Linkedin’de Kişisel Markanızı Nasıl Yaratırsınız?

Linkedin’den iş ve profosyonel iletişim ağı olmasına rağmen, ülkemizde  kimileri tarafından yanlış ve eksik kullanıldığını gördüğüm için,  kendi kazanımlarımdan da bahsederek, doğru kullanım farkındalığı yaratma ve kendi markanızı oluşturmada yapabileceklerinizi belirtmek adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Linkedln’in sosyal medyada sizin profosyonelliğinizin göz önüne sunulduğu önemli bir alan olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Linkedln’i profosyonel kullanan ve doğru takipleri yapanlarınızı şimdiden tebrik ediyorum. Kazananlar arasında olduğunuzu bilin.

Çoğu teknolojik ürün gibi Linkedln’in gerçek anlamada kullanılmasına ülkemizde geç başlanıldı. Akdeniz insanı olmamızdan mıdır nedir, bazılarımız çok görsel ve magazinsel içerik görmedikleri için, Linkedln profili açmaya, hele de güzel bir şekilde açmaya imtina ediyorlar.

Kendi çalışmalarımdan gözlemim, Linkedln’in kullanımında genç kesimin yavaş kaldığı, orta yaş çalışanın ise bağlantı ve profosyonel görüntü oluşturmada çekimser kaldığını görüyorum. Linkedin’in gerçek amacına uygun şekilde kullanılırsa birsürü fırsatı ayağınıza getirdiğini ben kendi deneyimlerimden gördüm.

Amacım;

  1. Linkedin’i doğru kullanan Türk profesyonellerin sayısının artmasına katkıda bulunmak,
  2. Gençlerin hayata küskünlük ve fırsat fakiri olduklarını düşünmeyi bırakıp, sosyal ortamda -sadece vakit geçirmek yerine- profesyonel görünme becerilerini de geliştirmelerini teşvik etmek,
  3. Mevcutta profesyonel olarak bir yerde çalışan, “yaşım geçti, işim bitti” diye düşünenlerinizin Türkiye ve dünyaya açılmalarını ve dünyanın sandıkları kadar küçük olmadığını görmelerine pencere açmak,
  4. İş sahiplerinin, özellikle küçük iş sahiplerinin kalitesiz reklam yapma yerine, profesyonel kimlikleri ile görünmeleri ve dünya çapında ağlarını geliştirmelerini istiyorum,
  5. Orta ver büyük ölçekli firmaların da linkedln’in etkin kullanarak hem kendi tanıtımlarını yapmalarını hem de doğru profesyonelleri kendilerine çekmelerini istiyorum.

“Kendiniz olun, çünkü herkes çoktan alındı”. Oscar Wilde

Benim Linkedln hikayem:

Bundan 4 sene önce, Linkedln’i çok daha etkin kullanmaya başladım ve iş tekliflerinden tutun, iş bağlantılarına ve müşterilerimin beni bulmasına kadar çok faydasını buldum. Hem de çok fazla sıkıntı çekmeden.

Ben Linkedln’e nasıl girdim?

İşimin rutinliğinden sıkıldığım dönemlerden birinde -aynı işe git gel, aynı insanları gör-. Birgün SSK’da bir işim vardı, sıramı bekliyordum, sıkılmıştım ve vakti etkin kullanmak için internette gezinirken linkedln’i incelemeye başladım ve dünyadaki havacılıkdan insanlarla bağlantı kurmanın eğlenceli olabileceğini düşünerek bağlantı istekleri göndermeye başladım.

İlk hevesim nekadar çok iş ortamından bağlantım olursa o kadar daha iyi bir iş imkanını oluşturma idi. Daha sonra bir sürü yönetim ve iş konusunda uzmanların yazılarını paylaştıklarını ve sürekli yenilenen yayın akışı olduğunu görünce gün içinde işten ara vermek istediğimde zaman zaman makaleleri okumaya başladım.

Daha sonra grupları keşfettim, ilgi alanım havacılık olduğu için havacılık ile igili gruplara üye oldum, heyecan verici yeni bir alan keşfetmiştim. Soruları ve tartışmaları takip ettiğim hatta soru sorduğum oldu. Bu arada uluslararası bir havacılık firmasının Türkiye ofisinden çalışmak üzere Linkedin üzerinden iş teklifi aldım. Görüşmeye de gittim. Sonra gruplardaki iş ilanlarını takip ettiğim oldu.

Unutmayın ki Linkedin sosyal ortamda çok iyi ve kaliteli bir iş ağı (networking) kurma alanıdır.

Ben de kendi koçluk işimi kurunca hem iş yaşamındaki insanlara ulaşmak, hem yazılarımı paylaşmak için Linkedin’i kullanmaya başladım.

Bu arada, işten ayrıldığımı duyan birkaç havacılık firması benimle çalışmak istediklerini, telefonum ellerinde olmadığı için Linkedln’den ulaşabildiklerini söylediler, Harika değil mi?

İlk işten ayrıldığım sıralarda, yurtdışından havacılıktan üst düzey bir yönetici, Linkedln profilini incelememi ve düzeltmek için önerilerde bulunmamı istedi. Bulundum ve kendisi bir süre sonra daha iyi bir işe geçti.

Şunu bilin ki, bu fırsatlar benim için varsa sizin içinde var.

Bu nedenle Linkedin’den iyi sonuçlar almak için şunlara dikkat edin:

1- Profosyonel bir fotoğrafınızı koyun, havuz başında ya da masabaşında arkaya kaykılmış bir vaziyette ya da bir özçekim (selfi) değil,

2- CV’nizi elinize alın ve gözden geçirin, sizi profosyonel şekilde yansıtıyor mu? CV’nizi Linkedin’ öz bir şekilde yansıtın.

İnternetteki iyi CV hazırlama ile ilgili makaleleri okuyun, uygulayın, Türkçe ve İngilizce CV’nizi hazırlayın. Eğer uluslararası alanda çalışmak istiyorsanız bilgilerinizi mümkün olduğunca İngilizce ya da çalışmak istediğiniz ülke dilinde yazın. bana sorarsanız nekadar çok İngilizce olursa  o kadar iyi. Gerekiyor ise profosyonel yardım alın,

3- Proaktif olun, arkadaş ağınızdan bağlantılarda bulunun. Bağlantı kurmaya davet edin,

4- Uzmanlık alanlarınızı belirleyin, az ve öz bilgileri paylaşın, ortaya karışık bilgi sunmak sizi sempatiklikten ziyade antipatik gösterebilir.

5- Yaptığınız yayınlarınız, ödülleriniz, başarılarınız varsa belirtin, paylaşmak isteyeceğiniz sunumlarınız varsa da ekleyebilirsiniz,

6- Arkadaşlarınızın yeteneklerinizi onaylamalarını (endorsement) etmesini isteyin; daha sonrası kendiliğinden gelecektir. Siz de arkadaşlarınızı doğru olduğuna inandığınız alanlarda onaylayın (endorsement) edin,

7- Daha önceki çalıştığınız yerlerdeki arkadaşlarınızdan, yöneticilerinizden Linkedin üzerinden tavsiye yazısı (recommendation) alın. Siz de inandığınız kişilere yazın. Sosyal medya’da gerçekten etkili bir markanız olmasını istiyorsanız gerçekten güven faktörüne dayalı olduğunu her zaman hatırlayın. Sosyal medya eski tip güvene dayalı iş yapmanın yeni versiyonu.

8- İlgi alanlarınıza yönelik gruplarda aktif olun, hatta kendi grubunuzu kurun.

9- Paylaşımlarda sosyo-ekonomik, politik ya da facebook paylaşımlarından ziyade işiniz ile ilgili ve genel kültür konularına değinmenizi tavsiye ederim,

Etkin iş ağınızın ve bağlantılarınızı geliştirdiğiniz, başarılı bir Linkedln profili ve kullanımı diliyorum.

Bunun sonucunda yeni iş teklifleri gelirse şaşırmayın. Başarı hikayelerinizi benimle de paylaşırsanız memnun olurum.

Nilgün Yetiş / Dönüşüm Koçu