Parasal Bilincin Geliştirilmek için Okunması Gereken 11 Kitap

Yaşamında belki istediğin noktadasın, belki istediğin noktaya geldin ama bundan sonrası ne bilemiyor ve biraz da bulanık geliyor olabilir. Aynı yerde saymaya, yatırım yapmaktan endişe etmeye ya da artık hayatı ve işi sorgulamaya başlamamış olabilirsin.

İnsanın hayatında döngüler, öğrenme eğrileri vardır; kimi bize öğretilmiştir, kimini biz yönetiriz. Büyüdükçe, yaşamımızın sorumluluğunu ele aldıkça öğrenmek ve uygulamak, bize kalmıştır.

Arzu ettiğiniz yaşam stilini özgür bir şekilde oluşturmak için finansal zekanın geliştirilmesi çok önemlidir, ancak çoğunlukla da es geçilir. Çünkü;

  • Kültürümüzde para konuşulması pek sevilmez. Hatta çocukların yanında fazla konuşulmaz da; konu komşuya anlatmasın, aile sırları bilinmesin istenir;  çocukların kafası karışacağı düşünülür. Ebeveyn böyle yaparak bir taraftan parasını ve çocuğunu korumaya çalışılırken bir taraftan da farkında olmadan çocuğun finansal zekasının gelişmesi engellemiş olur. Diğer zeka çeşitleri gibi finansal zeka da üzerinde çalışılarak geliştirilir, ne kadar erken yaşta başlanılırsa o kadar iyidir.
  • Aile geleneğinizde para konuşulması yasak ve ayıp idiyse de çok geç kalmış sayılmazsınız yine de okuyabilir, kendinizi geliştirebilir, para yönetim ve kullanım farkındalığınızı arttırabilir böylece siz para için çalışmayı bırakabilir, paranın sizin için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Finansal başarı kaslarınızı geliştirmeniz için yapacağınız en önemli çalışmalardan birisi öncelikle ilginizi bu alana yöneltmeniz ve bu konuda kitaplar okumaya başlamanızdır. Bunun yanında zenginlik, zengin insanlarla ilgili olumsuz inanç kalıplarınız var ise bunları en azından etkisiz hale getirmek için çalışmanızdır. Kimbilir bu negatif bilinç kalıplarınız yüksek potansiyeliniz ile yaşamanızı, üretmenizi ve hayattan keyif almanızı engelliyor olabilir.

Finansal zekanızı geliştirmeniz için çok önemli kitaplar önereceğim, birkaç tanesini bile okuyup hayatınızda uygulamaya geçirmek hayata ve para yönetimine bakış açınızı değiştirecek:

1-Dostum Para- Phil Laut –

Bu kitabı bulabilirseniz özellikle almanızı öneririm.

Dostum Para’yı da özellikle egzersizlerini, olumlamalarını yapmanızı böylece ailenizden, toplumdan ve çocukluk ve yetkişkinlikte yaşadıklarınızdan kabul ettiğiniz kısıtlayıcı düşünceleri temizlemeniz için çok önemli bir kaynaktır.

2- Artık Zen-ginim – Aykut Öğüt

Eğlenceli bir anlatım dili olan Aykut Öğüt bu kitabında pratik ama düşündürücü bilgiler ile değerlilik, varlık, bolluk bilincininiz üzerinde duruyor. Tekrar tekrar okunacak bir bolluk çalışma kitabı.

3- Zengin Olma Bilimi- Wallace D. Wattles

Yukarıdaki kitapları bir ders kitabı gibi düşünün ve hem okuyun, hem uygulayın, daha felsefesini anlatan Zengin Olma Bilimi, Düşün ve Zengin Ol, tekrar tekrar okunması gereken kitaplar, ki zihne işlesin. Zihnimiz tekrarlarla öğrenir. Eğer zihnin bu özelliğini es geçerseniz okuduklarınızın, çalıştıklarınızın zihninize, hücresel seviyete (DNA seviyesine inmesine) ve inançlarınızı olumlu yönde değiştirmesine etki edemezsiniz.

4- Milyoner Aklın Sırları- Harv Eker

Harv Eker, kendisi seri halinde iş kurup, batırıp, yeniden kurduğu, başarılı olduğu için bir süre sonra artık zengin zihne sahip olmayı ders ve seminer olarak dünya çapında anlatmaya başlamış bir kişisel gelişim öğretmenidir.

5- Zengin Baba- Yoksul Baba- Robert T. Kiyosaki

Paranın matematiğini, gelir-gider dengesini anlamanız ve varlıklarınıza artık zengin bilinç seviyesi ile bakmanız için özellikle kitabın ilk yarısını okumanızı öneririm. Son kısımdaki öneriler sizin hayat görüşünüz ile uygulamaya karar vereceğiniz yöntemler olduğunu düşünüyorum.

6- Parasal Zeka- Hakan Turgut

Bizden biri, kişisel gelişim uzmanı Hakan TURGUT’un yukarıdaki kitapların bir kısımın özetleyen faydalı bir çalışması.

7- Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill 

Amerikan tarzı başarıyı anlatan, okunması zor ama tekrar tekrar okunduğunda faydalı olduğu belirtilen başarı ve zenginlik kitabı. Bu kitabı okurken para ile ilgili yoğun yönlendirme rahatsız eder ise, önceliğe hizmet etme aşkını koyarak faydalanmaya gayret etmenizi öneriririm.

8- Babil’in En Zengin Adamı- George S. Clason

Babil’den dersler öğrenmek ister misiniz? Babilliler parayı nasıl kullanırdı, siz hangi dersleri alabilirsiniz, keyifli okunacak bir kitap.

9- Cebinde Mucizeler Yarat– Özlem Denizmen

Para yönetimi hakkında pratik bilgiler sunan, finansal okur-yazarlığınızı arttıracak bir kitap.

10- Dünyanın En Büyük Satıcısı– Og Mandino

Satış yöntemlerini masalsı anlatımla, kısa bir dille anlatmış Og Mandino. Basıldığında ülkemizde de hit olmuştu. Basit ama başucu kitabı olabilecek bir kitap.

11- Sapiens- Hayanlardan İnsanlara-Yuval Noah Harari

Bu kitabı özellikle paranın tarihini anlamanız, para sisteminin neden işlediğini, ticarette güveni teşkil etmek için nasıl kurulduğunu görmeniz açısından çok faydalı bölümleri olan bir tarih kitabı.

Finansal zekanın geliştirilmesi ile ilgili kitaplar çok ağır finans, muhasebe kitapları değil, para yönetim yöntemlerini ve bilincini geliştirmeye yönelik kitaplar. Zekanın gelişme kapasitesi aynı zamanda bilinç seviyesidir. Bilinç seviyesi de okuyarak anlayarak ve korkuların üzerine giderek geliştirilir. 

HEDİYEM: Bunun yanında, beni takip eden sizlere hediye olarak hazırladığım arzu ettiğiniz hayatı oluşturmaya destek olan YARATICI BÜTÇE çalışmasını indirmek için tıklayın….

Nilgün YETİŞ

Başarı ve Dönüşüm Koçu

İlgili diğer yazılarım:

1- Kıtlık Bilincinden Bolluk Bilincine Doğru, 2- Bolluğun Önündeki Engeller, 3- Kazançlı bir 2015 için 7 önemli Taktik4- Finansal Başarı İstiyor musunuz?, 5- Arzu Ettiğiniz Hayatı yaratmak için Sahip Olduğumuz 7 Önemli Enerji