soru-2

Soruların Gücü; Buraya Nereden Geldin?

3. yıl önce, 7 yıl önce başladığım çok ilgi ve merakla başladığım ancak tamamlayamadığı, sanat terapisi eğitiminin tamamlamak üzere Ticaret Üniversitesindeki “Sanat Terapisi” sertifika programına katılmıştım. Merakla nasıl bir ders olacağını beklerken, eğitmen Psikiyatrist Hira Selam KALKAN’ın ilk sorduğu soru “buraya nasıl geldiğimizi resmetmezi istemesiydi. Bu kadar: ”Buraya nereden geldin?” Bu soru bizde ne etki uyandırdıysa.

Bir 10 dakika süre verdi belki, kimseye bakmadan, yorum yapmadan, ilk aklına geleni resmetmen. Ve buradan çok hikaye çıktı. İnsanların sadece geldikleri yollar değil, ö gün havanın durumu değil, onlara kattığımız anlamlar ve onların bizim hayatımızdaki yansımaları ve hikayeleri ile konuşmaya resmi anlatmaya başlamıştık.

Not: yazarak çalışırsanız çok daha etkili sonuç alırsınız.

Bu soru bir koç olarak benim kafamda yer etti; “Buraya nereden geldin?”

Şu an bulunduğun bu yere, bu ana nereden geldin? 

Nasıl geldin? Ne getirdi seni? 

Arkanda, içinde nasıl bir hikaye saklıyorsun?

Hikayen olmasa kim olurdun?

Bu hikaye sana mı ait?

Bu hikayenin seni buraya getirmiş olmasından memnun musun? yoksa değiştirmek mi istiyorsun?

Hikayeni yeniden yazmak isteseydin nasıl yazardın? Başrolde kim olurdu? Oyuncular kimler olurdu?

Kolay değildir bu sorulara cevap vermek. Basit gibi görünür ama çok derindir. Sizin hikayenizi önünüze seriverir. Ondan bir ders çıkarmak isterseniz. Aslında hikayeler, masallar da bunun için anlatılmaz mı? Filmler bunun için izlenmez mi? En akılda kalanı bir farkındalık, bir ders verici nitelikte olan değil midir?

Ben de bu yazıyı bitirirken, sizi şu an buraya nereden geldiğinize bakmanızla başbaşa bırakarak bitirmek istiyorum. Bu soru kendimizle samimi bir bağ kurmanın ip ucudur.

Sevgiler, iyi haftalar,

Nilgün YETİŞ

Dönüşüm Koçu

Not: Eğer doğru soruları sorarken benim size eşik etmemi isterseniz Ocak ayına özel 4 seanlık koçluk paketimi öneririm. Detaylar için bana ön koçluk formunu doldurarak bağlantıya geçebilirsin.

Bu yazımı beğendiyseniz şu yazım da ilginizi çekebilir: 1-Daha iyi bir gelecek için ‘Nasıl’ Sorusunu sormak. 2- Hedeflerine kısa sürede nasıl ulaşırsın? 3- Değişim-Dönüşüm İhtiyacı Nereden Doğar 4- Sokratik Sorgulama ve Günümüze Uyarlanması