Yatırımların konusunda kendine ne söylüyorsun?

İyi bir yatırımcı mısın? günlük,haftalık, aylık, yıllık, uzun döneme yatırımlarına baktığında kendine ne söylüyorsun, gözlerini kapa bir düşün. Aklına ilk gelenleri önündeki kağıda yaz.

Bir yatırımcı olarak, yatırımını iyi yönde sonuçlandırmak için sorumluluğunu alıyor musun? Kazanmak için ev ödevlerini yapıyor musun? Yoksa dürtüsel, o anki hırs, heveslerini gidermek için mi?

Bu sözler; “aferin doğru yatırımlar yaptın”, “doğru ve kararlı yatırımlar yapıyorsun ve sonucunu alıyorsun., “neye elini atsan yeşertiyor, geliştiriyorsun” mu?

Yoksa “seni beceriksiz, bunu almak yok, yine ihtiyacın olmayan şeyler alıyorsun”. “Aman sen alma, senin aldığın mal satsan kıymetli olmaz” “o şans bize vurmaz”.

Farkında olmadan kazandığımız yatırımları yönlendiren kendimizi yüreklendirdiğimiz, cesaretlendirdiğimiz iç seslerimiz. Kaybettiren ise  bazen yargılayan iç sesimiz; bazen küçüklükten kalma bir ebeveyn sesi, bazen dalga geçen arkadaş, eş ya da kardeş sesi, bazen de bizi korumaya çalışan önceki deneyimlerden, ailenin paraya bakış açısından korkmuş iç çocuk sesimiz.

Yatırım yaparken paramı “nasıl çıkarabilirim, kaybeder miyim*” zihniyetinden daha çok, bu “bu parayla işimi ve kendimi geliştirmek için yatırım yapıyorum, aferin bana” diyerek cesaretlendirme ve rahatlatmada fayda var. Yoksa iş sahibiyseniz sürekli tedirginlik içinde olursunuz ve tedirgin olan yere bolluk gelmez, tedirgin olan yere müşteri gelmez. Para bolluk bilincinin olduğu yerleri sever. Bazı iş yerlerine, mağazalara gidersiniz içiniz açılır, bir huzur ahenk vardır. Bazı yerlerde de insanların yüzü gülmez, patrondan azar işitmemek için köşe bucak kaçarlar. Tabi bir süre sonra ya işten iyi olanların çıktığını duyarsınız, ya da patronun daha da çekilmez hale geldiğini ve sonra da kendine göre çalışanları çekmeye başlar, iş yerinin verimi ve işin kalitesi düşer. Bu sizde bir yankı uyandırdı mı?

Koçluğa çalıştığım bir iş sahibi vardı,çıraklıktan yetişmiş, iki defa iflas etmiş, yaratıcı tarafları yüksek. İmalatta başarılı olmadığını düşünerek, satışa geçmişti. Yeni açtığı iş yerinde işini geliştirmeye uğraşmak yerine, geçmişten getirdiği korkular ile sürekli personeline sarmış vaziyetteydi. Kendini geliştirmek için koçluk çalışmasına evet demişti, ancak kendinde değişimi yapmaya gelince kaçıyordu. Eskisi gibi gençliğin de getirdiği heyecan ve çalışma azmi ile yakaladığı başarıyı bu sefer çabasız yakalamak, sihirli bir değneğin ona dokunup herşeyin çoşkulu hale gelmesini istiyor, ancak bu konuda kendisini geliştirme, verilen çalışmaları yapmada kaytarıyordu. Sonuçta çalışmamız tamamlanmadan son buldu.

Başka bir tanıdığımda onu kaybetmeye yönelten korkuları nedeni ile ortağı ile arasını bozdu kaç defa en sonunda kötü bir şekilde ayrıldılar. Kendisi kaç defa yeni bir işe girişmek istese başarılı olamadı, çünkü yine fazla çalışmadan başarılı olma ve çalışanlarını kendine sabote eden kişiler olarak görüp işlerini batırdı. Ortağı ise sebatkar bir şekide aynı yerdeki işine devam ediyor.

Bilinçli ve bilinçsiz yatırımcı arasında önemli fark şudur;

  1. Bilinçli yatırımcı ihtiyacı olduğunu farkettiğinde alır, ertelemez, bilinçsiz yatırımcı acil duruma girdiğinde alır. Birincisi bolluk bilincinden gelir, ikincisi kıtlık bilincinden.
  2. Bilinçli yatırımcı, sevgi enerjisi ile yatırımını yapar, niyetinde emin ve kararlıdır, daha iyiyi yaratma üzerine, iş geliştirme, yaşamı geliştirme üzerine yatırım ypar. Bilinçsiz yatırımcı korku duygusu ile yatırım yapar, yatırdığı parayı fazlasıyla çıkarma ve kaybetmeme korkusuna sağlanmış bir şekilde işe girer. Düşünün ikisinin yaydığı enerjiyi.
  3. Birincisi bu yatırım benim ve çevremin hayrına mı diye bakar?; ikincisi “almazsam kaçıracağım, öldüm bittim diye yatırım yapar”

Siz hangisindesiniz, Ve bugünden itibaren yeni bir gözle bakmaya ne dersiniz,

NOT: Bu sene işinizi, ilişkilerinizi, kariyerinizi ve genel liderlik becerilerinizi yeni seviyeye taşımakta kararlı iseniz özel fiyatlı tanışma ve strateji görüşmesi randevusu için tıklayın….

Enerjik ve kazançlı günler dilerim,

Nilgün Yetiş
Başarı ve Dönüşüm Koçu

Bu yazımı beğendiyseniz, şunları da okumak isteyebilirsiniz: 1- Finansal Zekanın Geliştirilmesi2- Finansal Bilinç Egzersizleri-1,  3- Finansal Bilin Egzersizleri-2, 4– 2016 yılı hedeflerinizi belirleme zamanı5- Başarılı Bir Yeni Yıl için 2015’i nasıl gözden geçirmelisin

NY-linkedin share