Yeni Yılınız Kutlu olsun- Hayallerinizin Ötesinde bir yıl dilerim….

Yeni yılı çoşkuyla karşılamaya az kaldı…
Şaka değil. Belki sizin için fazla birşey ifade etmiyor “yeni yıl işte”, “yeni bir yıl daha diyorsunuz”… Ama öyle değil. Yıllar, zaman, an bize nerede ve ne durumda olduğumu gösteren ölçektir ve biz her an verdiğimiz bilinçli ve bilinçsiz kararlarımızla geleceği yönlendiriyoruz.

Harikalar Diyarı’nda yolunu kaybetmiş olan Alice, Cheshire Kedisi’ne sordu: “Hangi yöne gitmem gerekiyor?” “Sorunun cevabı nereye gitmek istediğine göre değişir.” Alice: “Nereye gittiğim çok da umurumda değil. Bir yere varayım yeter ki.” Cheshire Kedisi: “O zaman ne yöne gittiğin fark etmez. Yeteri kadar yürürsen emin ol bir yere varırsın.”

Koçlukta, danışanlara yol ve hedef belirleme ve hedeflerinize kararlılıkla ilerlemede yardımcı oluruz. Bazen ego, zihin o kadar devreye girer ki -hele okumuş kesimde- yeniyi yartmada zorluk çekilir. Bilindik, tanıdık ve kolay olsun istenilir ve tıkanılır. Oysa ki herşey yaratıcı düşünme ve kendinize olmaya izin vermeyle ilgilidir.

O zaman gelin tersten bir alıştırma yapalım. 2016 için çok da umutlu değilseniz kendinize tersten sorun. Farzedelim istedikleriniz gerçekleşti ve şimdi geriye dönüp durum değerlendirmesi yapıyorsunuz, Bu duruma nasıl geldiğiniz ile ilgili… Şu soruları sorun:

1-  Nasıl hergünü iple çekerek, canlı ve enerjik kalkıyorum?

2- Neden bu kadar zenginim?

3- Gelirim her yıl nasıl da katlanarak artıyor?

 

4- Ne yaptım da istediğim pozisyonu aldım?

5- O uzun zamandır arzu ettiğim ilişkiyi şimdi nasıl bu kadar güzellikte yaşıyorum?

 

6- Nasıl bedenim bu kadar fit ve zinde?

 

7- Neden gözlerim bu kadar canlı ve parlak bakıyor?

 

Biraz düşünün, sonra da size hitap eden maddelere 3’er tane yanıt verin ve öyle olmaya, öyle davranmaya başlayın.

İyi haftalar,

Nilgün