Yüksek Özgüvenin Formülü

Haftalık Bültenime üye olanlar sizlere yaptığım bir ankette en fazla yazmamı istedikleri konunun başında özgüveni yükseltme, ikincisi iş yaşamanıda başarılı olma geliyor.

Bu nedenle ben de hafta sonuna girmeden son yazımı Özgüven üzerine yazmayı tercih ettim.

Özgüven, üzerinde çok konuşulabilecek çok taktik verilebilecek bir konu. Ancak bana göre, araştırmalarıma göre tek bir önemli formülü var; o da KENDİNİ SEVMEK.

Evet, doğru duydunuz, “Kendini Sevmek”. kendinizi olduğunuz gibi, her halinizle, yanlışlarınız, doğrularınız, eleştirdiğiniz noktalarla sevmekten başlıyor. Bir ebeveynin çocuğunu sevdiği ve desteklediği gibi, koşulsuz…

Kendini sevmemek şöyle bir durumu doğuruyor; yapmak istedikleriniz için yeterli olmadığınız ya da hakkınız olmadığı inancı.

 • Yeterince iyi değilim,
 • Yeterince zeki değilim,
 • Yeterince girişken değilim,
 • Yeterince bilmiyorum,
 • Yeterince zengin değilim,
 • yeterince güzel değilim, yakışıklı değilim, uzun boylu değilim…. vs

Düşünün, gün boyu bu sözleri kendinize söyleyip durursanız gün sonunda ne hissedersiniz. “Yetersizlik”… Omuzları düşmüş, aksiyon almaktan uzak bir yetersizlik duygusu… Sonra da şartları ve imkanları suçlamaya başlarız. Tanıdık geldi mi size?

Kendinizi gerçekten koşulsuz sevmeyi başardığınızda yaydığınız enerji değişir ve iş ve yaşamda istediğiniz ilişkileri ve işleri kendinize çekme şansınız yükselir. Nasıl mı?

Amerikalı  tanınmış ve kitapları Türkçe’ye de çevrilmiş Piskolog David Richo gerçek oldun bir sevginin 5 elementini şöyle belirtmektedir;

 1. İlgi; Kendinize ilgi gösterin. Anda olun ve içinizden geçenlere, ihtiyaçlarınıza kulak verin. Hissettiklerinizi es geçmeyi bırakın. Yorulduğunuzda, acıktığınızda, birşeye ihtiyacınız olduğunda kendinizi can kulağıyla dinleyin.İlgi alanlarınız geliştirmeye yatırım yapın, destekleyin.
 2. Kabul; Kendiniz olduğunuz gibi kabul edin. Duygularınız ne kadar kabul etmesi zor gelse de anlayış gösterin, size işaret ettiklerinin hediyelerini alın.
 3. Takdir; Başarılarınızı, hayallerinizi, özlemlerinizi küçük, büyük takdir edin. Hayal etme, arzu etme hayatta olduğunuzu, düşünebildiğinizi ve yaratım istediğinde olduğunuzun göstergeleridir, dinleyin. Kendinizi takdiri bazen kendi omzunuzu sıvazlama, bazen bir külah dondurma alma, bazen çalışmaya ara verme şeklinde yapabilirsiniz.
 4. Duygusal Yakınlık; Kendinizle bir arada olmaktan, yalnız kalmaktan korkmayı bırakmaktır. İnsanın bilinçlenmeye başlamasından itibaren en yakın ilişkisi kendisiyle olan ilişkisidir. Kendinizle bir arada olmaktan keyif almayı geliştirin. Kendinizle başbaşa kaldığınız randevular geliştirin. Uzun bir yürüyüş, bir müzik dinleme saati, yazı yazmak ya da kitap okuma anları, düşünme anları olabilir.
 5. İzin Vermek; Kendinize ve başkaların oldukları gibi olmalarına izin verin. Mesela sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız ve içiniz bir  türlü almıyor ise illa da çalışmak zorunda olduğunuz düşünerek daha da kendinizden kopmayın, ruhunuza daha uygun bir iş bulun.

Şimdi, “bunları ben ebeveynlerimden görmedim ki, nasıl olacak bilmiyorum da” diyebilirsiniz. Bu durumda yapılacak en iyi iki şey:

 1. Sevgi ile ilgili kitapları okumak; seminerlere, eğitimlere katılmak,
 2. Okuduklarınızı, öğrendiklerinizi cesurca uygulamak,

“Yaşam cesurları sever.” Nil Gün

Sabah aynaya baktığınızda kendinizi sevdiğinizi söyleyin. Kendinize gülümseyin. Gözlerinizin içine bakın, gülümseyin ve “Seni seviyorum. Günaydın, seni gördüğüme memnun oldum.” Basit, ama güçlü bir egzersizdir.

Türkiye’de Akdeniz insanı olmamıza rağmen insanlar birbirinin gözlerinin içine bakmaktan çekinir. Neden acaba? Olduğu gibi görünmekten korktuğumuzdan mı, kendimiz olma utangaçlığımızdan mı?

Bu konuda Kişisel Gelişim öncülerinden Louise Hay’ın şu videosunu seyretmenizi ve uygulamanızı öneririm;

Kendinize bugünden itibaren şu olumlamaları söylemenizi özellikle öneririm;

“Kendimi olduğum gibi seviyor ve kabul ediyor ve destekliyorum.”

“Kendimin her koşulda yanındayım.”

“Seviyorum ve seviliyorum.”

“Herkes benimle çalışmak için can atıyor.”

“Herkes benimle arkadaş olmak istiyor.”

“İş arkadaşlarım tarafından seviliyor ve takdir ediliyorum.”

“Kendim olmaktan memnunum.”

“Kendime güveniyorum, sorunlarıma çözüm bulma kapasitem her geçen gün artıyor.”

“Kendim olarak sevdiğim işi yapıyor ve tahminimin üzerinde kazanıyorum.”

Eğer bu noktalarda değiştirmenizin ve geliştirmenizin yüksek hayrınıza olduğunu hissettiğiniz alanlar var ise çekinmeyin belirleyin ve bugünden geliştirmeye başlayın. Gerekirse profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Özgüven geliştirme ile ilgili sorularınız olur ise bana nilgun@nilgunyetis.com’a e-mail yazabilirsiniz,

Güzel günler dileklerimle,

Nilgün Yetiş

Başarı ve Dönüşüm Koçu

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak için tıklayın…