Hayal Ettiğin İş ve Hayatı Oluşturmak

“Kültür sanat zenginliği diğer zenginliklerin süzülüşüdür. Bilinçli şekillendirilen kültür şirketleri, toplumları güçlendirir. Şirket ve toplumları diğerlerinden farklılaştıran kültür ve sanattır.  Hızlı kültürel değişim değerler sisteminin yitirilmesine ve kimlik bunalımına sebep olur.”  Recep Ali Topçu – Adell Armatür Yön. Kurulu Bşk.

Düşünün ki arzu ettiğiniz işi kurmuşsunuz, zorluklara rağmen kararlılıkla ilerlemiş, çizginizden taviz vermeden ve ömrünüzün bir noktasına gelip dönüp baktığınızda tahmininizin ötesinde zenginlik ve anlam yaratmışsınız. Sadece iş değil, kültür ve sanatın gelişimine de katkıda bulunmuşsunuz. Yani aslında gerçek zenginliği bulmuşsunuz.
 
“Kendinden başkası için bir şey düşünmeyen insan huzura ulaşamaz. Sadece para kazanmaya indirgenmiş hayat yol yorgunluğuna, tükenmişliğe, bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara yol açıyor.
 
Bizden sonrakilere daha fazla servet, daha çok fabrika bırakmak uğruna ruhumuzu, gönlümüzü, toplumumuzu ihmal etmeyelim.” Recep Ali Topçu – Adell Armatür Yön. Kurulu Bşk.

Düşünün ki insanlar sizi örnek gösteriyor, ürün ve hizmetleriniz başarı ile satılıyor, memnun müşteriler siz zorlanmadan ürünlerinizin satışına  vesile oluyor ve memnuniyetiniz yüzünüze yansıyor.

Sonuçta bu başarılarınızı yaşadığınız topluma bir hediye olarak vermeye karar vermişsiniz ve sizin için önemli olan değerlerin korunduğu bir müze ile insanlığa hediye etmişsiniz,

Böyle bir durumda, herhalde sadece iş adamlığından ve “ticaretle uğraşan kişi” denilmesinden daha ileri noktalarda kendinizi gerçekleştirmiş olmanın hazzını yaşarsınız. Ve yaptıklarınız sizin adınıza konuşur, gençlere ve diğer genç işadamlarına, akranlarınıza örnek olursunuz.

Benim için ticaret, parasal kazancın yanında, insanın kendini en yüksek şekilde gerçekleştirmesi için zemin sunan en yaratıcı çalışma şeklidir. Tüm yaratıcılığınızı, öğrenme ve uygulama arzunuzu, kendinizi gerçekleştirme arzunuzu ortaya koyabileceğiniz ve istediğiniz gibi şekil verebileceğiniz belki de yegane çalışma şeklidir.

Böyle işi ve yaşamı oluşturmuş İş Adamlarımızdan birisi Sayın Recep Ali Topçu Bey; sadece iş adamı kimliği ile kalmayıp, kültür, sanat ve tarihi değerlerimize verdiği önemi hayata geçirerek, Su Medeniyeti Müzesi’ni kurmuş.

Taa Bizans ve Osmanlıdan günümüze suyun taşınması, korunması ve çeşmelere gelişini izlemek, güzel bir tarih yolcuğu yapıp geçmişimizle buluşmak için Başak Şehir’deki Su Medeniyeti Müzesi’ne gitmenizi, Ab-ı Hayat Sergisini görmenizi, özellikle çocuklarınıza ilham olması açısından ailenizle gitmenizi özellikle öneririm. (http://abihayatsergisi.com)

“İş adamının nasıl ki bir ekonomi, bir insan kaynakları vizyonu ve misyonu vardır, aynı şekilde kültürel, sanatsal bir vizyona da sahip olmalıdır. Bir taraftan işimizi en güzel şekilde, en başarılı şekilde yürütürken, hisse senetlerimizin değerini arttırırken, diğer taraftan da kültür ve sanata destek vererek, toplumun, insanlığın geleceğinin evrensel değerler üzerinde yükselmesini sağlamalıyız.”

der,  “IsAdamininKulturSanatVizyonu”  başlıklı yazısında Recep Ali Topçu Bey. Kendisininin izni ile sitemde yer alan yazısının devmını okumak için yazının üzerine tıklayın. IsAdamininKulturSanatVizyonu

Günün son sözü;

Hayallerinize sınır koymayın, Bir iş adamı ve iş yaşamındaki bir profosyonel olarak sadece “bu hafta, bu ay, bu yıl ne kadar kazanırım, üretirim”in ötesine geçin, gerçekten yaşamak istediğiniz hayatı yaratmak üzere işe koyulun.

Türkiye’nin gelişiminin aydınlık yüzü için daha çok iş adamının sanat ve kültüre yatırım yapmasına ihtiyacımız var.

Hepinize iyi haftalar dilerim,

Nilgün YETİŞ
Başarı ve Dönüşüm Koçu