Eski tip mi, yoksa yeni tip mi iş yapıyorsunuz?

“Yaratıcılık, lider olmak ve takip eden olmak arasındaki farkta gizlidir.”
– Steve Job

Eski tip iş yapış, eski tip yaşayış (OLD SCHOOL): Statik, kuralcı, otokratik, itaatkar, kısıtlayıcı… Eski okul iş yapmak bize okullarda öğretilen iş ve ekonomi düzenleri. Ancak son 5 yılda bunların organik olarak artık değişmekte olduğunu görüyoruz.

Yeni tip iş yapış (new school):  Belki bu terminoljiye yakınsınızdır.  İnternet ağları ile gelişen ve değişen ekonomide yeni yöntem iş yapış şekilleri New School hatta New Economy diye adlandırılıyor. internet tabanlı, ofis dışı çalışma, zamandan ve mekandan bağımsız iş yapış, para kazanış şekilleri…. (“online business, creativity, be in the flow, be adaptive, have fun” gibi ilham veren, harekete geçiren sözlerle de çok tanıtımı yapılır.)

Yeni tip iş, kabına sığmayan ruhların birbirleri ile buluşmak için ürettiği, keşfettikleri yeni ekonomi (NEW ECONOMY) yöntemleri. UBER, BİTAKSİ, AIRBNB, COACHSURFING, AMAZON, ALIBABA, MEETUP, FACEBOOK, INSTAGRAM, PAYBAL, LINKEDIN vs.

Herkes bu işe giriyor siz de girin diyemiyeceğim, iyi bir bilgisayar alt yapısı ve doymak bilmez bir merak, yeniyi öğrenme ve kendini adapte etme isteği gerektiriyor. Hani “karşı caddede açılmış, biz de açalım” demekle olmuyor. Biraz hamama girip terlemek gerekiyor. Ama iş hayatında kalıcı olmak ve ilerlemek için de gerekiyor. Bu yeni ekonomide olması gerekenler;

1- Yüksek özgüven

2- CESARET

3- Yüksek tutku

4- Yüksek yapma isteği /arzu

5- Yüksek adapte olabilme niteliği (Esneklik)

6- Güven ve güvenilebilirlik

7- Samimiyet

8-Kabına sığamamak-sınırları aşma isteği

9- Yüksek yaratıcılık

10- Çalışırken eğlenme isteği

11-  Elektronik ortamları kullanıma yatkınlı

Eğer bu nitelikler sizde var ve biraz iştahınızı kabartmaya başladı ise; online iş yapma modelleri konusunda kendinizi geliştirin, ücretli ve ücretsiz bir sürü seminer, eğitim ve meetup grup çalışmaları oluyor, onlara katılın, sorular sorun. Hangi işte, nasıl var olmak istediğinizi araştırın. Hem bilgisinizi hem iş ağınızı, hem de girişkenlik özelliğinizi geliştirin.

Her ne yaşta olursanız olun, eğer çalışmaya devam etmek ve yeniliğin sunduğu fırsatlardan faydalanmak istiyorsanız kendinizi yenileyebilirsiniz. Bundan 4 sene önce eğilimi farkettim ve ve kendimi adapte ediyorum, kendimi yeniliyorum.

Eğer eski okullu olmakta ısrar etmenin faydası olmadığını anlayanlardansanız, gençlerle çalışmaya ağırlık vermenizi ve onları dinlemenizi öneririm. Tabii soru da sorun. Bilmediğiniz yerlerde çekinmeyin, utanmayın sorun, sizin karşınızdaki genç bile olsa hepimizin birbirinden öğreneceği birşey var. Teknolojiye, bilgiye, tecrübeye kim sahipse o öğretmendir deği mi?

Öğrenmenin yaşı yoktur ve ruhu gençleştirir…

Yeni ekonomiyi anlamaya, parasal zekanızı güncelleyerek başlayabilirsiniz, Online Parasal Bilinç eğitim detayları ve satın alma için tıklayın…. 

Linkedin’deki Dönüşüm Liderleri grubuma katılmak için tıklayın…

Güzel ve canlı bir hafta dileklerimle,

Nilgün Yetiş
Dönüşüm Liderliği ve Yönetici Koçu