İşte Duygusal Zekanın Önemi

Merhabalar,

Yaptığım koçluk çalışmalarında tekrar tekrar gördüğüm önemli bir problem özellikle zeki insanların duyguları ile bağlantı kurmakta yaşadıkları zorluklar ve bunun sonucu olarak hem kendilerini ifade etmede hem de çevreleriyle bağ kurmada oluşan şanssızlıklar.

Yapılan araştırmalar da zeki olmanın başarılı olmaya katkısının çok az olduğunu göstermektedir (%10 civarında). Komik ve tuhaf değil mi? Bir taraftan IQ bize problemlerimizi çözme gücü verirken, bir taraftan çevremiz ve kendimiz ile bağlantı kurarak çözüm bulmaz isek tükenme sendromu yaşama (burnout)  ve kaş yapalım derken göz çıkarma ihtimalimiz var.

Tabii bunun detayına inersek bunun çok boyutu var. İnsana, topluma, ailesine, içinde bulunduğu işe ve işin kültürüne bağlı olarak.

Bu yazımda genel olarak herkesi ilgilendiren ve temelde iş yerlerinde gelişmesinin elzem olduğuna inandığım DUYGUSAL ZEKADAN bahsedeceğim.

Danışanlarımdan başta üstte görünen bir problemle gelseler de altta yatan sebeplerde özellikle gördüğüm önemli sıkıntıları aslında kariyerlerinde, işlerinde biryerlere gelmek olsa da altta yatan ilişki yönetimi, kendileri ile ilişkileri, kendilerini ifade etme biçimleri ya da edememeleri. Bunlarda sonuçta kaygı, endişe, öfke, hayla kırıklığı, içerleme yaratıyor.

Duygusal zeka dört nitelikten oluşmakta;

1- Öz bilinç; kendi duygularını tanımak, düşünce ve davranışlarını nasıl etkilediğini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, kendine güvendir.

2- Öz yönetim; dürtü ve davranışlarını kontrol altında tutabilmek, inisiyatif almak, değişen koşullara adapte olmaktır.

3- Sosyal farkındalık; diğer insanların duyguları, gereksinimleri ve endişelerini anlayabilmektir. Empati becerisi.

4- İlişki yönetimi; iyi ilişkileri geliştirmek ve sürdürmek, iyi bir takım oyuncusu veya lideri olmaktır.

İlk iki nitelik kişisel iken, 3. ve 4. nitelik sosyal beceriler ve içinde bulunduğunuz topluluk ile ilgilidir.

Sizce sizin hangi noktalarda gelişime ihtiyacınız var?  Bu özelliklerinizi geliştirmeye değmez mi?

Kendinizi destekleme yönünde yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Bir de şu var: her yeni seviye, yeni becerileri öğrenmenizi ve uygulamanızı gerektirir. Eğer yaşamın size sunduğu hediyeler kadar dersleri de zamanında alıp, öğrenmezseniz, öğrenene ve dersinizden geçene kadar tekrar tekrar problem olarak gördüğünüz dersler karşınıza çıkar.

Koçluk önceden önlem almaktır; hayata proaktif ve daha iyisine hazır olmaya hizmet eder.

Eğer karşınıza çıkan problemlerde duygusal zekanızı geliştirmeniz gerektiği öz farkındalığınız olşutuysa ve bu konuda profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa benimle temasa geçebilirsiniz.

Duygusal zekanın öncülerinden Daniel Goleman Duygusal Zeka üzerine kitabı olmasına rağmen kitabı kalın ve sıkıcı gelebilir, daha basit ve uygulanabilir bilgiler içeren bir kitap arıyorsanız Osman Titrek’in “IQ’dan EQ’ya; Duyguları Zekice Yönetme” kitabını tavsiye ederim.

 

Eğer sizin gibi düşünen ve gelişimine önem veren insanlarla Linkedin’de buluşmak istiyorsanız,  “Dönüşüm Liderleri” Grubuma katılmak için tıklayın….
Yazıyı faydalı olacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız ve çevrenizle aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşmanızdan memnun olurum.
Keyifli keşifler,
 

75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi: Eğer bu aralar kendinizi bulunduğumuz duruma saplanmış ve çıkamıyor, netlik ve bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız, 75 Dakika Strateji Koçluk Netlik Görüşmesi satınalma için tıklayın….

Güncellemelerimin e-mailinize gelmesini ve benden duymak istediğiniz konuları belirtmek istiyorsanız formu doldurmak içintıklayın…

Yorum yok

Yorum yaz