Yol ve yolculuk üzerine

Hayatın kendisi bir yolculuktur. Kimi zaman yola biz karar veririz, kimi zaman bizim yerimize karar verilir. Çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe geçerken çoğunlukla ailemizin ve toplumun yönlendirmesinin peşinden gitmişizdir. Sonra içimizdeki tatsızlığı ve keyifsizliği dinleyerek yeni birşeyler keşfetmemiz gerektiğini fark edip, yeni yollara, yeni denizlere yelken açmışızdır. Asıl amaç yeni yerler keşfetmek değil ama ruhumuzu keşfetmektir. Bunu da ya yolun yarısında ya da sonunda öğreniriz.

 

“Kendi kendime diyordum ki, zarar ziyan görmeden ergenlik yaşayanlar hiçbir zaman gerçekten büyük insan olamazlar.” Susanna Tamaro – Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

“Bana sorarsanız bu hayata ne yapmaya geldin diye, size şunu söyleyeceğim, ben bu hayata sonuna kadar yüksek sesle yaşamaya geldim.” Emili Zola

“Güle güle” diyebilecek kadar cesursan; hayat seni, yepyeni bir “merhaba” ile ödüllendirecektir.” Paulo Coelho

“Sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız.” Paulo Coelho

 

road-nature-hand-path-large

Eğer siz de içinizde boşluklar, tatsızlıklar hissediyorsanız yeni keşiflere yelken açma zamanı gelmiştir, işte size yolunuzda ilham olacak birkaç söz:

“Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.” Bosna Atasözü

 

“Kıyıyı gözden kaybetmeyi göze alamadıkça insan, yeni okyanuslar keşfedemez.” Andre Gide

 

“Sınırlarını zorlayan insanlar, bazen o sınırların da kendilerini zorladığını keşfederler.” Chasing Mavericks

 

 “Bir kere yolunuzu kaybetmektense, iki kere sormak daha iyidir.” Danimarka Atasözü

 

“Yolculuk bizi kendimize geri getirir.” Albert Camus

 

roaad

Yolunu bulmayıp çaresiz hissettiğinizde ruhunuzla tekrar bağlantıda bulunmanızı sağlayacak bir söz Susanna Tamaro’dan, uzun yıllar benim için yol gösterici olmuştur.

“Ve sonra, önünde pek çok yol açılıp sen hangisini seçeceğini bilemediğin zaman, herhangi birine, öylece girme, otur ve bekle. Dünyaya geldiğin gün nasıl güvenli ve derin derin soluk aldıysan, öyle soluk al, hiçbir şeyin senin dikkatini dağıtmasına izin verme, bekle ve gene bekle. Dur, sessizce dur ve yüreğini dinle. Seninle konuştuğu zaman kalk le yüreğinin götürdüğü yere git…” Susanna Tamaro – Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

 

Hiç kalbim geride kaldı dediğiniz oldu mu? Olmadı değil mi? Onu demek yerine“özledim” deriz, oysaki geride kalan kalbimizdir. yani ruhumuzun pusulası…

water-932783_960_720

Yola çıktığınızda soru sormaktan, yön sormaktan korkmayın ama dışarının sesine çok önem vermektense siz yine de kalbinizden gelen sesi dinleyin ve güvenin, ruhunuz size yol göstermesine izin verin.

“Geride kalan kalbinizse, mutlaka geri dönersiniz.” Marc Levy

 

“Gitme zamanı gelmişse ‘dur’ demenin, zaman geçmişse ‘dön’ demenin ve aşk bitmişse ‘yeniden’ demenin; hiçbir anlamı yoktur.” Marquez

 

Yola çıkmaya cesaret etmeniz ve yolunuzu bulmanız dileği ile…

Çalışmalarım ve yazılarımın e-mailinize gelmesini isterseniz kayıt için tıklayın,

 

————————*****———————–

 

Ben Nilgün Yetiş, İş ve Başarıyı Dönüştürme Koçuyum,

Danışanlarıma potansiyellerini çağırarak ve açığa çıkararak keyifli, doyumlu, başarılı ve kazançlı işe ve hayata sahip olmalarına yardımcı oluyorum.

 20 yılı aşkın şirket kurulumu, yöneticilik & liderlik deneyimim, kişisel gelişim ve koçluk eğitimlerim ile; yaratıcılık, mitoloji, Jung Psikoloji’si, liderlik, enerji ve beden çalışmalarını ile birleştirdim. 

Her insanın içinde  açığa çıkmayı bekleyen yaratıcılık ve yetenekler olduğuna ve bunlarla doğru şekilde temas edildiğinde dünyaya eşsiz hediyelerini sunarak keyifli ve zengin bir hayat yaşayacaklarına inanıyorum. İş ve hayatta özgüven, yaşam sitili ve zenginlik oluşturmak benim için büyük bir zevk ve keyif alanım. 

Eğer dize işinizi büyütme ve kendi liderliğinizi alma yolculuğunuza nasıl yardımcı olacabileceğimle ilgileniyorsanız, kişisel, grup ve kısa yoğun -retreat- çalışmalarım ile size ve ekibinize göre ayarlanmış çalışmalarımla yardımcı olabilirim. Detay bilgi için nilgun@nilgunyetis.com ‘a mail göndermeniz yeterli.