Eğer Para Problem Olmasaydı Şimdi Ne Yapıyor Olurdun?

Şu sözler size tanıdık geliyor mu?

“Param olsaydı yapardım” ya da “çok pahalı” ya da “param yok”.

İnsanların gerçekten yapmak istedikleri şeye para yatırmaya işine gelince bunları o kadar çok duyuyorum ki.. Siz de arada söylüyor musunuz? Yalnız değilsiniz, ben de oralardan geldim. Ne demek olduğunu bilirim. Hem de fazlasıyla…

Gerçekten içimizin istediği birşeye ya paramız yoktur, ya da buna yatırmaya değmez?

Ebeveynlerin, çocuklarının bitmez tükenmez isteklerine, ihtiyaçları dengelemek için  söyledikleri bu bahaneler, büyüdükçe gerçeklerimiz oluyor ve yapabilme becerimizi daha filizlenmeden buduyor. Sonuç gerçekten istediklerimizi oluşturmak için çalışmayan -çünkü ne gerek var-, kıskanç, fesat, reality şovları izleyen, kısa yoldan zengin olmaya çalışan insanlar topluluğuna doğru yönlendiriliyoruz.

Peki neye para yatırmaya değer?

Gerçekten hayallerinizi gerçekleştirmeye, içten dileklerinize yatırmaya paranız mı yok, yoksa değişime, gelişime karşı olan korkunuzun dışa yansıması mı para.. “Ben aslında korkmuyorum, ama param olsa yapardım” mı? yoksa  “korkuyorum ve evet, parayı bahane gösterebilirim, kimse beni ayıplamaz, yargılmaz, yadırgamaz, zaten yapsam da çok yargılanacağım, eleştirileceğim, bari parayı bahane göstereyim, %99 içinde kalayım”. Hangisi kolay? Sosyal varlıklar olduğumuz için toplumun kabulünü alıp, yapmak istediklerimize, büyüme heveslerimize bir iç geçirip oturmak daha kolay değil mi?

“Eğer fırsat varsa ani ve radikal değişimler yapmaktan çekinmeyin ve dikkatli düşünmenin ardından onun doğru bir fırsat olduğunu sezeceksiniz; fakat bunu yapmanın mantığını anlamadığınız ve şüpheye düştüğünüz zaman ani ya da radikal değişimde bulunmayın.”

“Hatalar hızlı hareket etmekten ya da şüphe veya korku duygularıyla harekete etmekten ya da bütüne daha çok yaşam sağlayan, aza hiç değer vermeyen Doğru Harekterin unutkanlığından kaynaklanır.” Wallece Wattles

Önerim:

Bu hafta kendinize bir bütçe hazırlamaya davet ediyorum!!! Evet yanlış anlamadınız, sizin bütçeniz… Bir işveren değilsiniz, bir iş sahibi değilsiniz, patron değilsiniz evet anladım, ama yine de bir bütçe hazırlamanızı istiyorum. Kendiniz için, iş sahibi ve patronsanız da hazırlayın. Sizin bütçesi ile şirketin bütçesinin ayrı olduğunu zaten biliyorsunuzdur değil mi…

Kazancınızın ilk %10’unu kendinize ayırın;

Bunu hak ettiniz. Sonra, bu sene ne olmak istiyorsunuz? Evet, eski siz olarak mı devam edeceksiniz, yenilenecek misiniz, işinizi, bakış açınızı yenileyecek misiniz? Yenilenmek bir yatırım işidir.

Önce kendinizi yenilenmeye alın, sonra çevrenizi. Sürekli güncel ve yeni kalmak için ayda kendinize %10-15 arası gelirinizden ayırıyor musunuz bakın. Ayırmıyorsanız ufak ufak denemelere başlayın. Sonra yeni normaliniz haline gelecek ve olmak istediğiniz kişiye doğru kendinize daha güvenerek ilerlediğinizi göreceksiniz.

Yurtdışına çalışmaya ilk gittiğim zamanlar, büyük birşey alacağımda ilk sordukları “bütçeniz ne kadar?” idi. Ne bütçesi? Benim alışkanlığım piyasa koşullarına göre araştırma yapıp, bir de almak istediklerime bakmak idi tabii  kıstasım “önemli olan acil ihtiyaçlar”dı. Onun haricindekiler ihtiyaç değil istek ve isteklerinde bastırılması ve tutumlu olması gereken şeylerdi. Tabi bastırılan duygular sonra bir yerlerden patlayarak çıkar. Gerekmediği zaman istemediğim kadar alışveriş yapmak gibi..

Sonraları gerçekten istediğim ve ihtiyacım olan şeylere doğru yatırımlar yapmamış olmaktan dolayı kayıplarımı görünce sizleri bu konuda tecrübelerime istinaden uyarmayı gelişim adına bir borç biliyorum.

Kimi memnun etmek için yatırım yapmaya değer?

Gerçekten küçük büyük yatırım kararlarımızı gerçekten neye ihtiyacımız olduğu neyi yaratmayı arzu ettiğimize göre mi veriyoruz? Her vermediğimiz kararın hayatımızdan kaç yıl ve kaç umut çaldığını biliyor musunuz? Eğer yapmak istediklerinize gerçekten değer verip yapmaya başlasaydınız, yapmadıklarınıza dönüp baktığınızda ne kadar vakit kaybettiğinizi görürdünüz.

Geçen giden zamanlar geri gelmiyor. Onun için zamanında bizi büyütecek adımları atıp, hayalleri ve yaratıcı enerjimizi gerçeğe dönüştürmek gerek. Yoksa geçen giden zamanın ve hayatın seyircisi olmaktan ileri gidemeyiz.

Paranın tamamen enerji ve duygusal olduğunu, duygularımıza göre yatırım yaptığımızı, hele de duygularımızla bağlantıda değilsek doğru dürüst bile yatırım yapamadığımızı, ya da duygularımızı yönetemeyerek aşırı duygusal hareket ettiğimizi söylersem ne dersiniz?

Para enerjidir, duygularınızda öyle; ikisini de güzel yönettiğinizde zengin ve keyifli bir hayat sürmeniz muhtemeldir.

Size tamamen mantığınıza göre alışveriş yapın diyemiyeceğim, öyle bir dünya yok çünkü. Deneyin ne kadar sıkıcı olduğunu görürsünüz.

Bunun için size önerim bu hafta kendinize zaman ayırın ve hayallerinizi yaratacak bir bütçe yapmaya başlayın.

Eğer bütçenize detaylı bakmak ve yaratıcı enerji ile arzu ettiklerinizi gerçekleştirmek için hazırlamak ve uygulamak istiyorsanız, sizin için hediye olarak hazırladığım çalışmayı kullanarak bütçenizi hazırlayın. Bütçe çalışması için tıklayın….

İyi haftalar dileklerimle…

Nilgün YETİŞ
Başarı ve Dönüşüm Koçu