Dönüşüm Koçluğu Nedir?

Dönüşüm Koçluğu -Transformational Coaching-, koçlukta yeni bir alan olup, çeşitli yöntem ve teknikleri kullanarak kesin ve kalıcı sonuçlar almak için danışanı daha derin dönüşümsel çalışmalar yapmaya teşvik eder.  Bu nedenle “Derin Koçluk-Deep Coaching” diye de adlandırılabilir.

“Kendi içimize dönüp baktığımızda ve kendimize inanmaya başladığımızda dönüşüm başlıyor.” Brijesh Singh

Kullanılan yöntemler ve teknikler pozitif psikoloji, beden- zihin farkındalık çalışmaları, sanat çalışmaları, enerji psikolojisi, çekim yasası, evrensel yasalar gibi çeşitlilik gösterir ve kararlı, ölçülebilir, danışanda ciddi farklar yaratmayı hedefler.

Gerçek dönüşüm, gerçek dürüstlüğü gerektirir. İleriye gitmek istiyorsanız, kendinize dürüst olun.

Dönüşüm Koçluğunun hedefi; danışan çıkmazda ve korku dolu hissettiği ve onu hareketsiz bırakan durumdan çıkarıp, gerçek gücüne ve kişiliğine dönüşmesine yardımcı olmaktır. Sonuçta danışan tüm gücü ile parlamaya ve kendi gücünü  ve hediyelerini fark ederek yaşamaya başlar..

Dönüşüm Koçluğu bireysel gelişim ve performans alanında en son yöntemleri kullanarak geçmişten gelen halen ilerlemenizi etkileyen farkında olduğunuz ya da olmadığınız olayları tamamlanmasına ve gerçek bireysel gücün ve enerjinin ortaya çıkmasını sağlar.

“Gerçek dönüşüm, radikal eylem gerektirir.” Daniel Waters

Benim Koçlukla tanışmam;

2005 yılında Katar Havayolları’ndaki 3 yıllık çalışmamı bitirip, artık Türkiye’ye dönme kararı verdiğimde, yurda dönüşte elime geçen bir dergiden öğrenmiştim. Heves ve merakla okuduğum yazı sonrasında “ne kadar güzel bir meslek, insanların potansiyellerini ortaya çıkarmaya odaklı, bu tam bana göre bir işmiş aslında” diyerek bir de arkadaşıma heyecanla anlattığımı hatırlıyorum.

Katar’dan dönmemde, iş hayatında uluslararası alana çıksan da bayan bir mühendis olmanın zorlukları, “fırsat eşitsizlikleri” ve havacılık sektörünün erkek egemen olmasından kaynaklanmasının  zorlukları etkili olmuştu. 2004’de İngiltere’de Boeing’in düzenlediği “Kazalardaki İnsan Faktörleri” konulu bir seminere gittiğimde daha çok kadın mühendis/profosyonel ile karşılaşma olasılığımın fazla olduğunu sanırken 100 kişiden katılımcı iki bayandan birisi ben idim.

2005”de yurda dönüşümde, alışılmış yolu seçtim ve mesleğime devam ettim. Sonra iş hayatında yaşadığım zorluklarla başa çıkmak için kendime yatırım yapma ihtiyacını farkettim. Kendi gelişimimi desteklemek için aldığım eğitimler bir süre sonra ilgi alanına dönüştü ve Katar dönüşü çakan kıvılcım en sonunda 2013 sonunda alevlenerek artık kurumsal ortamın daratlıcı yapısına daha fazla dayanamayıp kendi işimi kurmaya dönüştü. Neden koçluğu seçtiğimle ilgili detay bilgiyi web sitemde About sayfasından okuyabilirsiniz.

Kimden koçluk almalı derseniz: bu konuda daha detay yazmayı da düşünüyorum ama en azından şunu söyleyebilirim, kendi de dönüşüm yolculuklarına çıkmış, tamamlamış ve daha ilerine devam eden birisinden almanızı tavsiye ederim.

Ben dönüşümde başarıyı seçtim. Dönüşümlerin ve hedeflerin başarıyla sonuçlanmasını arzu ediyorum, bunun için vizyon tutuyorum ve bu nedenle Başarı ve Dönüşüm Koçu olarak adlandırıyorum kendimi. Kendi potansiyellerini aktive ederek arzu ettiği anlamlı hayatı ve işi yaratmak isteyen profosyonellere yardımcı oluyorum.

Bu yazının son sözü:

Bir arzum var; İş yerlerini yaşanabilir alanlara dönüştürmek. Gerçekten! Ruhsal, Fiziksel, Duygusal ve Zihinsel olarak yaşanabilir alanlara dönüştürmek. Bu dönüşüm de iş sahiplerinden başlayan bir dönüşümdür. Bu konuda çalışmak isteyen iş sahipleri ile görüşmek istiyorum. Bu konudaki çalışmalarım hakkında detay bilgi için sizi www.nilgunyetis.com adresine davet ediyorum, ayrıca nilgun@nilgunyetis.com adresinden irtibata geçebilirsiiniz.

Hepinize güzel bir gün dileğim ile,

Nilgün YETİŞ
Başarı ve Dönüşüm Koçu