HİÇ GÜN İÇİNDE NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ DİKKAT ETTİNİZ Mİ?

Günde beynimizden 60.000 düşünce geçtiğini söylüyor araştırmalar. Bunların bir kısmının farkındayız bir kısmı parasempatik sistemin çalışması için çalışıyor, bir kısmı bilinçaltı ve inanç sistemimizin kodlamaları. Yine araştırmalar ancak olsa olsa 10.000 kadarının farkında olabileceğimizi.

Hindistan’a bağımsızlığını kazandıran Gandi’nin bir sözü var;

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür… 


şüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür… 


Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür… 


Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür…


Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür…


Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…


Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…”

Düşünceleriniz üzerine çalışarak, onları istediğiniz yönde şekillendirme üzerine bir çalışma öneriyorum.  Bilinçli seçtiğiniz olumlama cümleleri zihninizin sizin faydanıza çalışmasında sizi destekler. Bunun için size birkaç örnek yazıyorum. Siz de kendinize uygun olanları buradan alabilir ya da kendiniz için yazabilirsiniz. Bu çalışmayı rahatlatıcı bir müzik ile de yapabilirsiniz.

 

 

Aşağıdaki cümlelerden size uyan, ya da içsel güçlendirmek istediklerinizi seçin. Bir kağıda yazın. Kendinize 10-15 dakika rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir ortam ayarlayın. Saatinizi 10 ya da 15 dakikaya ayarlayın, gözlerinizi kapatın, derin bir kaç nefes alın ve meditafif hale gelin ve seçtiğiniz cümleleri içinizden tekrar edin. Ve kendinizi cümledeki zihin ve davranış halindeyken hayal edin. Eğer zihniniz bu odaktan başka yere kayarsa tekrar cümleye geri dönün;

“Düşüncelerim beni destekler.”

“Düşüncelerim daha etkin olmak üzerine sürekli beni destekler.”

“Düşüncelerim bana memnuniyet ve neşe verir”

“Düşüncelerim hayatımı geliştirir. ”

“Kendime dürüst olmaya inanıyorum”

“İnsanın sözünde sadık olmasına inanıyorum.”

“Düşüncelerim ile uyum ve barış içindeyim.”

“Pozitif sonuçlar yaratan düşüncelere sahibim”

Eğer düşünceleriniz negatife kayıyorsa hemen kendinize bir “DUR” deyin ve kendinizi pozitife çekin. Negatif ile pozitif düşünce bir arada bulunamaz.

Sonra gün içinde pozitif düşüncenize uygun davranıyor musunuz bakın.  Mesela “İnsanın sözünde sadık olmasına inanıyorum.” diyorsanız, bu inancınıza uygun nerelerde davrandığınıza bakın ve yazın. Uymadığınızı gördüğünüz yerleri tesğit edin ve kendinizi eleştirmek yerine, bir sonraki sefere uymayı veya anında düzeltebiliyorsanız düzeltmeyi deneyin ve kendinizi bu pozitif davranışını için ödüllendirin.

Bir önceki yazımda Mevlana’dan yazdığım gibi;

Dostum

Dostum sen düşünceden ibaretsin,

Geriye kalan et ve kemiksin,

Gül düşünür gülüstan olursun,

Diken düşünür dikenlik olursun.

Bir önceki yazımda paylaştığım Kasım ayın kitaplarını düşüncelerimiz ve  bunları pozitif sonuçlarımız üzerine nasıl değiştirebileceğimiz üzerine Siddartha’dan alıntılar ile yazmıştım, okumanızı öneririm.

Arzu ettiğiniz hayatı düşüncelerinizi değiştirerek yaratmak sizin elinizde… Bugünden pozitif ve sizi destekleyen düşüncelere odaklanmaya başlamanızı öneririm.

Nilgün YETİŞ

Başarı ve Dönüşüm Koçu