Doyumlu ve Başarılı Hayat İsteyen Kadınların Okuması Gereken 11 Kitap

“Hayat bir bütündür; olduğunuz şekliniz, haliniz ve yaptıklarınızla.”

Kendimize biçtiğimiz roller veya biçilen roller, iç benliğimiz ile uyumlu değil ise stresli ve keyifsiz bir hayat yaşamamız kaçınılmazdır.

Kadın olarak hayatta ve iş hayatında başarılı, mutlu kendin olmak bazen aile, çevrenin baskıları ve beklentileri ile zorlaşabiliyor. Kadın kimliği, sadece ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde değil gelişmiş ülkelerde de hızlı bir evrimleşme içinde. Sanayileşmenin, kentleşmeye adaptasyonda aslında ruhumuz geride kaldı ve acı çekiyor. Verici, desekleyici, ve kırılgan kadın kendine biçilen roller; kendi arzuları ve arzulamadıklarına “EVET”in sıkışmasının sancısını çekiyor..

 

ny-flourishes-blue

Sadece gelişmekte olan ülkelerde değil gelişmiş ülkelerde de kadın kimliğini bulma ve özgür yaşamada sancılar çekiyor. Ve sağlıklı gelişim için eğitim ve öğrendikleriin uygulama şart. Bu noktada kadın erkek hepimize görev düşüyor. Görmek istediğimiz hayatın kendisi olmak elimizde. 

book-690763_960_720İşin gerçeği, gelişmiş bir toplumu yaratma kadın erkek birlikte yapılabilecek bir çalışma. Bu nedenle aşağıda yazdığım kitapları okumak sadece kadınlar için değil, eşinin gelişimini destekleyen erkekler ve kendini geliştirmeye önem veren herekese faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yeni nesil liderlik anlayışı değişiyor. Duyguların konuşulduğu, şefkat ve empatinin gösterildiği, iletişimin arttığı, birlikte çalışmanın ve birbirimizi desteklemenin şart olduğu düzene geçiyoruz. Bu da kadın olsun erkek olsun içindeki dişil enerjiyi kabul ile olacak bir dönüşümdür.

Benim kendi adıma hayattan şu ana kadar öğrendiğim, kadın kendini güçlendirerek ve kadınlığına ihanet etmeden gücünü eline alırsa mutlu bir hayat sürebilir, ki bu da tam anlamıyla başarı olmak bana göre. Bu nedenle ben de iş yaşamındaki kadınları içsel güçleri ile güçlendirmeye katkıda bulunmayı hedefliyorum.

Aşağıdaki kitaplar benim kendi keşfimle sorularıma cevap ararken karşıma çıkan ya da aldığım eğitimlerde önerilen kitaplar. Ben çok faydalandım; her kadının da okumasının sadece kendisi için değil, çevresine de katkısı olacağını düşünüyorum.

1-Olanı Sevmek- Yaşamınızı Değiştirebilecek 4 Soru- Byron Katie

“Byron Katie’nin “The Work” (Çalısma) sı gezegenimiz için büyük bir nimet. Hayatımda bu kadar kısa sürede insan hayatına etki eden bir terapi yöntemi görmedim. “Olanı Sevmek” size bir anahtar sunuyor. Onu kullanın. “-Eckhart Tolle, “Şimdi’nin Gücü”nün yazarı-

Dünya’nın en ünlü kişisel gelişim terapisti Byron Katie’den “The Work” (Çalışma) adı verilen semineri ve seansları bundan sonra hayatınızın önünde bir ışık olacak, karşılaştığınız bütün sorunları bu mucizevi 4 soru ile kendiniz de çözebileceksiniz.

İşte bu mucizevi 4 soru bütün hayatınızı baştan aşağı yenileyecek.

Kitabı okumakla kalmadım, aralık ayında Los Angeles’daki New Year Cleansing (Yeni yıl temizliği) eğitimine de katıldığım Byron Katie- The Work düşüncelerinizi temizleyerek önünüze temiz ve şefkatlı bir vizyon koymanız için güçlü bir yöntemdir ve ki koçluk çalışmalarımda da kullanmaktayım. 

2- Terapistim Yanımda– Dr. Susan McMahon

Kendini sevme, kendini keşfetme, yaşamın anlamını bulma yolculuğunda başlangıç noktası sizsiniz, bu kitap da kısa soru cevaplar ile nasıl bütünlüklü bir hayat yaşayacağınızı, aradığınız sorulara nasıl yanıt bulacağınızı anlatıyor. Tam bir başucu kitabı.

Sussan McMahon’un ayrıca Ruhsal Rehberim Yanımda Kitabı da ruhsallığın anlamını görmeniz anlamanız için de çok faydalı bir kitap.

 

 

3- Kurtlarla Koşan Kadınlar / Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler

Türkiye’de aslında hepimiz büyükannelerimizden, annelerimizden çeşitli hikayeler dinleyerek büyüdük.  Bu hikayelerin, masalların bir görevinin de bizi gerçek hayata hazırlamak olduğunu, altında sembolik bir dil kullanıldığını düşünmüş müydünüz? Jungian Analisti Dr. Clarissa P. Estes kendini hem psikiyatrist, hem hikaye anlatıcısı olarak tanımlıyor ve kitaptaki hikayeleri bir kadınlara birer yol gösterici olarak çözümlüyor.

Bireysel Dönüşümü arzulayan, kendi gerçek varlığını bulmak isteyen kadınlara hikayeleri yavaş yavaş ve düşünerek okumalarını öneririm.

mu%cc%88kemmel-olmama

4- Mükemmel Olmanın Hediyeleri Olmanız Gerektiğini Düşündüğünüz Kişiyi Bırakın Olduğunuz Kişiyi Kucaklayın- Brené Brown

Kırılgan, hassas taraflarımızı ele almamız, şefkatli, bütünlüklü bir hayat yaşayarak, bulunduğumuz topluluğa ve ailemize faydalı olmamız için yazılmış tekrar tekrar okunacak bir başvuru kitabı…

Brene Brown mükemmelliyetciliği açıklarken:

“mükemmelliyetçilik etrafımızda 20 tonluk bir koruma zırhıdır, ancak bizi görünmemizden ve uçuşa geçmemizi gerçekte önleyen şeydir.” der.

 

5- Kadınlar Ancak Birlikte Kazanabilir – Gail Evans

CNN’in uzun bir dönem başkan yardımcılığını da yapmış ve daha sonra kadınları destekleme yonünde koçluk ve danışmanlık çalışmaları yapan, bu konuda kitaplar yazan Gail Evans, bu kitabında bizlere neden kızlar takımına ihtiyacımız olduğunu anlatıyor.

Her ne kadar “imece” gibi kendi kültürümüzden gelen güzel yardımlaşma ve destek yöntemlerimiz olsa da modern hayatın getirdiği rekabet ve zorlamalar, maskülen yapılar içinde hem kendi kadınlığımızdan koptuk, hem de hemcinslerimizi birer düşman olarak görmeye başladık.  Gail Evans, kitabında iş hayatında kadınların birbirlerini destekleyerek başarılı olabileceklerini anlatsa da aslında biz çalışan kadınların hem iş hem özel hayatlarında birbirimizi desteklediğimiz topluluklar, takımlar oluşturmaya yöntemlerini anlatıyor.

ny-flourishes-blue

6- Şiddetsiz İletişim- Marshall Rosenberg

Yaşamın tüm alanlarında tatmin edici ve güçlü iletişimin tadına varabilebilmek için bu kitabı okumaya ihtiyacımız var. İletişim kadın enerjisinin önemli özelliğidir. İletişiminizi güçlendirmek, kalpten iletişimi sağlamak; niyetinle görülmek, ihtiyaçlarını nezaket ile dile getirmek, şefkati yaşamak ve yaşatmak için birebir bir kitap.

Şiddetsiz iletişim yönetemi Psikolog Marshall Rosenberg tarafından geliştirilmiş ve barış çalışmalarında, arabuluculukta yaygın kullanılan bir yöntemdir. Konu ile ilgili Türkiye’de ve yurtdışında eğitimler verilmektedir.

Benim de 2 yıl aktif olarak eğitimlerine katıldığım ve koçluk çalışmalarımda kullandığım bir yöntemdir şiddetsiz iletişim.

7- Yetenekli Çocuğun Dramı– Alice Miller

Çocukluk döneminde yaşadıklarımızın şuan bize nasıl etkide bulunduğunu anlatan, her insanın evliliğinde kendi çocukluğu ve ana-babası ile yüzleştiği, farkında olmaz ise bu yüzleşmeleri aynı döngüde çocuğuna aktardığını anlatan, yazıldığı dönemde psikoloji dünyasını ikiye bölen çok ses getiren bir kitap… Hem kendinizle bütünleşmeniz, hem de farkındalığınızı arttırarak çocuklarınıza daha faydalı ebeveyn olmanız için görüş açınızı genişletecek bir kitap.

reading-925589_960_7208- Lean In Sınırlarını Zorla -Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği Sheryl Sandberg

 

Kadınların neden sınırlarını zorlaması, sesini çıkarması gerektiğini anlatan, Facebook Operasyon COO’sundan bir kitap.

Özellikle yöneticiliğe yönelen ve kariyerinin başındaki genç hanımlara öneririm. Sheryl Sandberg’in bir de şöyle bir durumu var, geçenlerde eşini kaybetti, hiç beklenmedik bir kaza ile ve bu olay sonrasında da eşiyle yaşadıkları ve yas dönemindeki paylaşımları ile insanlara ışık olmaya devam etmektedir. Takip etmenizi öneririm.

9- Işığı Arayanların Karanlık Yanı- Debbie Ford

Her insanın içinde karanlık bir yan vardır. Bu bizim kendi içimizde kabulleneceğimiz, kendimizden ve başkalarından gizlediğimiz ve bilinçsizce başkalarına yansıttığımız yanımızdır. Karanlık yan ışığa çıkarılmadığı için karanlıktır. Onu ortaya çıkarıp, sahiplenip, onunla bütünleşmedikçe bu yanımız bizi sürekli engellemeyi, bize her türlü acıyı, korkuyu, mutsuzluğu yaşatmayı ve hayatımıza bu yanımıza aynalık eden insanları çekmeyi sürdürecektir.

Bu karanlık yanımızla bütünleşmemiz, onun engelleyici ve yıkıcı etkisinden kurtulmamızı, kabul edemediğimiz yanlarımızı gizlemek için kullandığımız maskelerde kısılıp kalmış yaşam enerjimizin serbest kalmasını sağlar.

Gölge ne mutlak iyi ne de mutlak kötüdüɾ. Jung, gölge dokunun vaɾlığını bilinçdışıından bilince kavuştuɾmanın önemini vuɾgulamaktadıɾ. Bu yaρılmadıkça, kişi kendi gölge kompleksini pɾojekte edeɾek iletişim bozukluğuna ve ɾuhta deɾin yaɾalaɾa yol açaɾ.

gercekten_beni_duyuyor_musun10- Gerçekten Beni Duyuyor musun? – Leyla Navaro

Aslında Leyla Navaro’nun sadece bu kitaplarını değil tüm kitaplarını okumanızı öneririm. Bizim Kültürümüzde yetişmiş birisi olarak ülkemizdeki tespit ettiği sorunlar ve çözüm önerileri ve yaptığı çalışmaları değerli buluyorum. 

Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen ‘sözcükleri’ duymak, sözcüklerin ardındaki duygu dolu mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir.

Leylâ Navaro’nun bu yapıtı, sevdiklerimizi ve önemsediklerimizi ‘gerçekten’ duyup kendimizi de daha içten bir biçimde duyurabilmemiz yolunda, bize önemli ipuçları vermektedir. Çocuklarınız ergenlik çağındaysa, aranızda anlaşmazlık ve çatışmalar yaşanıyor ise, sevgi ile iletişim ve sevgi ile disiplin becerilerinizi geliştirmeniz için harika bir kaynak.

 

haset-rekabet11- Haset ve Rekabet- Kendi Kuyruğunu Yiyen Yılan– Leyla NAVARO

Haset aslında gizli bir has(r)et olabilir mi? Haset ve rekabet sadece keskin ve yıkıcı yönleriyle mi yaşanır? Yoksa rekabet ivme kazandıran bir duygulanıma, haset ise ilham kaynağına dönüşebilir mi?

Bu kitap haset ve rekabetin yıkıcı dışavurumları kadar, ivme kazandıran ve geliştiren yönlerini de ele alıyor; bu güçlü duyguların psikanalitik kuramlarını, bireysel nedenlerini, toplumsal cinsiyet rollerindeki farklılıkları, bilinçli ve bilinçaltı savunmalarını tanımlayarak onların daha anlaşılır ve yönetilir hale dönüşmesini amaçlıyor. Leyla NAVARO kitabında, haset ve rekabetin yarattığı enerjinin kişiyi aşağıya çekmek, yiyip bitirmek yerine, onun gelişimini destekleyen bir itici güç olabileceği savıyla okura bir yol haritası veriyor.

Sizlerinde okuyup faydalandığı, paylaşmak istediği kitap var ise aşağıda paylaşabilirsiniz,

ny-flourishes-blue

Yoğun çalışan ve maskülen dünyada kendilerinden uzaklaştırılan kadınların feminen özleri ile buluşmalarına yönelik Koçluk Çalışmamın detaylarını okumak için tıklayın….

Eğer iş yaşamındaki kadının güçlendirilmesine yönelik yaptığım çalışmalardan ve paylaşımlarımdan haberdar olmak isterseniz sitemdeki e-mail kutucuklarından bültenime abone olabilirsiniz,

İş yaşamındaki kadınların bir araya geldiği “Kadın-İş-Yaşam” Facebook grubuma katılmak isterseniz tıklayın…

Keyifli Okumalar dilerim,

Nilgün YETİŞ
Başarı ve Dönüşüm Koçu
Anlam & Otantik Yaşam Stili &  Özgüven

ny-linkedin-yeni-tanitim