Parasal Başarının Sırları

Merhabalar,
Para çoğu konuda olduğu gibi ülkemizde TABU olan bir konudur. İnsanlar çoğumuz parayı bulma, yönetme ve çoğaltmada başarısız olurken, buna sebep olan  altta yatan sebeplere bakmaktan ve değiştirmek, iyileştirmekten zorlanırlar ya da uzak dururlar. Oysaki bilinçaltına kodlanmış çoğu düşünce ve davranış gibi, para bilinci de ve para kazanma da çocukluk ve aile yapısından, yaşanmışlıklarla oluşur ve üzerinde ciddi çalışmayla köklenmiş ve sizi engelleyen parasal inançlar da değiştirilebilir.

Bir dönem ilgiyle takip ettiğim bir Başarı Koçu Harv EKER’in “Milyoner Aklın Sırları” kitabından, benim de katıldığım önemli başlıkları, kendi önerilerimle birlikte sizlerle paylaşmak istedim. Hele de şimdilerde ekonominin ters-düz olduğu bu dönemde sizlere bir nebze de olsa olanın, size dayatılanın dışına çıkabilmenize, daha geniş açıdan bakmak isteyenlere rehber olabilmek adına bu paylaşımı yapıyorum. 

Harv Eker’in sevdiğim tarafı parasal bilince ve zenginliğe ruhsal açıdan bakması ve ruhsal yönü güçlü insanların da zengin olma hakları olduğunu ve ısrarla da onların kalp merkezli işler kurarak, kendi finansal özgürlüklerini yaratmalarına katkı sağlamasıdır.. Eğer siz de hayalleriniz büyük ama gerçekler kısıtlayıcı geliyor ise, kendi finansal özgürlüğünüzü kazanmak istiyorsanız yazımı okuyun derim ( ilk iki madde kitabın sonlarındaydı, ancak ben başa eklemeyi uygun gördüm.): 

1- Aklınızı eğitmek ve yönetmek, hem mutluluğunuz hem de başarınız açısından, sahip olacağınız en önemli beceridir.

Önerim: Beyinin çalışma sistemi, düşünce sistemi, kritik düşünme yönünden kendinizi geliştirmenizi ve sorgulayın.

2- Parasal başarıya ulaşmayı hedefleyenler ve ulaşanlar, sürekli öğrenerek kendilerini geliştirirler. Parasal başarıyı hedeflemeyenler ve yakalayamayanlar, herşeyi zaten bildiklerini zannederler.

3- Para ve başarı kazanma dürtünüz korku, kızgınlık veya kendinizi “kanıtlamak” gibi destekleyici olmayan bir kökten geliyor ise, para asla size mutluluk getirmeyecektir; sizinle de uzun süre kalmayacaktır.

Önerim: korkularınızı belirleyin, ne kadar gerçekçi olduklarına, ne kadar size öğretildiklerine bakın. Eğer faydanıza değil ise iptal edin, ona “seni kabul etmeyi reddediyorum” deyin. Tek başınıza korkularınızın üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyor, görüyorsanız profesyonel destek alın. Korkuların sizi yönetmesine ve varlığınızı kısıtlamasına, yanlış yönlendirmesine izin vermeyin.

4- Oda ısısını kati olarak değiştirmenin tek yolu termostatı yeniden ayarlamaktır. Aynı şekilde, parasal başarı düzeyinizi “kati” olarak değiştirmenin tek yolu parasal termostatınızı yeniden ayarlamaktır. 

Önerim: Bu konuyu en iyi anlatan kitaplardan biri “Düşün ve Zengin Ol” ve Bob Proctor’ un çalışmalarıdır.

5- Bilinçli olmak, geçmişin programlamasına göre yaşamak yerine, şu anki gerçek seçimlerinize göre yaşamamızı mümkün kılacak düşünce ve davranışlarımızı belirlemektir.

Önerim: Kendinize yeni bir gerçeklik belirleyin, size dayatılan geleceği reddedin. Kabul ettiğiniz ve içinize sinmeyen tarafları çıkarın. Gerçekten olmasını istediklerinizi belirleyin. Bir manifesto şeklinde yazın. Gerçekleştirmek için üzerinde çalışın.

6- Sizi mutsuz ve başarısız olmaya itecek şekilde değil, tam tersi, mutlu ve başarılı olmanızı sağlayacak şekilde düşünmeyi seçebilirsiniz.

Düşünce şeklimiz gerçekliğimizi oluşturuyor. Bakın bakalım düşünceleriniz daha çok ne yönde, kötünün içinde bile iyiyi, hayrı görebiliyorsanız bilinçlenme ve yaşamınızı bilinçle yönetme yolunda çok yol kat etmişsiniz demektir. 

7- Parasal başarıya ulaşmış insanların inancı: “Hayatımı ben yaratırım.” Ekonomik sıkıntı yaşayan insanların inancı: “hayat başıma gelenlerden ibarettir.”

8- Para, işe yaradığı alanlarda son derece önemli, işe yaramadığı yerlerde ise son derece önemsizdir. 

Paranın satın alabileceği ve alamayacağı şeyleri ayrımını yapabilmek ve birbirinin yerine geçmeyeceğini anlamak önemli. Örneğin sevgiyi bankaya yatıramazsınız, Parayla da sevgi satın alamazsınız. Hepsinin yeri ayrıdır. 

9-  Şikayet etmeyi bırakın. Şikayet ettiğiniz şey büyür. Her şey benzerini çeker. Kısaca, şikayet ettiğiniz zaman aslında olumsuzlukları hayatınıza çekersiniz.

10- Varlıklı kişiler asla “kurban” rolüne soyunmazlar.

11- Parasal başarıya ulaşmış kişiler, para oyununu kazanmak için oynarlar. Ekonomik sıkıntı çeken kişiler ise, para oyunun kaybetmemek için oynarlar.

12- Amacınız sadece rahat bir yaşama sahip olmak ve bunu sürdürmek ise, buna ulaşma şansınız garantidir; ama sadece rahatlığı hedeflerseniz, kitabın ana konusu olan parasal özgürlüğe tamamen ulaşma, yani zengin olma şansınız olmadığını bilesiniz. 

13- Parasal başarıya ulaşmış insanlar bu yola baş koyarlar, ekonomik sıkıntı çeken insanlar zengin  olmayı sadece isterler.

14- Çoğu insanın istediğini elde edememesinin birinci nedeni, ne istediğini bilmemesidir.

15- Zengin olmayı tam olarak, zihninizin derinliklerinden ve tüm kalbinizle baş koymazsanız, bu işi başarma şansınız olmaz.

16- Parasal başarıya ulaşmış insanlar büyük oynarlar, ekonomik sıkıntı çeken insanlar küçük oynarlar.

17- Kendilerini parasal başarıya adayanlar, fırsatlara odaklanırlar. Kendilerini parasal başarıya adamayanlar, engellere takılırlar. 

Önerim: Aslında bu her başarı ve hedef durumu için geçerlidir. Bir hedef koyduktan sonra kendinize içsel neler söylüyorsunuz bakın, değiştirmeniz gereken tutumlarınız üzerinde sıkı çalışın. 

18- Parasal başarıya odaklı insanları zengin kişilere hayrandır. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar ise zengin kişilerden nefret ederler. 

Ben burada takdir etmediğinize hayran olun demem. Ama zengin olanların nasıl zengin olduklarını inceleyip, takdir edilecek özelliklerini fark edip, takdir etmeniz, hatta fırsatını bulup onlarla sohbet edip, onlardan öğrenmenizi öneririm.

19- Parasal başarıya odaklı insanlar, başarılı ve olumlu insanlarla takılırlar. Parasal başarıyı hedeflemeyen insanlar başarısız ve olumsuz insanlarla takılırlar. 

20- Parasal başarıya ulaşmış insanlar kendilerinin ve değerlerinin tanıtımını yapmaya gönüllüdürler. Parasal başarıyı yakalayamamış insanlar satış, tanıtım ve reklam konularında olumsuz düşünürler. 

21- Parasal başarıya ulaşmış zengin insanlar kendilerini sorundan daha büyük görürler. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar kendilerini sorundan daha küçük görürler. 

22- Başarının sırrı, sorunlarınızdan kaçmak, onlar yokmuş gibi davranmak ya da onlardan korkmak değildir. Başarının sırrı kendinizi her sorun karşısında ondan daha büyük olacak şekilde geliştirmektir.

23- Hayatınızda büyük bir sorun varsa, bu sizin kendi boyutunuzu küçük gördüğünüzü gösterir.

24- Parasal başarıya ulaşmış insanlar, “Her verici için bir alıcı ve her alıcı için de bir vericinin bulunması gerekir.” diye düşünürler. Ekonomik sıkıntı çekenler “Vermek, almaktan daha iyidir” diye düşünürler.

25- Kendinizi değer buluyorsanız, değersiniz. kendinizi değer bulmuyorsanız, değmezsiniz, kimse de size değer vermez. Her iki durumda da , hayatınızı kendi hikayenize göre yaşarsınız.

26- Birşeyi nasıl yaparsan, herşeyi öyle yaparsın.

Önerim: Bir gününüzü nasıl geçirdiğinize bakın, bir gününüz nasılsa, her gününüz öyledir. Enerji ve zaman kaçaklarını tespit edin ve iyileştirin. 

27- Parasal başarıya ulaşmış, insanlar, kendi yarattıkları sonuçlara göre para kazanmayı tercih ederler. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, çalıştıkları saate göre para kazanmayı tercih ederler.

28- parasal başarıya ulaşmış insanlar, “her ikisi de “ diye düşünürler. Parasal sıkıntı yaşayanlar, “ya o, ya bu” diye düşünürler.

29- Para yönetme alışkanlığı paranın miktarından daha önemlidir. Elinizde olanı idare edebileceğinizi kanıtlayana kadar, daha fazlasını almayacaksınız.

28- Paranızı ya siz kontrol edersiniz ya da o sizi kontrol eder.

30- Zengin insanlar her bir lirayı, yüz lira getirecek bir tohum olarak görürler, o yüz lirayı yeniden ekerek bin lira kazanırlar. 

Önemli olan eğitimdir. Yatırım dünyasını öğrenin. gayrimenkul, mortgage, fon, bono, döviz kuru, dijital para gibi yolları öğrenin. Finansa okur-yazarlık becerinizi geliştirin. 

31- Parasal başarıya odaklı insanlar, korkmalarına rağmen harekete geçerler. Parasal başarıya odaklanmayan insanlar korkunun kendilerini durdurmasına izin verirler.

32- Sadece kolay olanı yapmaya gönüllüyseniz, hayat sizin için zor olacaktır. Ama zor olanı gerçekleştirmeye gönüllüyseniz, hayat kolay olacaktır.

33- Gerçekten büyüdüğünüz zamanlar, kendini rahat hissetmediğini zamanlardır.

Bu paylaştıklarımdan sizler hangilerini uyguluyorsunuz, sizin başarı formülünüz nedir? paylaşmak isterseniz  yorumlarınızı bekliyorum. 

Bu yazımı beğendiyseniz şu yazılarım da ilginizi çekebilir: 1- Pandemi Döneminde Paranızı Nasıl Yönetirsiniz, 2- Kıtlık Bilincinden Bolluk Bilincine Doğru 3- Para Yönetiminde Ustalaşmak İster misiniz? 4- Online Parasal Bilinç Programı 5- Kendi Karanlığında Yeterince Oturmayan, Kendi Aydınlığını Bulamaz. 6- Mali Başarıda Duygusal Zekanın Önemi