Ekip Liderleri ve Yöneticiler için Koçluk Becerileri

Koçu olmayan bir spor takımı düşünülemez herhalde ve takımları başarıya götüren en önemli saç ayağının birisidir Koç…

En iyiye koşan bir takım en iyi koçla çalışmak ister. En iyi sonuçları almak isteyen bir şirkette ekibine en iyi koçluk sağlayan bir yönetici ile çalışmak ister. Tabii o ekip liderinin de koçluk becerilerinin olması ya da geliştirilmesini gerektirir. Koçluk becerileri ne yazık ki okulda öğrenilmiyor. Eğer bir spor takımında aktif sporcu olmamışsanız, o takımda iyi de bir koçunuz olmamışsa, modelleyebileceğiniz bir örneğiniz de yok demektir…

team work

Ne yazık ki günümüz bilinmezlerle dolu iş yaşamında yöneticiler, hergün bir sürü bilinmeyene, doğru dürüst donanımla donatılmadan gönderiliyor ve başarılı olmaları bekleniyor.. Sabahki motivasyon, gün sonu aşırı stres, bıkkınlık, anlaşılamamış olmak, sorunları ile yalnız boğuşmayla nerdeyse sıfırlanıyor. Bu kahramanlık yolculuğuna büyük bir cesaretle atılmış ve halen devam eden siz yöneticileri tebrik ediyorum….

Koçluk, değişim ve öğrenmenin evrensel dilidir.

Ama donanımı olmayan birlik, cesur bir komutanı olsa da, savaşı kaybetmeye göz göre göre mahkum edilmiştir. Patronu kurtarmak adına kendini bu savaşta feda eden binlerce yöneticiyi burada bugüne kadar gösterdikleri cesaret için tebrik ediyorum. Ama “artık yeter..!” diyorum. Gerçek manada ne yöneticilik, ne liderlik bunu gerektiyor. Gereken kaynak arttırma ve kaynak yaratma becerisi.

İşlerin artık yangını söndürme faaliyetleri ile gitmediğini siz de görüyorsunuz, farkındasınız. Olan sizin fiziksel ve ruh sağlığınıza, üretkenliğinize; ekip içinde çatışmalara, ekibiniz ve iş arkadaşlarınız ile çatışmalara, işten ayrılmalara, küskünlüklere neden oluyor…

Bir taraftan elindeki bir sürü girdiyi, çoklu bilinmezle, bir arada düşürmeden döndürme becerisidir yöneticilik. Gün içinde dikkat dağıtan bir sürü şeye rağmen….

Çözüm mü?

1- Öncelikle karşılaştığınız sorunlarınızı tespit etmeniz, çözüm yolları aramak için Üst Yönetim ile konuşmaya cesaret etmeniz daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

2- Mental sağlığınız kadar fiziksel sağlığınıza da önem göstermeniz. Özellikle üst düzey yöneticilik yapanların ne yapıp yapıp haftada 3 gün spor yaparak ,fiziksel zindeliklerini üst düzeyde tutmaları, sinirlerini de geliştirecek ve streslerini de azaltacaktır.

heart and mind balance

3- Sakin bir ortam bulun, içinize yönelin gerçekten tespit ettiğiniz sorunları gidermek için vicdanınız ile birlikte bulduğunuz çözümleri yazın. En iyilerinden karar kıldıktan sonra üst yönetim ile görüşme için kendinizi planlayın. Üst yönetime sunacağınız problemli alanları iyileştirmek ve açığa çıkmamış potansiyelleri açığa çıkarmak için yetkin dış kaynaktan koçluk eğitimi & desteği almanız; ekip yönetim, yönlendirme becerilerini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

4- Bu süreçte ekip yönetim ve başarıya götürme yetkinliklerinizi arttıracaksınız, böylece fırtınalarda geminizi ve tüm ekibinizi rahatlıkla karaya çıkaracaksınız hem de geçirdiğiniz transformasyonla hem ekibiniz hem siz destan yazacaksınız.

Bu sene işinizi ve liderlik becerilerinizi yeni seviyeye taşımakt kararlıysanız ön 30 Dakika Ücretsiz Koçluk Ön Görüşme formu için tıklayın….

Eğer yazıdaki fikirleri beğendiyseniz çevreniz ile paylaşarak ve faydalandığınız kısımları aşağıda belirterek  destek olmanıza memnun olurum.

Azru ettiğiniz yönetimlerin başında yöneticiler olmanızı dilerim,

Nilgün Yetiş

İş & Başarı ve Dönüşüm Koçu

İlgili Diğer Yazılarım:

1- Dönüşüm Koçluğu Nedir?2- Hangi Koçluk Size Göre?