Finansal Başarı Bilinci

İş sahibisiniz, yeni girişimcisiniz ya da bir iş yerinde çalışıyorsunuz. Verdiğiniz emek ve hizmet karşılığında aldığınız maddi sonuçlar henüz sizi tatmin etmiyor. Ya da ortalama da mutlusunuz ama “daha iyi olabilirdi” hissi mi geçiyor içinizden. İçinize sinen, hedeflediğiniz finansal başarıyı mı istiyorsunuz?

Geçenlerde dinlediğim dünyaca ünlü Yaşam ve İş Koçu Maria Nemeth’in bahsettiği finansal başarılı olmanın önemli adımlarından bahsedeceğim;

 

1- Netlik- (Clarity)

Sizin için önemli ve anlamlı olan şeyler nelerdir? Parayı neden istiyorsunuz? Paranız olduğunda nereye harcayacaksınız? bu sorulara verdiğiniz cevaplarınızda net olmalısınız,

2- Odaklanma- (Focus)

Enerjinizi ve ilginizi sizin için en önemli ve anlamlı olan şeylere mi yöneltiyorsunuz? İster işteki projeniz olsun, ister boş vaktinizi geçirme şekliniz olsun; finansal başarı istiyorsanız sizin için hayatta önemli olan şeylere odaklanmalısınız.

3- Kolaylık- (Ease)

İşleri kolay yoldan ve rahatlıkla yapmak. Bunun için küçük ve basit adımlar atmak. Başarı için kendinize büyük hedefler yerine küçük hedefler koymanız ve adım adım ilerlemeniz önemli.

4- Onurlandırmak- (Grace)

Şu anda elinizde olanlar için şükran içinde olmak. Daha fazla parayı kendinize çekmek istiyorsanız gece yatmadan önce hayatınızda şükran duyduğunuz 3 şeyi yazın bunun 2 tanesi elinizdeki para sayesinde yapabildiğiniz şeylere şükran duymak olsun. Başucunuza bunları yazacağınız bir defter bulundurun. İki hafta boyunca yazın. Bu alıştırmayı yapmak size finansal bilinçlilik kazandıracaktır. Zira finansal başarı; şimdi ve buradadır. İki hafta sonunda hayatınızdaki değişikliğe hayret edeceksiniz.

Güzel ve bol kazançlı günler dilerim,

 

İlgili Diğer yazılarımı okumak, verdiğim egzersizleri yapmak isterseniz: 1- Finansal Bilinç Egzersizleri-12- Finansal Bilinç Egzersizleri-2, 3- Yatırımların konusunda kendine ne söylüyorsun?

Eğer yazıdaki fikirleri beğendiyseniz çevreniz ile paylaşarak ve faydalandığınız kısımları aşağıda belirterek  destek olmanıza memnun olurum.