Yeniden Doğuş Rönesans Şehrine Yolculuk

Bu hafta Business Mastery Eğitimi’min son kısmı için Floransa’ya gidiyorum. Rönesansın doğuş yerine. Eğitimim on-line kanalları kullanarak iş yapış şeklinde ustalaşmak üzerine. Bu eğitimi almaya karar verirken tekrar Floransa’ya gitme ihtimali de cazip geldiğini itiraf edeyim.

Eğer uluslararası iş yapıyorsanız kendinizi e-ticaretden uzak tutamazsınız. Ulusal bir iş bile yapsanız işi devam ettirmek ve büyütmek için, e-ticarete başlamak durumundasınız. İşinizi e-ticaretten uzak tutarsanız bir şekilde lokal ve küçük kalmaya kendinizi mahkum etmiş oluyorsunuz.

Eğitimle, Rönesansın ne ilgisi var diye sorabilirsin, ya da bu yazıyla..

florance-4Bence çok… Rönesans yeniden doğuş demek… 15. yüzyılda İtalya ve Floransa’da başlayan bu süreç, aynı yüzyıl içinde bilim edebiyat ve sanat alanında yenilikler ile bütün Avrupa’ya yayıldı.

Şimdi de böyle bir dönemdeyiz. İş yapış şekilleri değişiyor, Meslekler değişiyor, meslek değiştirmeler artıyor, dünya düzeni değişiyor. Aslında Dünya bir taraftan yeni bir Rönesansa hazırlanıyor ve kimi ülkelerde de yaşanıyor. Kimi ülkeler çok rahat ve kolay geçti ve geçiyor;  sanata, bilime, teknolojiye ve insana verdikleri önem derecesinde başarılı oluyorlar.

Bildiğiniz Rönesansın gelişimini destekleyen ticaret ile uğraşan bir aile var; MEDİCİ Ailesi. Sadece sanatçıları değil, yaratıcılığı, serbest düşünmeyi ve bilimi desteklemeleri neticesinde Rönesans bu kadar ilerliyor. (Frans Johansson’un, Türkçe’ye “Yaratıcılık ve İnovasyon” olarak çevrilmiş olan  The Medici Effect kitabı yaratıcılık ve inovasyona yatırım yapmakta zorlanan firmalara fikir değiştirmelerinde  yol gösterici olması açısından okumalarını öneririm.)

Şimdi de işini geliştirmek isteyen iş sahiplerinin çok yönlü bakabilmesi gerekiyor ki çalışanlarını doğru yönlendirebilsin.

Floransa’ya en son 2005 yılında gitmiştim. 10 yıl geçmiş. Katar Havayolları’ndan ayrılıp Türkiyem’e dönmeye karar verdiğimde, kendime 3 yıllık çalışmanın ödülü olarak -çok gitmeyi istediğim- İtalya gezisi armağan etmiştim. O İtalya gezimden sonra, ruhen gençleşmiş, dinçleşmiş, daha canlı ve keyifli bir halde Katar’dan evimi toplamaya ve işle ilgili son sorumluluklarımı tamamlamaya dönmüştüm.

[bctt tweet=”Doğru yerlere yapılan seyahatler insanı kendine döndürür. “]

 

florance-3Dünyanın sanat başkenti Floransa’da Rönesans’ın ünlü dehaları Dante, Boccacio, Giotto, Donatello, Botticelli, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Celluni ve Machiavelli’ninin eserleri her yerde karşınıza çıkar ve sizi hayretlere düşürür. Gezip görülecek 70’e yakın müze, 24 tarihi kilise, pek çok mağaza, restoran, meydan ve tarihi eser dolu sayısız sokağı ile sizi ruhsal, görsel, fiziksel ve duygusal besleyen bir yerde olmanın keyfini yaşamayı sabırsızlıkla bekliyorum.

spark2

Yeniyi yaratmak, işinizi geliştirmek, kendinizin vizyonunu geliştirmek için taze gözlerle bakmak, konfor alanından çıkmak gerekir. Gelişim konfor alanının dışındaki alanda yatar. Onun için eğer 2016’da fark yaratan bir yıl olmasını istiyorsanız, bugünden hayalleriniz ile bağlantı kurmaya ve güçlendirmekte fayda var.

[bctt tweet=”Farklı yerlere seyahat ve farklılıklar içinde olmak yaratıcılığı geliştirir.”]

Ve eğer işinizi online ortamda geliştirmek, uluslararası alanda daha iyi işler yapar hale gelmek istiyorsanız, kendinize zaman verip konfor alanınızdan bu hafta sonu Floransa’ya hedeflerinizi belirleme koçluk çalışmasına gelmeye karar verebilirsiniz.

Güzel bir hafta dileklerimle,

Nilgün