Etkili İnsanların 8 Alışkanlığı

Etkili insanları inceler misin, kendine kimleri örnek alıyorsun?

Benim yönetim gurularından kendime her zaman örnek aldığım iki insan olmuştur. Biri Stephen Covey, diğeri Ken Blanchard. İkisi de kalp merkezlianlamlı iş yapar ve yapmayı savunur. Kalp merkezli iş yapmada benim rehberlerim oldu, kısık sesle! Neden mi? Yazdıkları ile Türkiye hiç uymuyordu. Her ne kadar onları okuduğumda kalbim heyecan ve sevinçle çarpsa, gerçek iş yaşamında okuduklarımı anlatsam ya da bahsetsem ya komik birşeyden ya da ütopik birşeyden bahsediyormuşum gibi bakılırdı.

Taa ki yurtdışında çalışıp, döndükten sonra ileri düzey olması beklenen çalıştığım sektör havacılığın bile dünyanın 10-20 yıl geride olduğunu gördükten sonra. Yani birileri güneşi balçıkla sıvamaya da kalksa güneş yine oradadır. Güneş yine de ısıtır.

Artık bu güneşlere ihtiyacımız olduğu gelişen teknoloji, iş şartlarının zorlukları ve globalleşme ile daha çok kendini göstermeye başladı. Çok şükür ve şimdi ben rahat rahat bu söylediklerimin arkasında durarak konuşabilirim.

workplace-1245776_960_720

Evet Stephen Kovey’in kült olmuş kitabı Etkili insanların 7 alışkanlığının maddelerini yazacağım size. Sizden ricam neredesiniz bakmanız. Zira biraz gerilebilir, biraz rahatsız olabilir, eğer siz de tipik diğer Türk yöneticilerinden biriyseniz daha okumadan kapatabilirsiniz. Niye?

Çünkü kültürümüzde olan bir defo, gelişmeden gelişmiş bir egomuz olması. Yani bir yerlerden mezun olunca, biraz birşeyler bilince, biraz haberleri dinleyince herşeyi bildiğimizi sanırız ve gelişime önem vermeyiz de ondan….

1- PROAKTİF OL-     SORUMLULUK & İNSİYATİF ALMA

2- SONUNU DÜŞÜNEREK İŞE BAŞLA –    VİZYON & DEĞERLER

3- ÖNCELİKLİ İŞLERİ ÖNE AL-    BÜTÜNLÜK & UYGULAMAYA KOYMA

4- KAZAN- KAZAN DİYE DÜŞÜN-   KARŞILIKLI SAYGI & YARAR

5- ÖNCE ANLAMAYA ÇALIŞ, SONRA ANLAŞILMAYA- KARŞILIKLI ANLAYIŞ

6- SİNERJİ YARAT-  YARATICI İŞBİRLİĞİ

7- BALTAYI BİLE-   YENİLENME

Hatta daha sonra 8. Alışanlığı ile ilgili ayrı bir kitap da yazmıştır.

8- İÇ SESİNİZİ BULMAK VE INSANLARA KENDİ SESLERİNİ BULMALARI İÇİN İLHAM VERMEKTİR- İLHAM OLMAK

İnsanlık bir evrimleşme içinde, yöneticilik, liderlik de… Eğer yaşa başa bakmadan genç kalmak istiyorsanız, İleri düzey dönüşüm lideri olmak istiyorsanız, bu öncelikle ruhunuzu genç tutmayla ilgilidir. Bol bol okuyun. Bol bol düşünün. Bol bol sorgulayın ve uygulayın. Bakın liderliğiniz ve işiniz nasıl da gelişecek, beklediğinizin ötesinde imkanların size geldiğini göreceksiniz.

Not: Bu sene işinizi, ilişkilerinizi, kariyerinizi ve genel liderlik becerilerinizi yeni seviyeye taşımakta kararlı iseniz özel fiyatlı tanışma ve strateji görüşmesi randevusu için tıklayın….

Nilgün Yetiş
Başarı ve Dönüşüm Koçu

İLGİLİ YAZILARIM: 1- Girişimcilik, 2- Soul of Your Business- İşinizin Ruhu, 3- Yatırımların konusunda kendine ne söylüyorsun?, 4-Hayal Ettiğin İş ve Hayatı Oluşturmak

NY-linkedin share