Hangi Koçluk Size Göre?

Koçluk almak isteyenlere ve koçluk nasıl faydalı olur diyenlerinize faydalı olmak adına aşağıdaki yazıyı hazırladım.

Artık globalleşen dünyamızda, sürekli değişkenlik gösteren dünyamıza, iş yaşantımıza hem adaptasyonumuzu arttırmak hem de kendimizi tanıma kapasitemizi geliştirmek için koçluğun gerekli olduğu su götürmez bir gerçektir.  Bunu sizler de fark ediyor ancak hangi yolu izlemeniz, ne kadar zaman ve para, enerji ayırmanız gerektiğini bilemiyorsanız bu yazıyı okumanızı öneririm.

“Bazı ressamlar, güneşi sarı noktaya dönüştürür,

diğerleri sarı noktayı güneşe. “

Pablo Picasso (1881-1973) İspanyol ressam ve heykeltraş

Geleneksel koçluk genellikle yatay boyutta uygulanır; Koç, danışanın A noktasından B noktasına gelmesine yardımcı olur. Dönüşüm Koçluğunda ise insanların gizli potansiyelini açığa çıkararak ve daha hızlı hiç mümkün düşünce daha da amaç ve hedeflere ulaşmak yardımcı oldukça etkili ve hızlı yoludur. Danışan içsel boyutta dönüşürken ve değişirken, bir taraftan da hedeflerine doğru ilerler. Yani değişim anlık ve/veya dönemlik olmaz.

Danışanlar çoğunlukla koça ya da terapiste ya da bir arkadaşlarına sıkıntı çektikleri belli bir konuyla ilgili gelirler. Bazen işyerindeki zor bir insanla yaşadıkları sorun, bazen isle ilgili bir görüşmeyi, ya da sportif bir müsabakata en iyi sonucu almak üzere gelirler.

Bu tür koçluk genellikle proje bazlıdır. Kişiler bu türde koçluğu, hayata bakış açılarını değiştirme, düşünce trzlarını ya da aksiyonları değiştirme üzerine kullanırlar. Kişi zor durumla baş etmeyi öğrendikten, baş ettikten sonra, ya da görüşmeyi tamamladıktan, hayatı ile ilgili almak istediği kararı aldıktan sonra tamamlanır. Bir koçluğun etkin olması için benim sunduğum ve netlik ve yapı veren koçluk çalışma seviyeleri şu şekildedir.

1. Seviye Koçluk: Acı veren bir duruma çözüm acil değişim isteme

Bu bir iş veya özel hayatta ilişkli problem olabilir, anlaşmazlığı çözmede etkisiz kalmış olmak ve etkinliğini arttırmak istiyor olabilir. Ya da iş ve özel hayatla ilgili karar vermede netliğe ihtiyacı olabilir. Bu tür ihtiyaçlarda koçluk önerim 1 ile 5 arası değişen görüşme yapmaktır. Danışan önünde ilerlemesine engel olan acil soruna çözüm bularak, bir-iki konudaki yetkinliğini geliştirerek günlük hayatını etkin sürdürmeye devam eder.

2. Seviye Koçluk: Kişiyi bir seviye yukarıya taşımak, dönüşüm üzerine yapılan koçluktur.

Danışanın hayat seviyesini daha ileriye dönüştürmeye yöneliktir. Bu iş yerinde bir pozisyon olabilir, kişiyi işten özel işe hazırlamak ya da orta yaş değişimi olabilir; ilişkilerindeki etkinliğini arttırma ya da liderlik becerilerini geliştirme şeklinde olabilir. Bu koçluk programı da haftalık görüşmeler halinde 3 ile 4 ay surer.

Değişim istenilen konu bir proje olarak ele alınır ve kişinin istediği sonuça ulaşması için altyapı sağlandığında ya da ulaştığında proje tamamlanır.

Bazen insanlar 1. seviye problemlerini çözmek ve destek almak için gelirler ancak yukarıda onları etkileyen acı dindirilip sorun bulununca gerçekten istedikleri arzulrı yüzeye çıkmaya başlar ve bu konularda yatırım yapmaya karar verirler.

 

3. Seviye Koçluk; Dönüşüm Koçluğu

Tamamen hayata bakış açısının dönüşüme uğradığı koçluk şeklidir. Bunda da danışan yepyeni bir düşünce haline ve bakış açısına geçer. 6- 9 ay ila bir yıl sürer. Derin ve kalıcı değişimin olduğu danışanın daha geniş bilinç düzeyinde daha etkin ve kendinden emin potansiyeline uygun yaşamaya başladığı koçluk çalışmasıdır.

Kişinin bakış açısının geliştirilmesi, işin yeni seviyeye çıkarılması, ekip büyütülmesi, uzun süreli bir ilişkiden ayrılıp yeni bir hayata başlama, ülke, kültür değişikliği, iş ve yaşam olarak uluslararası ortama geçiş, iş değişikliği, yeni iş açma …vs gibi konular daha uzun süre çalışması gereken konulardır. Burada hem koçun hem de danışanın bu yolculupa çıkmaya hazır ve kendilerini taahüt etmiş olmaları programın başarısı için çok önemlidir.

Danışanın, zaman, para, duygusal olarak kendini taahüt etmesi ve hazır hissetmesi, hazır olması koçluk programlarının etkin ve verimli geçmesi için çok önemlidir.

Şunu unutmamak gerekir ki içsel değişim bir anda olmaz, zaman alır.

Medyada ve kişisel gelişim ortamında birsürü yöntem ve kısa sürede sonuç vaad etmektedir. Ancak her durum için gerçekci değildir. Dönüşüm için danışanın değişime ve dönüşüme istekli olması ve hem de yukarıda bahsettiğim gibi zaman, duygu ve finansal olarak hazır olması gerekmektedir.

Umuyorum bu açıklamalarım, koçluk almayı düşünenlerinize, hangi seviye koçluğun size ne kadar faydalı olacağına ve hangisine ihtiyacınız olduğunu farketmeniz için faydalı olmuştur.

Eğer dönüşüme hazırım diyorsanız, size yardımcı olmak için ben buradayım. Nasıl çalışabileceğimi, size nasıl yardımcı olabileceğimi görüşmek üzere tıklayın…

Sorularınız varsa bana nilgun@nilgunyetis.com adresinden yazabilirsiniz.

Linkedin’de “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….

Sitemdeki güncellemelerden ve size özel programlarımdan haberdar olmak için sitemdeki e-mail kutularından e-bültenime abone olabilirsiniz.

Gelişim önündeki engelleri kaldırarak, yüksek potansiyeliniz ile yaşadığınız günler dilerim,

Nilgün YETİŞ

Başarı ve Dönüşüm Koçu