkanlıkları/ritüelleri.

Bazen zamansızlık, bazen trafik ve yaşam koşullarının zorluğundan yakınıp, kendimizi işe zor atar, işten de eve zor atarız değil mi? Benim kurumsal hayattaki sabah ritüelim, mümkün olduğunca uyumak, sonra hazırlanıp işe gitmek ve çoğunlukla kahvaltıyı işte yapmak idi. Daha genç iken işte arkadaşlarımla kahvaltı yapmak ayrı bir keyifliydi.

 

 

“Sizin sabah ritüeliniz ne?” diye sorsam ne dersiniz?;
–  “İlk başta kalkıyorum, elimi yüzümü yıkıyorum, temizleniyor, giyiniyor, kahvaltı ediyorum, ya kahvaltı edebiliyorsam ne ala” diyor olabilirsiniz. Evet bunlar da fiziksel sağlık ve tok bir şekilde güne başlama için çok önemli ve olması gereken ritüeller. Bununla ilgili daha sonra detaylı yazabilirim ancak benim sorduğum daha çok zihinsel, duygusal ve ruhsal hazırlık üzerine….

 

 

Güne mental olarak nasıl kendinizi hazırlıyorsunuz? Ruhsal olarak? Dünden kalan duygular sizi nasıl etkiliyor. Siz mi olayları yönetiyorsunuz, olaylar mı sizi?

Odaklanma sorununuz var mı? İlginiz kolay dağılıyor, beklemediğiniz bir karar veya arkadaşlarınızdan gelen bir geribildirim ile duygusal dalgalanma mı yaşıyorsunuz? Eğer buralarda kaçaklar, dalgalanmalar ve yılgınlıklar hissediyorsanız önerimi en az bir ay deneyin….

Daha günün telaşına uyanmadan enerjinizi hedeflerinize yöneltmeyi, karşınıza çıkacak olumlu ve olumsuz şeylere akılcıl, optimum tepkiler verebilme ve günü bitkin, tükenmiş sonlandırmayı bırakmak için ritüeller.

 

Kişisel gelişim devlerinden biri olan Tony Robbins’in kendi uygulaması ve önerisi günde 10-20 dakika aşağıdaki konulara odaklanarak hareket etmenizdir:

1.adım- 5 dakika sevdiğiniz canlı bir müzik ile canlanma hareketi, (Hareket önemlidir. Emotion. Duygular hareket ile gelir, ne kadar hareketlisiniz o kadar duygu vibrasyonunuzu yukarı taşırsınız. Durağanlık, dağınık ve negatif duyguları, bıkkınlığı, çökkünlüğü getirir.Eğer vakit sıkıntınız yok ise dışarıya çıkıp 20-30 dakikalık bir hareket de yapabilir, bu arada motivasyonel kayıtlar ve şarkılar dinleyebilirsiniz.)

2.adım- 3-5 dakika hayatta gerçekten şükran duyduklarınızı içinizden geçirmek ya da yazmak, sesli de söyleyebilirsiniz. Hayatınızda gerçekten nelere şükran duyuyorsunuz. O güne şükran duyduğunuz şeyler de olabilir. Gerçek şu ki ne kadar şükran duyuyorsunuz, o kadar daha pozitif şeyleri kendinize çekiyorsunuz. Olumsuzluklara ve beklenmedik durumlara karşı güçlü ve kararlı oluyorsunuz.

3.adım- 3-5 dakika dua. Sevdikleriniz, yakınlarınız, önem verdiğiniz şeyler, kişiler ve arkadaşlarınıza dua.

4. adım- 3-5 dakika gün içinde gerçekten ama gerçekten sizin için önemli olan 3 hedefe odaklanmak. O hedefleri gerçekleştiriyor olduğunuzu görselleştirmek. Gerçekleştiriyor olmanızın önemi ile duygusal bağlantı kurmak.

Ve böylece kendinizi yeni güne mühürlemiş, canlı ve kararlı bir şekilde başlamış oluyorsunuz.

“Müthiş bir adanmışlık yoksa muhteşem bir başarı da yoktur.”  Tony Robbins

Güzel bir hafta dileklerimle…..

NOT: Eğer enerji yönetiminize paranızı yöneterek ve para kazanmaya anlam katmak istiyorsanız YARATICI BÜTÇE çalışmamı yapmanızı öneririm. Size özel hazırladığım bütçe çalışmasını indirmek için tıklayın…