Bir Kelime

BU SENEDEN İSTEDİKLERİNİZİ TANIMLAYAN BİR KELİME BELİRLESEYDİNİZ, VE TÜM YIL BOYUNCA, YAPTIĞINIZ TÜM AKTİVETELERDE BU SÖZE ODAKLI DAVRANSAYDINIZ NASIL OLURDU? ve nasıl olur acaba?

Söz yemindir. Söz herşeyi değiştirme gücüne sahiptir. Bu nedenle düşünsenize bilinçli seçilmiş sözler hayatınızı nasıl şekillendirebilir. Yılınızı? Her sene bilinçli seçtiğiniz sözler sizi nerelere götürebilir bir düşünsenize. Dünyaya vereceğiniz katkıya odaklanmak, gerçekleştirme istediğiniz projelere odaklanmak.

“Hazırlıkta yenilen, başarmakta yenilir.”

Kendiniz, kariyeriniz, işiniz, ilişkileriniz için yeni yıl hedeflerinizi BİR KELİME ile tanımlasaydınız ne olurdu?

“ODAKLANMA”, “KAR”, “KATKI”, “ÜRETİM”, “YENİYİ YARATMA”, “SADELEŞME”, “CESARET”, “ONLINE”?

Geçen sene çalışmalarım sırasında rastladığım ONE WORD çok ilgimi çekti.

ŞU an Türkçe çevirisi olmayan bu kitabı alabilir ya da sitesinden daha detay bilgi edinerek uygulayabilir, 2014 hedeflerimi belirlerken odaklandım ve içimden gelen söze kulak verdim. İZİN VER geldi;

-ALLOW- izin ver”. Çalışmalarımı yaparken bu söze odaklandım, yeniye izin verirken, moralim bozulduğunda, canım sıkıldığında, vazgeçmek istediğimde izin verdim… Ve gerçekten BİR SÖZÜN GÜCÜNÜ GÖRDÜM. Hedeflerimin ötesine geçtiğimi, gitmeye, yapmaya cesaret edemediğimi yapmaya cesaret verdiğini.

Bu yöntem Spor, Koçluk, Eğitim alanlarında çalışan Jon Gordon, Dan Britton ve Jimmy Page tarafından yazılan One Word that Will Change Your Life (Bir Kelime Hayatınızı Değiştirebilir) kitabında ve www.getoneword.com sitesinde anlatılmaktadır. (Youtube videosun izlemek için tıklayın)

Önemli olan kendinize söz vermeniz ve sözünüzü takip etmeniz ve sözünüze güç vermenizdir. Siz sözünüze güç verdikçeanlam kattıkça sözünüz sizi güçlendirecektir.

Bu nedenle bu yöntemi size öneriyorum.

Kendiniz için, şirketiniz için, aileniz için, ekibiniz için bu yıl odaklanmanız, üzerinde çalışmanız, geliştirmeniz herkese KATKISI olacak BİR KELİMEYİ bulmaya sizi teşvik ediyorum.

Bir kısıtlamanız olmasaydı, bir zorlamanız olmasaydı bu sene içinizden gerçekten neye odaklanmak isterdiniz, neyi değiştirmek ve neyi yaratmak isterdiniz? Bilinçli olarak neye NİYETİNİZİ koymak isterdiniz.

Sakin bir alana gidin, derin bir nefes alın, ya da bir kaç nefes (çalışmaktan nefes almayı unuttuğumuz olabiliyor) elinizi kalbinize koyun ve sorun, “Bu sene odaklanmamın faydalı olacağı söz nedir?”, “bana ve çevreme pozitif etki yaratmamı sağlayacak söz nedir?” Bekleyin. Söz size ilham olarak geldiğinde alın onu, ona uygun planlar, hedefler yapmaya başlayın. Bilgisayarınızın önüne, duvarınıza yapıştırın, küçük bir kağıda yazıp cüzdanınıza koyun. Unuttuğunuzda, ihtiyacınız olduğunda ve/veya daraldığınız bir zamanda size güç vermek için karşınıza çıkacaktır.

Benim bu seneki Kelimem SADELEŞ (SIMPLIFY).. Sizinki ne? ya ekibinizin? Ya şirketinizin? Ya da ilişkinizin?

Güncel paylaşımlarımın ve yazılarımın e-mailinize gelmesini istiyorsanız, sağdaki kutulardan abone olabilirsiniz.

Nilgün

NOT-1 : Bu sene işinizi ve liderlik becerilerinizi yeni seviyeye taşımakt kararlıysanız ön “30 Dakika Ücretsiz Hedeflerde Netlik Koçluk Görüşme” formu için tıklayın….

NOT-2 : Size özel hediye hazırladığım  “2016’yı Gözden Geçirme Çalışması”nı indirin ve farkındalıklı bir 2017 yaratın. Çalışma için tıklayın.

Eğer yazıdaki fikirleri beğendiyseniz çevreniz ile paylaşarak ve faydalandığınız kısımları aşağıda belirtmenizden memnun olurum.