İş Koçu; iş kurmak ve işini geliştirmek isteyen küçük, orta ölçekli firmalara kendilerini tanıyarak, güvenle işlerini oluşturmalarına ve ileriye taşımalarına yardımcı olan, iş ve koçluk konusunda tecrübeli kişidir.

İş Koçu, iş sahiplerini pazarlarında lider olmaları için ilham verir, ilerlemelerinin önündeki zihinsel blokajlarını görmelerini sağlar. Bazen iş sahipleri bir noktaya gelir ve platoya rastlar. Büyümek istiyordur ama büyüyemiyor, bazen bu durumda panik olup küçülmeyi seçen ya da vazgeçen iş sahiplerine de rastlanmaktadır. Bu noktada iş koçu ile yapılacak çalışma; iş sahibini içsel güçlendirmenin yanında, iş yapma becerilerini geliştirerek ileri seviyelere geçmesine yardımcı olmaktadır.

İş sahibi bazen de bir sıçrama yapmak, ya da işini dönüştürmek, işle ilgili bilincini dönüştürmek, rafine etmek ister. O noktada bir iş koçuyla çalışma iş sahibinin kararlı odaklı ve hedeflere doğru gitmesine ve yeni doğru hedefler tespit etmesine yardımcı olur.

İş Koçluğu: vizyonunuzu, misyonunuzu netleştirmede, pazarlama, satış stratejilerinizi ve ekibinizi geliştirmede, doğru ekibi kurmakta, delege etmekte, zamanınızı etkin ve yaratıcı kullanmakta; size özel marka imajının oluşturulmasında sizinle birlikte analiz yapar ve sizi ve işinizi arzu ettiğiniz ileri seviyeye taşınmasına yardımcı olur.

İş Koçu, fikirlerinizi işe dönüştürmenize ve sürekli gelişiminize ve büyümenize yardımcı olan iş ortağınızdır.  İş Koçu, sadece işinizde arzu ettiğiniz başarılı sonuçları almanızı sağlamakla kalmaz, olağanüstü bir hayat yaşamanıza da yardımcı olur.

Özünde, iş sahiplerine, işlerini büyütmek ve amaçladıkları yaşam tarzına sahip olmak için doğru zamanda doğru kararları almalarına yardımcı olur.

Genel faydalarını sıralayacak olursam:

–  NETLİK SAĞLAR- bulunan duruma dışından objektif bakmayı sağlar, enerjisel alanını açar,

– YOL HARİTASI SAĞLAR- Yaratıcı çözümü üretme tekrar aktive olur,

– İşini PAZARLAMA, SATIŞ becerilerini arttırır, Yeni iş bağlantıları kurmasını sağlar.

– Kar getiren ONLİNE TİCARET, PAZARLAMA TAKTİKLERİNİ geliştirmelerine yardımcı olur,

–  İÇSEL GÜÇ VE DESTEK ALMA KAPASİTESİNİ ARTTIR- Problemlere akılcı ve sakin kafayla yaklaşabilme, etkin delege edebilmeyi güçlendirir.

–  SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI KAZANÇ ve İŞ, YAŞAM kapasitesini arttırır.

–  TAKIM ÇALIŞMASINI GÜÇLENDİRİR,

– İŞ SAHİBİNİN VİZYONERLİĞİNİ GENİŞLETİR,

– KRİZ VE BİLİNMEYEN DURUMLARI YÖNETEBİLME BECERİSİ, ODAKLANMA ARTAR.

– GELECEK ENDİŞELERİ AZALIR,

– MOTİVASYON  ve BAŞARMA ENERJİSİ ARTAR.

Sonuç; daha karlı iş sonuçları, daha iyi geçinen bir ekip, sağlıklı gelişen bir iş, doğru iş sahibi imajı ve kafa yapısı (mindset), yukarıya doğru gelişen şirket grafiği.

Koçluk süresi danışanın ihtiyacına ve hedefine göre olmak 90 dakika Strateji seansı,   yarım günlük, bir günlük VIP çalışması ya da 4-6 aylık iş kurma/ geliştirme çalışması şeklinde olabilmektedir.

Grup İş Koçluğu;

Bu koçluk çalışmaları bazen grup koçluğu şeklinde de olabilmekte. Farklı iş sahiplerinin bir araya geldiği beyin fırtınası grup koçluğu (mastermind group coaching) ya da bir şirkette bir ekibin yada farklı ekip liderlerinin bir araya gelmesi ile 3 saatlik grup koçlukları yapmaktayım. Bu da yine hedeflenen sonuca göre dönemsel ya da duruma göre bir seferlik olabilmektedir.

Eğer bir şirketin dönüşüm yolcuğu için iş koçluğu çalışması yapıyor isek bu 6 ay ile bir yılı bulabilecek çalışmalardır.

Doğru iş ortaklıkları, doğru koçluk sizi hedeflerinize ve hedeflerinizin de ötesine götürür.

İşinizi İş koçluğu desteği ile ileriye götürmek istiyorsanız ön görüşme randevusu için tıklayın…

Konuyla ilgili diğer yazılarım:

1- İşinizin Ruhu, 2- Girişimci misiniz?, 3- Hangi Koçluk Çalışması Size Göre?, 4- Bir Koçun İşinizdeki ve Yaşamınızdaki Rolü, 5-Ekip Liderleri ve Yöneticiler için Koçluk Becerileri