Kendi Karanlığında Yeterince Oturamayan, Kendi Aydınlığını Bulamaz

Aydınlık, karanlıktan açığa çıkar.

Kendi karanlığında yeterince oturamayan, aydınlığını tam göremez.

Kendi oluş sürecine izin vermeyen kendi meyvelerini göremez.

Beklemeyi bilmeyen, tam oluşuma ket vurur.

Karanlık bilinmeyendir, göremediğimiz yerdir; bir taraftan gölgelerimizdir. Görmek istemediğimiz taraflarımızdır. Geriye ittiğimiz, kimi zaman sakladığımız, kimi zaman bastırdığımız, baskıladığımız taraflarımızdır. Gölge kavramını ilk ortaya atan Carl Jung bu konuda neler demiş gelin bir bakalım:

Gölge arketipi bilinçdışı veya bilinçaltının bir parçasını oluşturan ve bastırılmış fikirlerden, içgüdülerden, dürtülerden, zayıflıklardan, arzu ve isteklerden, toplumun kabul görmeyeceği eğilimlerden ve utanç verici korkulardan oluşan tarafındır. Gölge, insan doğasının vahşi, karmaşık ve bilinmeyen karanlık yüzüdür. Bu gizli dinamik herkeste vardır ve çok güçlü bir yaratıcı enerjiye sahiptir*.

“Bireyin öncelikle tanışması ve entegre etmesi gereken arketipsel öge “gölge”sidir; kişiliğin daha düşük düzeydeki parçası. Seçilmiş bilinçlilikle başa çıkamadıkları için yaşam sürecinde kendilerini ifade etmeye izin verilmeyen ve bu nedenle bilinçdışına karşıtlıklar yaratmaya çalışan ve oldukça bağımsız bir hizip oluşturan bireysel ve ruhsal ortak öğeler.” Carl Jung 4 Arketip Kitabından

İnsan aydınlık ve karanlığını tam kabul ettiğinde tam ve bütün olur. İnsan karanlığına bakmaya korktuğu müddetçe ne tam insan olur, ne kendinden memnun olur. Sürekli bir tatminsizlik, sürekli dışarıyı suçlama ya da içerlenip içeriye çekilme şeklinde kendini gösterir.

“Çağımızın “gölge” ve ruhun daha alt konumdaki parçası olarak düşündüğü şey sadece olumsuzlukları barındırmaz. Kendimizi tanıdıkça, yani kendi ruhumuzu keşfettikçe, hiçbir içgüdülerimizle karşılaşırız ve onların imgelerle dolu dünyası ruhun içinde uyuklamakla olan ve her şey yolunda gittiği sürece bizim nadiren farkettiğimiz güçlere ışık tutar.” Carl Jung- Keşfedilmemiş Benlik

İnsanın sağlıklı büyüyebilmesi, yetişkin bilincine erişebilmesi için kendi karanlığına girebilmeyi başarması, kendi karanlık taraflarını inceleyebilmesi ve dönüştürebilmesi gerekir. Yani insanın kendi kendinin simyacısı olmasıdır aslolan. Bu tıpta kendi kendinin doktoru ol, şifacıların “kendi kendinin şifacısı ol” sözünün karşılığıdır.

Karanlıktan korkar mısın? Ne kadar kalabilirsin karanlıkta? Sorusu bile ürkütücü geliyor olabilir.

Hiç denedin mi? Hiç denemediysen, bir akşam evde elektrikleri kapat, sessizce otur, etrafa bak; önce heryer zifiri karanlık gelir, sonra aydınlanmaya başlar, o karanlık daha görünür hale gelir, dışarının ışıkları, yansımalarla gözün alışır, evdeki eşyaları seçmeye başlarsın. Kendi karanlığında oturabilmek de böyledir, biraz kendi karanlığında otur, göremediklerini görür hale gelirsin.

Görmekten kaçtıklarınla karanlığa alışınca kolaylıkla yüzleşirsin, daha kolay bakarsın. Korkularının üstesinden gelmeye başlarsın. Hatta çoğu korkunun beyninin ürettiği fantaziler olduğunu görürsün.

Karanlık aynı zamanda rahim enerjisidir. Doğuran ve büyüten enerjidir. Yeterince büyüdüğünde oradan yeni bir şey, bir bebek, aydınlık ortaya çıkar. Potansiyellerin, yeteneklerin ortaya çıkar.

Vaktinden evvel karanlıktan çıktığında ise tam büyümüş, tam ortaya çıkmayı tamamlamamış olur. O zaman küvözde ve hassas bakımla normal hale getirilmeye çalışılır.

Hedefin olmadan karanlıkta oturmak, karanlığa izin vermek, karanlıkta kalmaya izin vermek ürkütücüdür, onun için de çok girmek istemeyiz oralara. Hedefin olmadan girdiğin karanlık ürkütür seni; ne kadar kalacaksın orada, ne olacak, çıkınca ne olacak? hepsi bir bilinmeyendir. Oysaki hedefini bilsen, neden girdiğini bilsen, bir hazine alıp dışarıya çıkacaksın.

Bunun için de yanında bir rehberle, bu yollardan geçmiş, kendi karanlık / gölge tarafları ile çalışmış bir rehberden destek alarak gölgelerinle tanışma sürecini tanımlaman senin ışığını ortaya çıkaracak, çıkarmaktan korktuğun taraflarını cesaretle göstermene ve parlatmana yardımcı olacaktır.

Dönüşüm koçluğu ile yadısıdığınız taraflarınızla barışmak ve potansiyelinizi açığa çıkarmak isterseniz bireysel koçluk sayfamı incelemenizi öneririm.

Kariyerinizde engellerinizi kaldırıp ilerlemek, arzu ettiğiniz kariyeri kendinize çekmek istiyorsanız 30 Ekim 2021 Cumartesi 10:30-13:30 arası online 4. sünü yapacağım “Arzu Ettiğin Kariyeri Kendine Çek” çalışmasına katılmanı öneririm. Satın almak için tıklayın…

Ayrıca farkındalığınızı arttırarak özdeğerinizi ve önündeki engelleri fark edip düzeltmeye yönelik “Özdeğerlilik Atölyesi” 06.11.2021 tarihli Cumartesi 10:30-13:30 arası olan online çalışmama da katılmanızı öneririm. Satın almak için tıklayın…

Nilgün Yetiş / Dönüşüm Koçu

Kaynakça: *Devamı: https://www.uplifers.com/golge-yaninla-yuzles-carl-jungun-analitik-psikolojisi/#ixzz78oYHbQnH)