İhtiyaçlarınla nasıl sağlıklı bağlantı kurar ve karşılarsın?

En önemli ilişki kendimizle olan ilişkimizdir. Eğer kendimizi empatiyle dinleme kulaklarımız kapalı ise farkında olmadan şifalanmamış yaralı çocuğumuz dışarı çıkar ve ihtiyaçlarımızın çevremiz ve sevdiklerimiz tarafından karşılanmasını isteriz. İhtiyaçlarımızın duyulmadığını ve karşılanmadığını da görünce genellikle duvara çarpar, yaralı tarafımız daha acıyarak yerimize oturur, çoğu zaman öfkeli ve küskün şekilde hayata yaklaşırız. Bu size de oluyor değil mi zaman zaman?

Bu durumu aşmanın yolu İHTİYAÇLARIMIZLA bağlantı kurmak ve onları gidermek için çözümler üretmek ve gerçekleştirmektir. Yani kendimize destekleyici, sevgi dolu ve geliştirici bir ebeveyn olabilmektir.

İHTİYAÇLARINIZLA BAĞLANTI KURMAK, ONLARI ONURLANDIRMAK, DİNLEMEYE VE KARŞILANMAYA DEĞER OLDUKLARINI KENDİNİZE GÖSTERMEKTİR.

İhtiyaçlarınızı duymak, dinlemek ve gidermek için aksiyon almaya gönüllü olmak büyümenin, gelişmenin en önemli adımıdır. Hadi öyleyse bir egzersiz yapalım. Aşağıda verdiğim egzersizi ilk ay en azından günde bir defa yapmanız ihtiyaçlarınızı dinleme kasınızı geliştirmeniz için çok önemlidir. Bu egzersiz için en azından yarım saat ayırın. Bir defter, kağıt ve kalem alın, rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere geçinve başlayalım.

i) İlk önce aklınıza gelen 5 ihtiyacınızı yazın:

1- Değerli görülmeye ihtiyacım var,

2- Dinlenilmeye ihtiyacım var,

3- Sevilmeye ihtiyacım var,

4- Eşimin duygularıma önem vermesine ihtiyacım var,

5- Fikirlerime saygı duyumlasına ve saygı ile dinlenmesine ihtiyacım var.

ii) Listenizi yazdıktan sonra gözlerinizi kapatın, elinizi kalbinize koyun ve yukarıda yazdığınız ve başkalarından, eşinizden beklediğiniz her bir ifadeyi kendiniz kendinize verdiğinizi söyleyin:

1- Kendimi değerli görüyorum,

2- Kendimi dinliyorum,

3- Kendimi seviyorum,

4- Duygularıma dikkat ediyorum ve önem veriyorum,

5- Fikirlerime saygı duyuyor, dinliyorum ve ifade ediyorum.

Bunları bir de sesli olarak kendinize söyleyin ve nasıl hissettiğinize bakın.

iii) Evet şimdide elinize kalemi tekrar alın ve bu ihtiyaçlarınız dikkate değer şekilde nasıl gidereceğinizin stratejilerini yazın:

Örneğin:

– “Kendimi dinliyorum.” ; Bugün kendime nasıl olduğumu soracağım, içimden gelen sesi dinleyip, yazıp, varsa sıkıntılarını ve ihtiyaçlarımı gidermek için aksiyona geçeceğim.

– “Kendimi seviyorum.” Kendime sevgimi nasıl gösteririm? Kendime neler den hoşlandığımı sorabilirim ve onları yapmak için bir plan hazırlayabilirim. Mesela dağa tırmanmayı deneyimlemek istiyorsam treking gruplarını araştırıp, en uygun tarihe kayıt yaptıracağım.

Ve şimdi artık uygulama zamanı. Uygulamalarınızı da en az 30 gün yapın, kendinizde ve çevrenizde gözlemlediğiniz değişiklikleri bana yazın.

Olumlama olarak da kendinize şunu söyleyebilirsiniz:

“Benim hislerim, duygularım ve ihtiyaçlarım benim için önemlidir. Sağlıklı şekilde ihtiyaçlarımı karşılamak ve yakın ilişkide olduklarımın da farkında olmasını beklemek uygundur.”

İhtiyaçlarınızı sevgi ve sağlıkla karşıladığınız güzel haftalar dileklerimle,

Benim hakkımda detay bilgi için tıklayın…
Benimle çalışanlar neler dedi öğrenmek için tıklayın…
Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Nilgün Yetiş / Dönüşüm Koçu

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…

 

Etiketler:
, ,
Yorum yok

Yorum yaz