Dönüşüm Koçluğu

Dönüşüm Koçluğu, koçlukta yeni bir alan olup, çeşitli yöntem ve teknikleri kullanarak kesin ve kalıcı sonuçlar almak için danışanı daha derin dönüşümsel çalışmalar yapmaya teşvik eder.  Kişinin yüksek potansiyelini açığa çıkaran kalıcı dönüşümü hedefler. Bu nedenle “Derin Koçluk” diye de adlandırılabilir.

Dönüşüm koçluğu kimler içindir:

1- Kendisini daha iyi tanıyıp, kendiyle bağlantısını kuvvetlendirerek anlamlı bir hayat ve anlamlı iş isteyen kişiler,

2- girişimci ruhlu olup, kurumsal hayattan ayrılıp kendi işini kurmak isteyenler;

3- İşinde, mesleğinde biryerlere gelmiş, artık benim için başka ne mümkün sorgulamasında olan, ya da iş- yaşam tatminsizliğinde olup yeni bakış açıları, yeniyi yaratmayı arayanlar,

4- Yaşamda bazı olaylar, döngüler tekrar ettiğini görüp, o döngülerden çıkmak için nelerin mümkün olduğunu arayanlar, hatta bunun için çeşitli metodolojileri aramış ama henüz sonuca erişememiş olanlar,

Bu kişilerin hayata ve iş hayatına yeni bir bakış açısı, yeni bir kimlik ve de kendileri ile daha sağlam bağlantı kurmalarını ve güvenle ilerlemelerini sağlar. Bunun yanında;

  • Liderlik becerilerini geliştirip kariyerinde daha iyi bir pozisyona geçmek isteyen,
  • İş yaşamındaki karşılaştığı sorunlar, çatışmalar, stres, ilişki yönetimi konularında davranışsal dönüşüm ile etkisel olmak isteyenler içindir.
  • İş sahibinin ve yöneticilerin işindeki sorunlarla başa çıkması ve işini yeni seviyeye taşıması, ekibini kırmadan dökmeden sağlıklı şekilde yönetmesi için zihinsel, duygusal, ruhsal dönüşüm geçirmesi gerekir ki yeni seviye işlere, müşterilere, taleplere adapte olabilsin ve karlı ve tatminkar sonuçlar elde etsin,

“Kendi içimize dönüp baktığımızda ve kendimize inanmaya başladığımızda dönüşüm başlıyor. Brijesh Singh”

Kullanılan yöntemler ve teknikler pozitif psikoloji, koçluk teknikleri, beden- zihin – ruh farkındalık çalışmaları, sanat çalışmaları, enerji psikolojisi, çekim yasası, evrensel yasalar gibi çeşitlilik gösterir ve kararlı, ölçülebilir, danışanda ciddi farklar yaratmayı hedefler.

“Gerçek dönüşüm, gerçek dürüstlüğü gerektirir. İleriye gitmek istiyorsanız, kendinize dürüst olun.”

Dönüşüm Koçluğunun hedefi;

Danışan çıkmazda ve korku dolu hissettiği veya onu hareketsiz bırakan düşünceleri, durumları ortaya çıkarıp, gerçek gücüne ve kişiliğine dönüşmesine ve potansiyellerini, yetkinliklerini etkin kullanıp hayatında elde etmek istedikleri hedeflerine ulaşamalarına yardımcı olmaktır. Sonuçta danışan içsel gücü ile parlamaya ve kendi gücünü  ve hediyelerini fark ederek yaşamaya başlar…

Dönüşüm Koçluğu bireysel gelişim ve performans alanında en son yöntemleri kullanarak geçmişten gelen halen ilerlemenizi etkileyen farkında olduğunuz ya da olmadığınız olayları tamamlanmasına ve gerçek bireysel gücün ve enerjinin ortaya çıkmasını sağlar.

“Gerçek dönüşüm, radikal eylem gerektirir.” Daniel Waters”

 Benim Koçlukla tanışmam;

2005 yılında Katar Havayolları’ndaki 3 yıllık çalışmamı bitirip, artık Türkiye’ye dönme kararı verdiğimde, yurda dönüşte elime geçen bir dergiden öğrenmiştim. Heves ve merakla okuduğum yazı sonrasında “ne kadar güzel bir meslek, insanların potansiyellerini ortaya çıkarmaya odaklı, bu tam bana göre bir işmiş aslında” diyerek bir de arkadaşıma heyecanla anlattığımı hatırlıyorum.

Katar’dan dönmemde, iş hayatında uluslararası alana çıksan da bayan bir mühendis olmanın zorlukları, “fırsat eşitsizlikleri” ve havacılık sektörünün erkek egemen olmasından kaynaklanmasının  zorlukları etkili olmuştu. 2004’de İngiltere’de Boeing’in düzenlediği “Kazalardaki İnsan Faktörleri” konulu bir seminere gittiğimde daha çok kadın mühendis/profesyonel ile karşılaşma olasılığımın fazla olduğunu sanırken 100 kişiden katılımcı iki bayandan birisi ben idim.

2005’de yurda dönüşümde, alışılmış yolu seçtim ve mesleğime devam ettim. Sonra iş hayatında yaşadığım zorluklarla başa çıkmak için kendime yatırım yapma ihtiyacını farkettim. Kendi gelişimimi desteklemek için aldığım eğitimler bir süre sonra ilgi alanına dönüştü ve Katar dönüşü çakan kıvılcım en sonunda 2013 sonunda alevlenerek artık kurumsal ortamın daratlıcı yapısına daha fazla dayanamayıp kendi işimi kurmaya dönüştü. Neden koçluğu seçtiğimle ilgili detay bilgiyi web sitemde “BEN” sayfasından okuyabilirsiniz.

Kimden koçluk almalı derseniz:

Bu konuda daha detay yazmayı da düşünüyorum ama en azından şunu söyleyebilirim, kendi de dönüşüm yolculuklarına çıkmış, tamamlamış ve daha ilerisine devam eden birisinden almanızı tavsiye ederim.

Ben dönüşümde “Anlamlı İş – Anlamlı Yaşanm ile Başarıyı” seçtim. Dönüşümlerin başarıyla sonuçlanmasını arzu ediyorum, bunun için vizyon tutuyorum ve bu nedenle Başarı Koçu olarak adlandırıyorum kendimi. Kendi potansiyellerini aktive ederek arzu ettiği anlamlı hayatı ve işi yaratmak isteyen profesyonellere yardımcı oluyorum.

Eğer dönüşümünüz, yeni seviyeye geçmeniz için koçluk almaya kararlı iseniz ön görüşme planlaması için tıklayın….

Kendi menkibenizi yaşadığınız günler dileklerimle,

Nilgün YETİŞ
Dönüşüm Koçu

Benimle çalışanlar neler dedi, okumak için tıklayın….